Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:23
Reklama
Reklama
Reklama

Blisko pół tony śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Ministerstwo informuje o gwałtownym spadku tlenu

Blisko pół tony śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Ministerstwo informuje o gwałtownym spadku tlenu
Bardzo niepokojące informacje napłynęły od służb ochrony środowiska. W wodach Kanału Gliwickiego ponownie wystąpiło masowe śnięcie ryb. Wczoraj służby poinformowały o wyłowieniu 450 kilogramów ryb, wskazując też potencjalną przyczynę trudnej sytuacji.

W ostatnich tygodniach służby kilkukrotnie informowały o przypadkach wystąpienia śniętych ryb, jednak zjawisko to występowało w mniejszych rozmiarach. Wczorajsze doniesienia są alarmujące. Śnięte ryby zauważono pomiędzy I i II sekcją Kanału Gliwickiego, na terenie Kędzierzyna-Koźla. Komunikat wystosowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Gliwicach:

PGW WP RZGW w Gliwicach informuje, że w dn.10.06 br. podjął bezzwłoczną interwencję w związku z ujawnieniem w czasie rutynowych działań terenowych śniętych ryb, między I i II sekcja Kanału Gliwickiego. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach podjęli śnięte ryby z wody. Powiadomiono właściwe służby, w tym m.in. WIOŚ w Opolu i Straż Pożarną. Wody Polskie w Gliwicach rozpoczęły także kontrole interwencyjne w terenie. Ilości podejmowanych z wody ryb są weryfikowane.

Do sprawy odniosło się też Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które wskazuje na niską zawartość tlenu w wodzie jako potencjalną przyczynę wystąpienia zjawiska. Miejscami jego zawartość była na poziomie zaledwie 45 proc.

- Badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) z 7 czerwca br., realizowane w ramach monitoringu interwencyjnego, nie wskazują na obecność „złotej algi”. Badania nie wskazują również na obecność w wodzie wyrzucanych przez algę toksyn. Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki do analiz. Ryby zostały zabezpieczone do badań. Na miejscu czynności prowadzą służby wojewody opolskiego oraz pracownicy GIOŚ, obecni są również przedstawiciele PZW - przekazało ministerstwo w komunikacie.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Termit 12.06.2023 20:38
Ludzie obudźcie się przecież woda z kopalń była do Kłodnicy wpuszczana od dekad a strefa ekonomiczna jest od paru lat.Sam byłem świadkiem jak wózkiem widłowym podjechali ze zbiornikiem 1000 litrów jakiegoś syfu i wlewali do kanalizacji deszczowej. Tu powstają tylko zakłady które trują środowisko.

Realista 12.06.2023 10:14
Co,eksperyment się nie udał czy następna partia zanieczyszczeń trafiła do kanału? Zacznijcie w końcu spuszczać i rozrzedzać ze wszystkich śluz więcej wody od Gliwic aż do Odry to może uratujecie resztę ryb puki pogoda dopisuje i padają deszcze bo później będzie pozamiatane.😭

świadek 12.06.2023 01:02
To ruskie te ryby uśniły. Puszczały im z głośnika konferencję Matea.

Joł 11.06.2023 16:42
Sranie w banie Kto w to jeszcze wierzy Pisowskie oszustwa i robienie ludzi w trąbę.

Sir Guy of Gisbourne 11.06.2023 16:24
nocą 10 stopni, woda zimna, a tu brak tlenu, no sorry

Barka rzeczna 11.06.2023 15:26
Trzeba mieszać wodę , w kanale nic nie pływa od lat

marek 11.06.2023 12:36
Łgarze z ministerstwa,dwa dni ciepła i już brak tlenu w wodzie.

Realista 11.06.2023 10:15
Przestańcie pieprzyć głupoty!!!! Ktoś bawi się z wami w kotka i myszkę spuszczając do kanału chemikalia,co widać na śluzie na piastach a wy dalej będziecie mydlić oczy ludziom że brak tlenu. Po ostatnich opadach wystarczyło by parę razy puścić wodę na całej długości kanału i wszystko by wróciło do normy. Katastrofa ale z myśleniem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ