Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 4 grudnia 2024 20:14
Reklama
Reklama

Co warto wiedzieć na temat L4 w ciąży?

Co warto wiedzieć na temat L4 w ciąży?
Okres ciąży bardzo często bywa szczególnie wymagający dla przyszłej mamy. Nic więc dziwnego, że niektóre kobiety nie są w stanie w tym czasie wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Przyszłe mamy w takiej sytuacji mogą skorzystać z możliwości zwolnienia lekarskiego. Co warto wiedzieć na ten temat?


Kto może skorzystać z zwolnienia w ciąży?


Z możliwości zwolnienia lekarskiego w ciąży może skorzystać kobieta, która ze względu na swój stan zdrowia nie może wykonywać swojej pracy. Lekarz decyzję o wystawieniu zwolnienia może podjąć w sytuacji, kiedy wykonywany przez kobietę rodzaj pracy stanowi dla niej zagrożenie bądź też naraża ją na duży stres. Pacjentka musi zostać poinformowana przez specjalistę, jaka jest podstawa wystawianego zwolnienia.

Warto podkreślić, że zwolnienie w ciąży może trwać 270 dni – czyli 9 miesięcy. Oznacza to, że już od pierwszej wizyty lekarz może zalecić przyszłej mamie odpoczynek od obowiązków zawodowych. Pracodawca w tym czasie nie może wymagać od niej świadczenia pracy. Grożą za to bowiem surowe konsekwencje, o których nieco więcej można przeczytać na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/praca-na-l4-czy-jest-dozwolona-jakie-konsekwencje-dla-pracodawcy/.

Co oznacza zwolnienie lekarskie w ciąży?


Trzeba wiedzieć, że wystawiane w ciąży zwolnienia podzielić można na dwa rodzaje. Są to:

  • zwolnienie z kodem 1 – tak zwane zwolnienie leżące. Oznacza, że kobieta w okresie zwolnienia może wykonywać jedynie te czynności, które przyczyniają się do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych,

  • zwolnienie z kodem 2 – jest to tak zwane zwolnienie chodzące. Zapewnia kobiecie nieco więcej swobody, jednak dalej jest ona zobowiązana do bezwzględnego stosowania się do zaleceń lekarza.


Niezależnie od rodzaju wystawionego zwolnienia, kobieta w ciąży nie może wykonywać żadnej pracy, także prac dorywczych i zleceniowych.

W trakcie zwolnienia kobieta może oczywiście pojechać do lekarza lub do apteki, jednak z reguły powinna przebywać pod swoim adresem zamieszkania, co może zostać sprawdzone podczas przeprowadzonej przez ZUS kontroli.

Zwolnienie lekarskie w ciąży a kwestia wynagrodzenia


Szczegółowe informacje na temat zwolnienia lekarskiego w ciąży znaleźć można na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/zwolnienie-lekarskie-w-ciazy-wszystko-co-musisz-wiedziec/. Kobiety muszą wiedzieć, że w czasie zwolnienia lekarskiego w ciąży są uprawnione do pobierania wynagrodzenia w wysokości 100%.

Świadczenie za pierwsze 30 dni zwolnienia wypłacane jest przez pracodawcę, po tym czasie natomiast obowiązek ten przejmuje ZUS.

Kobiety muszą pamiętać o tym, że jeśli kontrola ZUS wykaże, że niezgodnie z celem wykorzystują zwolnienie od pracy, mogą stracić prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Pracodawca może również domagać się od nich zwrotu wypłaconych świadczeń, a nawet – zwolnić dyscyplinarnie z pracy.

Podsumowując, nie każda przyszła mama jest w stanie wykonywać w trakcie ciąży swoją pracę zawodową. W takiej sytuacji może przejść na zwolnienie lekarskie – nawet na cały okres ciąży. Najważniejsze, aby czas ten poświęciła na odpoczynek i przygotowanie się do nadchodzących zmian.



– Artykuł sponsorowany

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Janek 11.06.2023 14:54
Widzieliście w Polsce kobietę w ciąży w pracy? Nie widzieliście.Bo normą jest że od razu po zajściu idą na chorobowe. A społeczeństwo płaci,za te chorobowe,za urlop macierzyński,za 500 +,za bon wakacyjny,za wyprawkę do szkoły,za laptopy.Miliardy płacimy i co z tego? Te dzieci są do 30 stki na utrzymaniu rodziców a potem państwa.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ