Około 25% produkowanych przez nas odpadów stanowią bioodpady. Przeciętny Europejczyk produkuje ich rocznie aż 173 kg. Choć segregacja tych odpadów obowiązuje już od kilku lat, nadal mamy kłopoty z tym, co powinno trafiać do brązowego pojemnika.
Bioodpady (także odpady bio, odpady biodegradowalne) to odpady organiczne powstające w naszych domach przede wszystkim z surowych resztek roślinnych. Ulegają one naturalnemu procesowi rozkładu (biodegradacji). Wybrane resztki organiczne można wykorzystać do produkcji cennego, naturalnego nawozu - kompostu.
Bioodpady, których odbiór z brązowych pojemników i z PSZOK zapewnia Związek Międzygminny „Czysty Region” trafiają do kompostowni prowadzonej przez Spółkę Czysty Region. To z nich produkowany jest tam certyfikowany polepszacz glebowy – kompost o wdzięcznej nazwie „Koziołek”.
Aby kompost zachował swoje dobre właściwości, niezwykle ważna jest prawidłowa segregacja bioodpadów.
Wrzucamy: obierki, surowe odpady warzywne i owocowe, rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, pozostałości roślinne.
Nie wrzucamy: kości zwierząt, odchodów zwierząt, mięsa, popiołu, leków, drewna impregnowanego, torebek po herbacie, płyt wiórowych, ziemi i kamieni, odpadów niebezpiecznych, np. baterii.
Ważne! Bioodpady do pojemnika powinny trafiać luzem, bez foliówki! Nie wrzucamy ich także w woreczkach biodegradowalnych czy papierowych.
Pamiętajmy, że do brązowych pojemników wrzucamy przede wszystkim bioodpady powstające w gospodarstwach domowych oraz, jeżeli ilość tych odpadów zgromadzona w pojemniku przed ich odbiorem to umożliwia, także trawę, kwiaty, liście, rozdrobnione gałęzie. Nadmiar bioodpadów można bez ograniczeń oddać do PSZOK lub MPSZOK. Ich adresy znajdziesz na stronie www.czystyregion.pl.
Najbardziej ekologicznym i ekonomicznym sposobem na bioodpady jest ich kompostowanie w przydomowym kompostowniku. Kompostując zyskujemy podwójnie – nie tylko otrzymamy cenny, naturalny nawóz, zwany „czarnym złotem ogrodników”, obniżamy też koszty odbioru i zagospodarowania odpadów.
Właściciele nieruchomości jednorodzinnych, na których kompostuje się bioodpady, mogą skorzystać z ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami. Aby otrzymać zniżkę należy złożyć do biura Związku deklarację, w której określa się posiadanie kompostownika i kompostowanie odpadów bio. W przypadku skorzystania ze zniżki nieruchomość nie zostaje wyposażona w brązowy pojemnik.
Odpady BIO to cenny surowiec. Dowiedz się jak je segregować!
- 09.06.2023 10:28
Napisz komentarz
Komentarze