W ostatnich dniach informowaliśmy o wystąpieniu śniętych ryb w wodach Kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego. Służby prowadzą tam intensywne działania monitorując cieki, wczoraj i dziś potwierdzono kolejne przypadki śniętych ryb, na szczęście zjawisko występuje w niewielkiej skali.
Komunikat Wód Polskich:
W czasie rejsów patrolowych we wtorek, 16 maja br. z terenu Kanału Kędzierzyńskiego, II sekcji drogi wodnej podjęto 8 śniętych ryb. Z kolei w sekcjach 0 oraz I wyłowiono 13 sztuk śniętych ryb. Śnięte ryby nie występowały w innych sekcjach Kanału Gliwickiego, ani w głównym korycie rzeki Odry. Miejsce zdarzeń podlega patrolom inspekcyjnym od strony wody oraz wizjom terenowym z lądu.
Dzisiaj, tj. 17.05.2023 r. w II sekcji Kanału Gliwickiego (śluza Nowa Wieś) zaobserwowano pojawienie się kolejnych 21 sztuk śniętych ryb różnych gatunków, które zostały następnie wyłowione z wody. Na przedmiotowym odcinku Kanału przeprowadzono także sondowanie celem pozyskania szerszego zakresu informacji w sprawie.
Wody Polskie w Gliwicach kontynuują współpracę z przedstawicielami służb i instytucji, takich jak WCZK w Opolu, PCZK w Kędzierzynie-Koźlu, WIOŚ w Opolu, PIW i PZW, pozostając z nimi w stałym kontakcie. Prowadzony jest także w dalszym ciągu wzmożony monitoring wód w Kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim, a także wód rzeki Odry i pozostałych cieków w administracji RZGW w Gliwicach.
W środę, 17 maja doszło również do awarii oczyszczalni ścieków w Gliwicach. Jak poinformowały Wody Polskie, działa ona w ograniczonym zakresie, część ścieków oczyszczana jest jedynie mechanicznie, a następnie trafiają one do Kłodnicy. W związku z sytuacją wszczęto kontrolę w przedsiębiorstwie.
Na sytuację zareagował również wojewoda opolski, który poinformował o podjętych działaniach na naszym terenie:
- 17 maja br. w godzinach porannych w Gliwicach doszło do awarii oczyszczalni ścieków. Na skutek tego zdarzenia część nieczystości dostało się do rzeki Kłodnicy. Wojewoda Opolski w ramach zarządzania kryzysowego zwołał naradę z udziałem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Wojewody Śląskiego, Wojewody Dolnośląskiego, Prezesa Wód Polskich Dyrektora RZGW Gliwice, dyrektorów WIOŚ i RDOŚ z woj. opolskiego i śląskiego oraz podległych służb.
Służby w sposób ciągły monitorują sytuację na Kłodnicy, Kanale Gliwickim i Odrze. Stałej analizie poddawane są próbki wody. Na chwilę obecną nie ma zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Jednak wojewoda rekomenduje powstrzymanie się od łowienia i spożywania ryb z rzeki Kłodnicy, Odry i Kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego do całkowitego wyjaśnienia sytuacji. Wojewoda rekomenduje także nie wykorzystywanie wody do podlewania roślin i pojenia zwierząt oraz unikanie kontaktu z wodą.
Napisz komentarz
Komentarze