Z okazji Dnia Ziemi Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowała jednocześnie dwa międzyszkolne konkursy „Zielonym szlakiem” i "Podróże literackie". Konkursy były skierowane do uczniów klas 4-6 z terenu całego miasta.
Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny “Podróże Literackie” sprawdzał wiedzę uczniów z zakresu fantastyki, mitologii, świata baśni oraz przysłów i frazeologizmów. Czteroosobowe zespoły złożone z uczniów klas 4-6 z różnych szkół naszego miasta rywalizowały ze sobą w wielu konkurencjach. Rozgrywki toczyły się w czterech salach.
W sali "Przysłowia i frazeologizmy" uczniowie odszukiwali frazeologizmy na podstawie zaprezentowanych przedmiotów i obrazków, łączyli sformułowania tak, aby powstały właściwe przysłowia, a także wyjaśniali znaczenia popularnych związków frazeologicznych.
W "Krainie fantasy" uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi lektury “Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Odgadywali zagadki, budowali figurę z elementów domina, szukali związku między obrazkiem a treścią książki oraz na podstawie zwiastuna filmu oraz własnej wiedzy musieli podać cechy typowe dla utworu fantasy.
W sali "Na skrzydłach baśni" uczniowie przenieśli się do świata baśniowych bohaterów. Rozwiązywali zagadki, rebusy i quizy, wykonali plakat do wskazanego utworu. W "Świecie mitów" uczniowie losowali opis boga greckiego, musieli odgadnąć, o kim jest mowa i w formie plakatu przedstawić to bóstwo z atrybutem oraz dziedziną, jaką się opiekował tak, aby stanowiło to integralną całość. Liczyła się kreatywność, praca zespołowa i zgodność z opisem.
Konkurs "Zielonym szlakiem" był adresowany przede wszystkim do uczniów klas szóstych szkół podstawowych z naszego miasta. Mogli wziąć w nim udział również uczniowie klas piątych. Do rozgrywek stanęło 17 drużyn z sześciu szkół. Trzyosobowe zespoły miały do pokonania szlak, na którym było pięć przystanków takich jak:
- Zielony dom - uczniowie mogli dowiedzieć się jak codzienne czynności mogą wpływać na „zdrowie" naszej planety. Doświadczalnie mogli sprawdzić, jakie czynniki wpływają na szybkość korozji, jak twarda woda niszczy urządzenia domowe oraz które materiały dobrze izolują nasze mieszkania przed utratą ciepła, co ma ogromny wpływ na zużycie surowców energetycznych. Duży nacisk położono na zdrową żywność i segregację odpadów, które mogą być ponownie wykorzystane przy produkcji nowych materiałów.
- Zielona szkoła - uczniowie rozwiązali zadania nawiązujące treścią do działań ekologicznych prowadzonych w szkole - sprawdzali swoją umiejętność właściwego postępowania z odpadami, przypomnieli sobie o konieczności oszczędzania wody czy korzyściach z udziału szkoły w różnych akcjach mających na celu ochronę środowiska. Wszystkie zadania zostały przygotowane w kontekście "ekologia okiem informatyka", dlatego podczas rozwiązywania tematycznych zadań uczniowie wykorzystywali algorytmy, szyfrowali i deszyfrowali, sterowali obiektem na ekranie monitora czy kodowali ruch robota DOC.
- Zielone miasto - uczniowie rozwiązywali zadania i wykonywali doświadczenia dotyczące szkodliwości posypywania w zimie dróg solą, wpływu kwaśnych deszczy i dzikich wysypisk śmieci na środowisko oraz zanieczyszczenia powietrza w mieście.
- Zielony kraj - uczniowie rozwiązywali zadania o tematyce matematyczno-ekologicznej. Odczytywali średnie zalesienie w naszym regionie i kraju, sprawdzali jakie straty wody może spowodować nieszczelny kran, a na podstawie dołączonej mapy obliczali długości tras wędrówek ptaków, które na zimę odlatują z Polski.
- Zielona planeta - uczestnicy konkursu mogli poznać historię Jeziora Aralskiego. Dowiedzieli się, jak ingerencja człowieka w naturę doprowadziła do wysychania tegoż jeziora. Uzyskali również wiedzę na temat pochodzenia popularnych przypraw używanych w domowej kuchni. Mogli też wykazać się wiadomościami z dziedziny klimatu.
Wybrali się w podróże literackie zielonym szlakiem. Dwa konkursy międzyszkolne w "Dziewiętnastce"
- 06.05.2023 09:24
Napisz komentarz
Komentarze