Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:21
Reklama
Reklama
Reklama

Jak zaplanować oszczędzanie pieniędzy?

Jak zaplanować oszczędzanie pieniędzy?
Statystyki są nieubłagane. Blisko połowa Polaków w ogóle nie posiada oszczędności. Jednocześnie w czasach galopującej inflacji oszczędzanie pieniędzy może być jeszcze trudniejsze. Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Poznaj kilka sprawdzonych porad dla domowego budżetu.



Odkładanie pieniędzy jednym przychodzi z łatwością, dla innych jest jednak niemałym wyzwaniem. Miesięczne wydatki nierzadko pochłaniają w pełni nasze przychody, nie wspominając już o takich kwestiach jak środki na spłatę zobowiązań. Jak sprawić, żeby na koniec miesiąca zostało nam coś w portfelu?

Kontroluj bieżące wydatki


Czasami ograniczenie wydatków przychodzi znacznie łatwiej, kiedy uświadomimy sobie ile i na co wydajemy. Dlatego pierwszym krokiem do oszczędzania może być kontrola wydatków. Zachowujmy paragony i sprawdzajmy, co w ciągu miesiąca pochłania najwięcej z naszego budżetu. Przydatne mogą być płatności kartą, które pozwolą monitorować każdą transakcję w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Domowy budżet można prowadzić także w postaci tabelki w Excelu albo specjalnego programu. Przydatne mogą być także rozwiązania, które proponuje lokatowy.pl. Wystarczy wejść na stronę http://lokatowy.pl/plan-oszczedzania/, żeby dowiedzieć się, jak stworzyć skuteczny plan oszczędzania.

Monitorowaniu wydatków nie sprzyjają z kolei automatyczne przelewy. Owszem, jest to bardzo wygodna metoda rozliczania się za różnego rodzaju subskrypcje, jednak w ten sposób często nie mamy świadomości, ile wydajemy na kolejny serwis streamingowy czy dostęp do płatnych treści bądź usług. Większość z nas, kiedy podsumuje miesięczne i roczne wydatki na tego typu usługi, jest zaskoczona łączną kwotą.

Wymierne korzyści przyniesie zatem zarówno zachowywanie paragonów po zakupach spożywczych, jak i regularne sprawdzanie transakcji w bankowości internetowej. A kiedy już dowiemy się, ile wydajemy, możemy wcielić w życie sprawdzone sposoby na oszczędzanie.

Konto oszczędnościowe i inne metody oszczędzania


Już samo świadome zarzadzanie budżetem domowym powinno sprawić, że na początku miesiąca powinno zostawać nam około 10-20% tego, co zarabiamy. Gdzie powinny trafić te pieniądze? Trzymanie ich na koncie w banku mija się z celem, ponieważ po pierwsze nie zauważamy jak tworzymy naszą poduszkę finansową, a także łatwiej takie środki wydać.

Podstawowym rozwiązaniem może być konto oszczędnościowe, gdzie możemy odkładać na konkretne cele lub po prostu gromadzić oszczędności. Finansowy sukces często zależy od odpowiedniej motywacji. W związku z tym można np. stworzyć rachunek ze specjalnym przeznaczeniem, np. na wyczekiwany remont albo wymarzone wakacje. Z takim nastawieniem i jednoczesnym praktykowaniem dobrych nawyków, oszczędzanie może być łatwiejsze, niż się nam wydaje.

Zaoszczędzenie z myślą o inwestowaniu


Przejdźmy na wyższy poziom. Odłożone zarobki z pracy przynoszą nam zaledwie iluzoryczne zyski, ponieważ w dobie inflacji pieniądze szybko tracą na wartości. Dlatego jeśli udało się nam zaoszczędzić np. kilka tysięcy złotych, można zacząć myśleć o inwestycjach. Więcej zysku od większości lokat mogą przynieść fundusze inwestycyjne. Jednak zanim zdecydujemy się na jeden z funduszy, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat inwestowania, ponieważ może ono wiązać się z ryzykiem. Niemniej jest to wciąż najbardziej atrakcyjna forma pomnażania kapitału, jaką oferują banki.

Jeśli nas cel jest długofalowy można zastanowić się nad takimi rozwiązaniami jak IKE oraz IKZE, gdzie oprócz odkładania pieniędzy możemy liczyć także na dodatkowe benefity, jak chociażby ulga podatkowa.



– Artykuł sponsorowany

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Szycel 19.05.2023 14:00
Na szczęście miłościwe nam panująca Sabina I nie brała węgla na własne barki! gdyż nasze miasto jest "eko".

pluszowy gremlin 18.05.2023 20:39
Sama mrauczysz.... Nawet niewiesz w jakim kraju żyjesz. Otwórz oczy kobieto i ocknij się bo za dużo łykasz benzenu. Zobacz co robią z ludźmi w Koźlu czy Blachowni. Nalicza im się więcej do zapłaty ca c.o. niż powinno się. U.M. umywa ręce tak jak zarządcy MZBK i inni. Zlodziejska sitwa.

Alina 18.05.2023 15:33
MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) ma pomagać ludziom w potrzebie. Mi nie chodziło o jakieś dodatkowe środki dla (jak powiedział @Realista) "nierobów". MOPS w ramach swojej statutowej działalności m.in. kupuje węgiel dla potrzebujących. Podobnie powiat może zakupić ten węgiel na ogrzewanie swojej szkoły średniej w Sławięcicach. Chodzi mi tylko o to, żeby nie tworzyć nowych frontów podziału Polaków. Sytuacja jest niestabilna, pewne działania są konieczne a robione ad hoc. Węgiel z konieczności kupiono tak jak kupiono. PS Psy szczekają a karawana musi iść dalej.

Jeju 18.05.2023 12:43
MOPS sam nie zarabie tylko poprzez rząd my płacimy. Także nim coś napiszesz rusz szarymi komórkami.

bezczwlny 17.05.2023 18:17
Czemu o tym KK24 niwe informuje na swoich łamach ? …… 15 lutego 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 295). Wspomniana wyżej ustawa wprowadziła na okres od 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. nowy mechanizm mający na celu ograniczenie wzrostu cen ciepła dla odbiorców uprawnionych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022 r. (dalej zwanymi „odbiorcami uprawnionymi”). Przewiduje on, że wzrost cen ciepła nie może być wyższy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r. Co istotne, jeżeli wyliczona według nowych przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu cena okaże się niższa, niż płacona przez odbiorców uprawnionych od początku 2023 r, to ich rachunki zostaną skorygowane wstecz. Poza tym 29 marca 2023 r. na mocy wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzona została zmiana do taryfy dla ciepła w przypadku Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe ceny i stawki wprowadzone zostały od 14 kwietnia 2023 r. Zmiana taryfy nastąpiła ze względu na spadek ceny gazu. Podpisana została umowa kompleksowa dostarczania paliwa gazowego dla klientów biznesowych po cenie opartej na cenie gazu z Towarowej Giełdy Energii. W tej sytuacji ceny od 01.04.2023 r. do 30.04.2023 r. dla osiedli: Śródmieście, Piastów, Pogorzelec i Azoty pozostaną bez zmian, natomiast dla Koźla i Blachowni nastąpi spadek średnich cen o około 40%. Pomimo to MZBK K-Koźle nadal nic z tym nie zrobiło czyli mieszkańcy placą nadal więcej bo sa oszukiwani….

Realista 16.05.2023 09:48
Tak,tak !!! I koniecznie trzeba rozdać nierobom którym się nie chce i uważają że im się należy. Bo poco pracować jak można kombinować.

Alina 15.05.2023 18:06
Kupić z funduszy MOPS-u i przekazać potrzebującym a nie znowu skłócać władzę z samorządami.

Xxx 15.05.2023 14:35
Jak zwykle rząd zrobił bajzel a teraz ma to w nosie

Aleocochodzi 15.05.2023 12:53
Należało by jeszcze opisać jak to się stało że firma z Gogolina wygrała przetarg na ten węgiel 👍🏻. To jest ciekawsze niż to ile im węgla zalega na składzie.

Strażak Sam 15.05.2023 10:37
To niechaj firma z Gogolina zejdzie z ceną i sprzedaż ruszy z kopyta!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ