Dla nich pogoda nie ma znaczenia, nie ważne czy zimno, czy ciepło, liczy się tylko dobro natury. „Wielkie Sprzątanie Rzeki Kłodnicy” to cykliczna, społeczna akcja grupy miłośników przyrody Agnieszki Konowaluk-Wrotniak, Tomasza Idzikowskiego, Jakuba Gomuły, Piotra Tokarczyka i Borysa Pronobisa.
Rzeka Kłodnica od lat jest zaniedbana i mocno zanieczyszczana przez ludzi. Mimo, że co roku organizowane są akcje społeczne i sprzątanie rzeki, to problem wciąż powraca. W celu poprawy tej sytuacji już 15 kwietnia za kolejne sprzątanie biorą się mieszkańcy miasta i nie tylko, ale także firmy lokalne oraz różnego rodzaju organizacje ekologiczne. W trakcie tych działań wolontariusze zbierają różne rodzaje odpadów, takie jak butelki, worki, styropianowe kawałki i wiele innych.
Akcję „Wielkie Sprzątanie Rzeki Kłodnicy” zainicjowali: Agnieszka Konowaluk-Wrotniak, Tomasz Idzikowski, Jakub Gomuła, Piotr Tokarczyk i Borys Pronobis.
- Kłodnica to najbardziej umęczona rzeka Śląska, która każdego dnia toczy walkę o przetrwanie. Każdego dnia wlewane są do niej ścieki przemysłowe. A mimo to, w jej wodach nadal jest życie. I o to życie chcemy zawalczyć. Chlorków i siarczanów nie damy rady posprzątać. Ale plastik i inne płynące rzeką śmieci już tak! Zapraszamy do wspólnego działania na rzecz tej pięknej rzeki wszystkich pasjonatów przyrody. Możemy razem spędzić aktywnie dzień i zrobić coś dobrego - mówi Agnieszka Konowaluk-Wrotniak.
Akcję wspierają: Związek Międzygminny "Czysty Region", WWF Polska, Społeczna Straż Rybacka z Opolszczyzny, Babeczki znad Rzeczki, Podróże Pietruchy, I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza, Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu.
- Grupa Ekosienkiewicz działa przy I Liceum Ogólnokształcącym od czterech lat. Zrzesza młodych ekologów, którzy podnoszą świadomość ekologiczną i działają na rzecz środowiska naturalnego najbliższej okolicy. Znani są przede wszystkim z kampanii ekologicznych, które realizują: "ekoLOdzy w terenie", "plastikoOPORNI", czy "Nie bądź samolubem, gospodaruj z rozumem". W tym roku szykują kolejny duży projekt społeczny na temat marnowania żywności, ale zaśmiecone tereny przy Odrze czy użytki ekologiczne, które mają olbrzymie znaczenie dla zachowania bioróżnorodności też wymagają pilnego działania, dlatego 15 kwietnia zabieramy się za sprzątanie. Kto może, niech pomoże! Pokażmy, że tych, co dbają o naturę jest więcej, niż tych, co porzucają odpady na łonie natury - mówi Karina Sobota, nauczyciel biologii i chemii z I LO.
Spotkania odbędą się w różnych miejscach, główne cztery wyjścia to:
15 kwietnia o godzinie 9.00 - spotykamy się pod mostem Odry w Koźlu ( to most po którym biegnie obwodnica). Zbiórka od strony Koźla.
15 kwietnia o godzinie 10:00 - spotykamy się na parkingu przy stadionie Kuźniczki w Kędzierzynie
15 kwietnia o godzinie 10:00 KATOWICE - Plac zabaw ul Adwentowicza.
16 kwietnia - eko spływ kajakowy - start z Łan godzina 10:00
Zapisy pod numerem: +48 608 736 036 Masz swój własny kajak-przyjedź! Zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze