Pierwsi uczestnicy konkursu już dawno zamienili szkolne ławy na laboratoria i pracownie chemiczne, w ich ślady z roku na rok idzie coraz więcej młodzieży. W Zespole Szkół numer 3 odbyła się już dwunasta edycja konkursu "Chemiczna głowa".
Tym razem do Sławięcic zjechało ponad 20 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe nie tylko z terenu Kędzierzyna-Koźla, ale i powiatów ościennych, a nawet Nysy czy Moszczanki. Uczestników zmagań przywitał dyrektor szkoły Adam Kania, który podkreślał, że duże zainteresowanie konkursem jest wyrazem ambicji uczniów oraz starań nauczycieli, którzy od najmłodszych lat zarażają dzieci i młodzież pasją do nauk ścisłych.
- Nie ukrywam, że chciałbym, żebyście wszyscy 1 września wylądowali w mojej szkole. Mam nadzieję, że część z was będę mógł przyjąć w poczet naszych uczniów, ale każda placówka edukacyjna, którą wybierzecie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim jest na najwyższym poziomie - mówił Adam Kania.
Partnerem szkoły od lat jest Grupa Azoty ZAK, która wspiera ją w organizacji konkursu, a także funduje stypendia dla najzdolniejszych uczniów na kierunku chemicznym. W tym roku współpraca została poszerzona o nowy kierunek kształcenia w ZS nr 3. O stypendia Grupy Azoty ZAK ubiegać się mogą również uczniowie na kierunku technik analityk. Bolesław Goranczewski z zarządu Grupy Azoty ZAK podkreślał, że wsparcie szkoły kształcącej przyszłych chemików jest inwestycją w przyszłe kadry firmy.
- Nasze wsparcie nie ogranicza się do technikum. Jeśli po szkole średniej będziecie chcieli kontynuować naukę, to my również współpracujemy z uczelniami wyższymi. To oczywiście dalsza perspektywa, ale warto wskazać, że jako Grupa Azoty Kędzierzyn realizujemy program 23 doktoratów wdrożeniowych. Kompleksowo wspieramy naukę na każdym z poziomów, od szkoły podstawowej aż po studia doktoranckie - mówił do uczestników konkursu dr Bolesław Goranczewski.
Do dalszego rozwijania zainteresowań chemicznych i podjęcia nauki na tym kierunku w szkole średniej zachęcała też Aurelia Stępień, kierownik wydziału oświaty starostwa powiatowego: - Chemia jest przyszłością nie tylko zakładów azotowych i innych firm, ale też jako nauka ma ogromny wpływ na inne dziedziny życia i funkcjonowanie całej społeczności.
Rozszerzenie współpracy z Grupą Azoty ZAK w zakresie stypendiów dla uczniów nie było jedyną umową podpisaną dziś w szkole. Zespół Szkół nr 3 nawiązał też współpracę z Publiczną Szkołą Podstawową nr 10. Stosowne porozumienie podpisali dyrektorzy obu placówek: Adam Kania i Karolina Pietrzyk.
Reklama
Młodzi pasjonaci nauki rywalizują w Sławięcicach. Dwunasta edycja konkursu "Chemiczna głowa"
- 15.03.2023 10:12
Napisz komentarz
Komentarze