W piątek w siedzibie Klubu Sportowego Marina Lasoki odbyła się konferencja, gdzie podsumowano akcję #ODROdzenie, w ramach której ceramiczne ryby ratują te żyjące w Odrze.
Akcja Czysta Odra to jedna z wielu inicjatyw edukacyjno-ekologicznych zorganizowanych w ramach kampanii #mniejplastiku. Tylko w ubiegłym roku w akcji udział wzięło ponad 15 tysięcy wolontariuszy z całej Polski, Czech i Niemiec. Do pomocy włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Medycznych z Kędzierzyna-Koźla, w ramach projektu stworzyli ceramiczne ryby.
- Znajdujemy się w wyjątkowym miejscu - Marinie Lasoki, która w ubiegłym roku brała udział w pierwszej edycji akcji Czysta Odra. Po tragedii w lipcu ubiegłego roku, stwierdziliśmy, że nie tylko będziemy sprzątać, a pomożemy również tym żywym obywatelom Odry. Powstał pomysł na akcję #ODROdzenie. Zaczęliśmy zbierać środki na wykup i wyhodowanie tych gatunków ryb, które najbardziej ucierpiały podczas katastrofy w rzece - mówi Dominik Dobrowolski, organizator akcji Czysta Odra.
- Dlaczego jesteśmy w Kędzierzynie-Koźlu? To właśnie tutaj powstał fantastyczny pomysł w Zespole Szkół Medycznych. W pracowni terapii zajęciowej stwierdzono, że można wykonać ceramiczne ryby, które miały być symbolem, jednak później powstała idea licytacji tych dzieł. Zebrane środki miały wpłynąć na zbiórkę akcji #ODROdzenie. Panowie z Mariny Lasoki nie dali innym szansy i wylicytowali większość z ryb. Chcielibyśmy zrobić akcje zarybieniowe w rejonie Kędzierzyna-Koźla - dodaje Dominik Dobrowolski.
Już na przełomie kwietnia i maja rusza druga edycja projektu. Każdy z chętnych może skontaktować się z organizatorem akcji Czysta Odra i zgłosić swój lokalny sztab, który dzięki wsparciu banku Credit Agricole będzie, mógł otrzymać grant na zakup najpotrzebniejszych środków typu worki na śmieci, rękawiczki czy organizację ogniska.
Reklama
Porcelanowe rybki wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Medycznych wylicytowane. Niedługo rusza druga edycja akcji Czysta Odra
- 18.02.2023 12:09
Napisz komentarz
Komentarze