sobota, 18 maja 2024 13:57

Grupa Azoty ZAKSA w ćwierćfinale Ligi Mistrzów! Obrońcy tytułu lepsi w polskim pojedynku. ZDJĘCIA

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle awansowali do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Przepustką do najlepszej ósemki była wygrana w dwumeczu z Aluronem CMC Wartą Zawiercie.

Obrońcy mistrzowskiego tytułu w pierwszym spotkaniu ograli zawiercian na wyjeździe w trzech setach i dziś musieli przypieczętować awans do kolejnej fazy rozgrywek. Aby tego dokonać wystarczyło wygrać dwa sety. W ćwierćfinale na zwycięzcę dwumeczu czekał włoski Itas Trentino.

Pierwsza odsłona pokazała, że zawsze ambitni gracze Aluronu również dziś do końca będą walczyć o upragniony awans. W pierwszym secie żadnemu z zespołów nie udawało się odskoczyć od przeciwnika na więcej niż dwa oczka i o wygranej decydowała zacięta końcówka. ZAKSA obroniła trzy piłki setowe, przy stanie 26:26 asa posłał Dmytro Paszycki, a po chwili z kontry zapunktował Olek Śliwka i było 1:0.

Od początku drugiego seta inicjatywa należała do gości. Za sprawą kilku dobrych zagrywek Michała Szalachy gracze z Zawiercia odskoczyli od miejscowych na cztery oczka i do końca kontrolowali wydarzenia na parkiecie, wyrównując stan spotkania.

Podrażniona ZAKSA dopięła swego w trzeciej odsłonie. Przez większą część gry oba zespoły prowadziły wyrównaną walkę, ale końcówka należała do kędzierzynian. Przy stanie 20:18 miejscowi dwukrotnie zablokowali przeciwników i odskoczyli aż na cztery oczka. Goście postraszyli jeszcze, odrabiając dwa punkty, ale na więcej nie było ich stać. Seta zakończył skutecznym atakiem Bartosz Bednorz i kędzierzynianie cieszyli się z awansu do rundy ćwierćfinałowej.

W czwartym secie trenerzy obu ekip wpuścili na parkiet zmienników. Lepiej zaprezentowali się goście, którzy zwyciężyli do 19, przedłużając tym samym spotkanie. Gracze z Zawiercia przeważali też w tie-breaku i ostatecznie zwyciężyli spotkanie, ale w dwumeczu górą była ZAKSA, która zmierzy się w kolejnej rundzie z Itasem Trentino.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (28:26, 21:25, 25:23, 19:25, 11:15).
Awans: Grupa Azoty ZAKSA.

Fotoreportaż: Michał Natyna, Klaudia Ledwoch.