W byłym klasztorze na terenie Długomiłowic powstało wyjątkowe miejsce dla uchodźców z Ukrainy. Udało je się stworzyć dzięki ofiarności wiernych i wsparciu sponsorów. Adaptacja klasztoru na cele mieszkalne pochłonęła 700 tysięcy złotych.
- Słowa z przeczytanej przed chwilą Ewangelii św. Mateusza, z rozdziału 25 dowodzą, że bezdomność i tułaczka były doświadczeniem przeżywanym przez samego Pana Jezusa. Chrystus nie miał miejsca, gdzie by głowę mógł położyć, był prawdziwie ubogi. Pan Jezus dalej cierpi w ludziach, którzy przybywają do nas z Ukrainy, w uchodźcach wojennych, którzy znaleźli schronienie pod tym adresem. Słowa Chrystusa są dla nas drogowskazem ale również sprawdzianem. Musimy mieć świadomość, że Kościół powinien być rozpoznawalny jako wspólnota, która otwiera się na potrzebujących i ich obdarowuje - w tych i podobnych słowach opolski biskup pomocniczy Rudolf Pierskała przemówił do gości przybyłych na poświęcenie Przystani św. Benedykta w Długomiłowicach w gminie Reńska Wieś.
Akt poświęcenia dokonany w piątek, 30 grudnia 2022 r. zwieńczył półroczny remont byłego klasztoru, które Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej z Leśnicy, podarowało Caritas Diecezji Opolskiej. Obiekt otrzymał nazwę Przystań św. Benedykta, którego papież Paweł VI, w 1964 r. ogłosił patronem Europy. W ten sposób opolska Caritas wspiera ambicje narodu ukraińskiego, który pragnie dołączyć do grona zjednoczonych narodów Europy.
Utworzenie Przystani św. Benedykta było możliwe dzięki ofiarności wiernych diecezji opolskiej oraz grona sponsorów, z których na szczególne podziękowanie zasługują niemiecka kościelna organizacja dobroczynna Renovabis, Związek Caritas dekanatu Borken z Nadrenii Północnej Westfalii, Grupa Azoty ZAK oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa z New Jersey (USA).
Koszt remontu Przystani o powierzchni użytkowej 220 kw. sięgnął blisko 700 tysięcy złotych. W 10 pokojach przygotowano miejsca dla 20 osób. Do ich dyspozycji oddano 5 łazienek z prysznicami, wspólną kuchnię i pralnię. Wymiana starego kotła węglowego na nowy, opalany peletem, została dofinansowana w 50 proc. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Do końca ubiegłego roku w Przystani św. Benedykta przebywało 18 uchodźców wojennych, z których najmłodszy liczył 8 miesięcy, a najstarszy 75 lat. Mieszkańcy Przystani nie ponoszą żadnych kosztów utrzymania.
- Wdzięczność należy się członkom Zespołu Caritas Parafii w Długomiłowicach na czele z ks. proboszczem oraz lokalnej społeczności za życzliwą opiekę i wsparcie mieszkańców Przystani. Grono mieszkańców Przystani, którzy mogą liczyć na rządowe wsparcie kosztów wyżywienia i zakwaterowania w wysokości 40 zł., dziennie liczy zaledwie kilka osób. Wszyscy, którzy pragną umożliwić i wesprzeć pobyt gości z Ukrainy w Przystani, mogą wpłacać pieniądze na rachunek bankowy Caritas Diecezji Opolskiej 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Przystań św. Benedykta” - przekazują przedstawiciele Caritas Opole.
Reklama
W byłym klasztorze powstał ośrodek dla uchodźców. Biskup Pierskała poświęcił Przystań św. Benedykta
- 03.01.2023 09:47
Napisz komentarz
Komentarze