Trudne warunki na drogach dają się we znaki. Policjanci apelują o ostrożność, apelując do kierowców o zmianę ogumienia na zimowe. O tym, jak istotną różnicę ma rodzaj i jakość opon przekonała się młoda kierująca, która potrąciła przechodzącą przez pasy kobietę.
Do zdarzenia doszło wczoraj (15 grudnia) po godzinie 6 na ulicy Kozielskiej. Kierująca lexusem 27-latka nie zdołała wyhamować przed przejściem dla pieszych, w efekcie czego potrąciła znajdującą się na pasach 35-latkę. Jak ustalili policjanci na miejscu, 27-latka jechała samochodem z letnimi oponami. Poszkodowana trafiła do szpitala, na szczęście obrażenia, których doznała nie zagrażają jej życiu.
Obecnie w Polsce nie ma przepisu, który nakłada na nas obowiązek wymiany opon. Niemniej duża część kierowców decyduje się na zmianę ogumienia adekwatnie do pory roku i warunków drogowych, co ma duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Jednak nie wszyscy o tym pamiętają.
Zdaniem wielu ekspertów „zimówki” znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa jazdy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7°C. Opony zimowe już na pierwszy rzut oka różną się wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg.
Pamiętać należy, że używanie opon nieprzystosowanych do danej pory roku, a co za tym idzie do warunków pogodowych, może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Ostatnio przekonała się o tym kierująca, która jadąc samochodem osobowym na letnich oponach, potrąciła pieszą przechodzącą przez przejście dla pieszych. W tym przypadku wciśnięcie pedału hamulca nie na wiele się zdało, a potrącona kobieta trafiła do szpitala.
Mając na uwadze powyższe zdarzenie i warunki pogodowe, jakie panują w ostatnich dniach, warto wspomnieć o drodze hamowania pojazdu jadącego na oponach letnich i zimowych.
- Na oblodzonej nawierzchni podczas jazdy z prędkością 32 km/h droga hamowania na oponach zimowych wynosi 57m, natomiast na oponach letnich 68m. Różnica 11m odpowiada długości dwóch aut kompaktowych.
- Na ośnieżonej nawierzchni przy prędkości 48 km/h samochód na oponach letnich zahamuje po 62m, to odległość dwukrotnie większa w porównaniu do hamowania pojazdu na oponach zimowych, który zatrzyma się po 31m .
- Na mokrej nawierzchni przy temperaturze 6°C droga hamowania samochodu jadącego z prędkością 80 km/h na letnich oponach była dłuższa aż o 7m niż samochodu na oponach zimowych. Gdy samochód na „zimowkach” bezpiecznie się już zatrzymał, auto na letnim ogumieniu jechało jeszcze z prędkością ponad 32 km/h.
Pomimo braku obowiązku zmiany opon zalecamy, aby każdy właściciel pojazdu wyposażył swój samochód w opony zimowe. To niewątpliwie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Źródło: Policja Kędzierzyn-Koźle
Napisz komentarz
Komentarze