Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:31
Reklama
Reklama
Reklama

Oszustwa "na policjanta" w Kędzierzynie-Koźlu. Dwie starsze kobiety straciły 60 tysięcy złotych

Oszustwa "na policjanta" w Kędzierzynie-Koźlu. Dwie starsze kobiety straciły 60 tysięcy złotych

Oszuści znów są aktywni na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Działając metodą „na policjanta” dzwonią do seniorów i próbują wyłudzić pieniądze. Niestety pomimo naszych licznych apeli, dwie spośród kilkudziesięciu prób okazały się udane. 79-letnia kobieta straciła blisko 25 tys. złotych. Drugą poszkodowaną jest 70-latka, która przekazała oszustom 35 tys. złotych.




Wczoraj (30 listopada) kędzierzyńsko-kozielscy policjanci odebrali kilkadziesiąt telefonów od mieszkańców naszego powiatu o próbach oszustwa metodą „na policjanta”. Zdecydowana większość rozmówców zorientowała się w porę, że nie rozmawia z funkcjonariuszem, tylko z oszustem i zakończyła połączenie. Jednak spośród kilkudziesięciu prób, dwie niestety były udane.

Scenariusz w obu przypadkach był taki sam. Mężczyzna przedstawiający się jako funkcjonariusz Policji dzwonił na numer telefonu stacjonarnego i informował rozmówcę o tym, że oszczędności zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone. Aby uchronić swoje oszczędności i jednocześnie pomóc Policji w namierzeniu i zatrzymaniu przestępców, dzwoniący do seniorów mężczyzna polecił wypłatę środków z konta bankowego, a następnie przekazanie pieniędzy „policjantowi”. Pokrzywdzone osoby zostały zapewnione przez oszusta, że gdy „działania Policji” zostaną zakończone, gotówkę będzie można odebrać w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

W ten sposób 79-letnia mieszkanka Kędzierzyna-Koźla straciła blisko 25 tys. złotych. Seniorka, zgodnie z podaną przez telefon instrukcją przygotowała pieniądze i wyrzuciła torbę z gotówką przez okno, gdzie czekał rzekomy policjant. Drugą ofiarą przestępców była 70-letnia kobieta, która początkowo nie wierzyła, że dzwoni do niej funkcjonariusz. Aby zyskać zaufanie 70-latki, oszust polecił jej zadzwonić pod nr alarmowy. Kobieta wybrała numer na klawiaturze i nie kończąc poprzedniej rozmowy cały czas rozmawiała z tymi samymi oszustami – oczywiście „tożsamość policjanta” została potwierdzona. Pokrzywdzona utwierdzona w przekonaniu, że pomaga Policji, poszła do banku i wzięła pożyczkę na 35 tys. złotych. Następnie, zgodnie z poleceniem oszusta, zostawiła pieniądze w wyznaczonym miejscu.

Przypominamy, że ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy przestępcy, nie cofną się przed niczym. Wykorzystują różne triki socjotechniczne. Pojawiające się w większości przypadków presja czasu i poczucie zagrożenia, mają na celu wystraszenie rozmówcy i spowodowanie by działał pod wpływem emocji.

Przypominamy, że:

  • policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”;

  • policjanci nie odbierają nigdy żadnych pieniędzy – od nikogo;

  • policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na „specjalnych kontach”.


Jak nie stać się ofiarą oszustwa telefonicznego?

  • W kontaktach z nieznajomymi zawsze zachowaj ostrożność.

  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

  • Nie ufaj osobom, które podają się za krewnych, znajomych, urzędników, czy policjantów.

  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście – wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

  • Zachowaj rozsądek - nie działaj pod wpływem emocji.

  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i masz podejrzenie, że to próba oszustwa – koniecznie powiadom Policję – numer alarmowy 112 lub 47 863 42 03.


Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ole 20.12.2022 09:10
Dwie produkcje, która wycisnęły z marnym skutkiem resztki tzw. IQ z autora.

😕 19.12.2022 14:38
Tylko jeszcze dodam 😕 Ciekawe czy ukochana WŁADZUNIA wie 🧐 jakie wyrafinowane BLUZGI pod jej adresem miota tubylcza ludzkość miasteczka NIEmożliwości ??🤔 Głównie o te nieodśnieżone chodniki i uliczki gminne. Bo zamiast wziąć się do pracy i dopilnować tego odśnieżania, to mieszkańców pozostawiono samych sobie😬 - w myśl hasła - Ratuj się kto może. Bo ukochana WŁADZUNIA - NIC nie może 🤪😆 Nawet znajomy z PeŁo też miotał BLUZGI i wyzwiska pod adresem swojej DOTYCHCZAS ulubionej WŁADZUNI 😳 Jakby go zdziwił ten Gest Kozakiewicza - POd adresem mieszkańców miasteczka NIEmożliwości 🙄 Ale zgodnie z dotychczas OBOWIĄZUJĄCĄ w PełO regułą, wraz z wiosną powie się PO-tem tubylczej ludzkości - 😆 "Nic się nie stało Polacy, NIC się nie stało". 🤭Do wyborów w końcu jeszcze JEST daleko 🤪 I znowu Polacy to łykną 😎

😕 17.12.2022 23:41
Noooooooooo 😕 To teraz będą kolejki w szpitalach różnych połamańców, którzy odczują na własnej skórze i ciele - rządzenie miasteczkiem NIEmożliwości przez naszą ukochaną WŁADZUNIĘ😬 W końcu WŁADZUNIA jest tak zajęta, tak KURDE STRASZNIE zajęta🙄, że NIE MA czasu na takie pierdoły i duperele - jak dopilnowanie odśnieżania chodników 😁 W tej sytuacji, należy WYDAĆ ROZKAZ 😉 tubylczej ludzkości, żeby łazić PO mieście z WŁASNYMI łopatami, łopatkami i piaskiem do czyszczenia chodników 😉 W końcu ROZKAZ to rozkaz 🤔 A kto nie wykonana rozkazu ukochanej WŁADZUNI - to należy go ukarać 🤪 I sam będzie sobie winien - dalszych konsekwencji 😊 A przy okazji to i staż miejska zarobi na mandatach i będzie miała w końcu jakieś zajęcie 😎

Sznycel 17.12.2022 10:30
Czy ta wiadomość dotarła do "sztabu kryzysowego" w UM Nowosielskiej? a może Nowosieslka jest zajęta suchym morsowaniem?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ