Zbieranie chrustu na zimę nie jest najnowszym pomysłem rządu, aby umożliwić Polakom tanie ogrzewanie się zimną. Chrust zbierano w lasach od dziesięcioleci, teraz jednak coraz więcej ludzi decyduje się na taki rodzaj opału. Nadleśnictwa umożliwiają w związku z tym pozyskiwanie surowca również na terenach pozrębowych.
Znaczące wzrosty ceny gazu i prądu bardzo wpłynęły na popyt drewna. Nic w tym dziwnego, cena drewna nie uległa zmianie i jeśli ktoś ma możliwość ogrzania nim swojego domu, to chce zaopatrzyć się w ten surowiec. Niestety tu pojawiają się schody, bo zainteresowanie drewnem jest tak duże, że tworzą się kolejki osób oczekujących. Dużo w ostatnim czasie mówiło się o tańszej alternatywie, czyli zbieraniu chrustu. Taka forma pozyskiwania opału nie jest niczym nowym, do nadleśnictw zawsze zgłaszały się osoby chętne na chrust. Ponieważ wzrosło zainteresowanie takim surowcem, nadleśnictwa umożliwiają również pozbieranie ścinek drewna na wyznaczonych terenach pozrębowych.
- Posiadamy na naszym terenie powierzchnię przeznaczoną do zbierania pozostałości pozrębowych i to załatwia się z leśniczym. To naprawdę bardzo prosta procedura. Pozyskany w ten sposób opał jest najtańszy. Wiedząc, że jest większe zapotrzebowanie opałowe, przeznaczyliśmy więcej powierzchni po pozyskaniu drewna, aby można było zebrać odpady pozrębowe. One czekają na ludzi, którzy są chętni do zdobycia w ten sposób opału na zimę - mówi Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.
- Moglibyśmy te pozostałości pozrębowe rozdrobnić lub sprzedać w drodze przetargu, ale myśląc o zabezpieczeniu miejscowej ludności, przeznaczamy je dla chętnych osób. W każdym leśnictwie jest kilka takich powierzchni, one znajdują się w miejscach dostępnych, przy drogach głównych, aby można było je pozyskać jak najprościej. Czekamy, aż zwiększy się zainteresowanie na pozyskany w ten sposób surowiec. Nie robimy żadnych przeszkód, kto chce, znajdzie u nas potrzebny opał - dodaje nadleśniczy.
Aby zebrać chrust lub pozostałości po wycince drzew, najlepiej udać się do najbliższego leśnika w terenie lub zadzwonić do nadleśnictwa. Wtedy dowiemy się, gdzie dokładnie możemy zebrać potrzebny surowiec na opał.
Posprzątaj po drwalach i ogrzej swój dom. Opał na zimę możemy pozyskać również z terenów pozrębowych
- Michał Natyna
- 17.08.2022 17:12
Napisz komentarz
Komentarze