Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony przez Związek Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking trwa przez cały rok, jest wiarygodny i bezpłatny. Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu". Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.
Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak:
- działania proinwestycyjne i prorozwojowe;
- rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;
- rozwój społeczeństwa informacyjnego;
- rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
- umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;
- promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;
- promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu;
- wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej;
- promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;
- współpraca krajowa i międzynarodowa;
- działania promocyjne.
Kolejność w rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów. Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich. Zaplanowano ją na kwiecień.
Ranking szczegółowy
Źródło: starostwo powiatowe
Napisz komentarz
Komentarze