Śnięte ryby po raz pierwszy zostały zauważone przez wędkarzy w połowie lipca. Skala zjawiska jest ogromna. Trwa wyjaśnianie, co do tego doprowadziło.
Ogólnopolskie media mówią o katastrofie ekologicznej. Kolejne śnięte ryby zauważyć można w dalszym odcinku rzeki Odry w rejonie Oławy i Wrocławia.
Specjalistyczne, pięciodniowe badanie wykonane w pobliżu śluzy Nowa Wieś przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu, potwierdziło chemiczne skażenie wody w Kanale Gliwickim.
- W ubiegłym tygodniu w czwartek podjęto decyzję o pobraniu kolejnych próbek na granicy z województwem śląskim, aby mieć pewność, czy stwierdzone zanieczyszczenia przypłynęły ze strony sąsiedniego województwa, czy jest to lokalny problem - mówi Sylwia Stemplewska, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu.
- Stwierdzono zanieczyszczenia chemiczne. Trwa analiza, ponieważ bardzo trudno jest porównać wynik chwilowy do norm ustalanych dla wód powierzchniowych, które ocenia się w systemie rocznym. Postanowiono zbadać wodę ponownie, aby znaleźć podmiot odpowiedzialny za skażenie - dodaje Sylwia Stemplewska.
W wodach Kanału Gliwickiego stwierdzono ponadnormatywne stężenie chlorków, według WIOŚ nie jest ono jednak przyczyną śnięcia ryb.
Natomiast w ubiegłym tygodniu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wydał oświadczenie o przypuszczalnej przyczynie pomoru ryb. Powodem zaistniałej sytuacji, miała być wysoka temperatura oraz niski stan wód.
"Po uzyskaniu wyników badań możliwe będzie odniesienie się do przyczyny śnięcia ryb i prawdopodobnego jej upatrywania w tzw. przydusze letniej. Na podstawie obserwacji istniejących warunków środowiska (tj. wysoka temperatura powietrza przekraczająca 30oC oraz wysoka temperatura wody - ok. 25-27oC istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że przyczyną śnięć mogła być właśnie letnia przyducha (wysoka temperatura powoduje, że ryby (organizmy zmiennocieplne) bardzo intensywnie żerują, tj. pobierają znaczne ilości pokarmu). Związane jest to z dużym zapotrzebowaniem na tlen, który w wodzie o wysokiej temperaturze występuje w zmniejszonych ilościach. Połączenie tych dwóch czynników powoduje śnięcia" - czytamy.
Reklama
Potwierdzono zanieczyszczenie chemiczne wody w Kanale Gliwickim, ale to nie ono miało być przyczyną śnięcia ryb
- Redakcja
- 02.08.2022 08:56
Data dodania:
02.08.2022 08:56
Napisz komentarz
Komentarze