Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 03:24
Reklama
Reklama
Reklama

Bo rodzina to jest siła. Zastępcza również. Konferencja w Kędzierzynie-Koźlu

Bo rodzina to jest siła. Zastępcza również. Konferencja w Kędzierzynie-Koźlu
W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim 150 dzieci wychowuje się w rodzinach zastępczych, poza tym około 50 znajduje się w różnych placówkach wychowawczych, np. domu dziecka. O prawidłowym rozwoju dzieci i standardach z tym związanych rozmawiali psycholodzy, samorządowcy, socjologowie i rodzice na konferencji naukowej zorganizowanej przez stowarzyszenie „Dobra Rodzina”.

Współorganizatorem wydarzenia było starostwo powiatowe. - Już dziś wypracowujemy mechanizmy na przyszłość. My wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, co będzie się działo za miesiąc czy rok z naszymi młodymi ludźmi, którzy z różnych powodów nie mogą się wychowywać w swoich biologicznych rodzinach. – mówiła starosta Małgorzata Tudaj, otwierając konferencję w Domu Kultury „Koźle”.- Ja sama była rodzicem zastępczym, dzieci są już dorosłe, więc mam doświadczenie w tym zakresie. Uważam, że nie ma lepszej formy dla dziecka niż wychowywanie się w rodzinie – dodała.

Prezes stowarzyszenia „Dobra Rodzina” chwalił współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. - Bardzo dobrze nam się współpracuje z tą instytucją, w ostatnim czasie wykonano sporo pracy w stronę dobrych rozwiązań i one są wprowadzane w życie, co nas bardzo cieszy – opowiadał Gerard Wilczek.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia „Dobra Rodzina” konieczne jest podejmowanie szeregu działań i nagłaśnianie idei rodzin zastępczych oraz tworzenia rodzinnych domów dziecka. - Z własnego doświadczenia wiem, że najlepszym sposobem na przekonanie kogoś do rodzicielstwa zastępczego jest zaproszenie go do własnego domu. Pokazać jak funkcjonujemy, jaką radość daje praca z dziećmi. Naszą postawą możemy zainspirować innych i dać im dobry przykład – mówił Gerard Wilczek.

Jeśli ktoś zdecyduje się na bycie rodzicem zastępczym przechodzi szkolenie, potem badania psychologiczne, które oceniają jego predyspozycje. Na końcu każdy otrzymuje wsparcie finansowe. - Powiat jest organizatorem pieczy zastępczej na swoim terenie, to bardzo odpowiedzialna praca, ale i misja oraz powołanie. Współpraca z rodzinami układa nam się bardzo dobrze, także dzięki uchwałom rady powiatu. Na przykład mamy możliwość wypłacania nie tylko świadczeń obligatoryjnych wskazanych w ustawie, ale także dodatkowych, fakultatywnych – zaznaczyła Dorota Rak, dyrektor PCPR.

Szefowa jednostki zachęca potencjalnych rodziców do kontaktu. – Jeśli ktoś widzi się w tej roli, to wystarczy się z nami skontaktować, w rzeczywistości trzeba tylko chcieć – dodała dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Konferencja zakończyła się ciekawą dyskusją z udziałem ekspertów.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ