Głównymi architektami procederu byli Aleksandra K. i Mieszko A. Oboje założyli wiele spółek, które prowadziły szkoły dla dorosłych na terenie województwa śląskiego i opolskiego. Przestępcza działalność polegała na wykazywaniu zawyżonej liczby słuchaczy uczęszczających do szkół, co pozwalało na nieuprawnione pozyskiwanie zawyżonych dotacji od jednostek samorządu terytorialnego. Łącznie podejrzani mieli wyłudzić w ten sposób ponad 80 milionów złotych.
Jeden z tropów w sprawie prowadzi do Kędzierzyna-Koźla, gdzie działała jedna ze szkół prowadzonych przez uwikłanych w sprawę. W 2021 roku na zlecenie starostwa powiatowego przeprowadzono kontrolę w szkole, która wykazała szereg nieprawidłowości dotyczących m.in. ewidencji uczniów i prowadzonym nauczaniu poszczególnych przedmiotów. W przypadku powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, roczne subwencje na szkołę sięgały kilkuset tysięcy złotych.
Oficjalny komunikat prokuratury dotyczący postępowania:
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie wobec dwóch podejrzanych, Mieszka A. i Aleksandry K., którym przedstawiono zarzuty kwalifikowane z art. 258 § 1 k.k. w zw. z art. 258 § 3 k.k., z art. 286 § 1 k.k.. i 297 § 1 k.k., 271 § 1 i 3 k.k. i art. 273 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. przy zastosowaniu art. 11 § 2 k.k. w zw. z 12 § 1 k.k. i z art. 65 § 1 k.k., art. 299 § 1 k.k. w zw. z art. 299 § 5 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 kk., art. art. 83 § 1 k.k.s., art. 276 kk. Sąd Rejonowy w Gliwicach, na posiedzeniu w dniu 9 lipca 2022 roku uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec ww. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Postępowanie przygotowawcze prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, przy udziale Delegatury katowickiej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zostało zainicjowane pismami Izby Administracji Skarbowej w Katowicach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na uniemożliwieniu przeprowadzenia kontroli oraz posługiwaniu się nierzetelnymi dokumentami w celu uzyskania dotacji ze środków publicznych przez m.in. Aleksandrę K. - Prezesa FAM Sp. z o.o. z siedzibą Zabrzu.
Śledztwem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach objęta jest obecnie działalność przedstawicieli zarządu FAM sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu, EDO sp. z o.o., FOR3 sp. z o.o., MEDU sp. z o.o. – tj. organów prowadzących szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych.
Działalność przestępcza polegała na wprowadzeniu w błąd pracowników jednostek samorządu terytorialnego co do prawa uzyskania wsparcia finansowego w postaci dotacji oświatowej, poprzez przedłożenie stwierdzających nieprawdę wniosków, a następnie nierzetelnych sprawozdań, co prowadziło do nienależnego pobrania środków publicznych pochodzących z budżetu miast, tj. dotacji oświatowych, pochodzących ze środków subwencji oświatowych przekazanych poszczególnym Gminom przez Ministra Finansów.
Celem uzyskania wskazanego wsparcia finansowego przedstawiciele Spółek objętych śledztwem wykazywali w sporządzanych sprawozdaniach słuchaczy, którzy uczestniczyli w prowadzonych w szkołach zajęciach z języka obcego, natomiast nie brali zasadniczo udziału w obowiązkowych zajęciach zawodowych, mimo iż subwencja przeznaczona była właśnie na kształcenie w kierunkach zawodowych. W sprawozdaniach potwierdzano nieprawdę co do liczby słuchaczy uczęszczających do szkół policealnych i uczestniczących w zajęciach na kierunkach zawodowych, wykazując obecność na zajęciach osób, które zapisały się faktycznie jedynie na kursy języków obcych, a nie na szkolenie zawodowe.
Takie działanie miało istotne znaczenie prawne dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego i wskazywało na wykorzystanie dotacji oświatowej niezgodnie z przeznaczeniem, dla którego została udzielona. Podejrzani doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie nie mniejszej niż 80 milionów złotych.
Ustalono, że sprawcy działali na szkodę gmin gliwickiej, zabrzańskiej, rybnickiej, chorzowskiej, bytomskiej, mysłowickiej, sosnowieckiej, jaworznickiej, katowickiej, piekarskiej, tyskiej, siemianowickiej, opolskiej, strzeleckiej oraz powiatów tarnogórskiego i kędzierzyńsko- kozielskiego.
W sprawie przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania „brudnych pieniędzy”, wyłudzeń środków publicznych Aleksandrze K. oraz Mieszkowi A.
Podejrzani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy KWP w Katowicach i Delegatury w Katowicach CBA.
Podczas przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono materiał dowodowy, jak też majątek podejrzanych – na poczet przyszłych kar.
Postępowanie jest w toku.
Napisz komentarz
Komentarze