Na czym polega dieta ketogeniczna?
Poprzez dietę ketogeniczną organizm zaczyna spalać zapasy tłuszczu, które zgromadził. Zaczyna zatem posiłkować się tłuszczami dostarczanymi w pożywieniu oraz tymi w tkance tłuszczowej. Przypomina to stan metaboliczny podczas głodówki, jednak głodówka jest dla organizmu szkodliwa i wyniszczająca. Dieta keto natomiast przyczynia się do spalania tłuszczy, zmniejszenia się masy ciała i wprowadzenia organizmu w naturalny stan ketozy. W wyniku ketozy stężenie ciał ketonowych jest wyższe niż stężenie glukozy, a uczucie głodu ulega zmniejszeniu. Ciała ketonowe, są to substancje stanowiące pośrednie metabolity tłuszczu. Produkcja ciał ketonowych jest szczególnie ważna jeśli zależy nam na spaleniu tłuszczu. Podczas diety ketogennej przestawiamy nasz metabolizm z dostarczania energii z węglowodanów na spalanie kwasów tłuszczowych.
Czego nie jest na diecie ketogenicznej: zasady
Na diecie ketogenicznej powinniśmy stosować się do kilku zaleceń. Zasady diety ketogenicznej są następujące:
- ograniczenie węglowodanów — nie spożywamy zatem słodyczy, ograniczamy słodzone napoje, keto dieta to bowiem dieta niskowęglowodanowa,
- nie jemy produktów pszennych,
- unikamy produktów typu light,
- niewskazane są soki owocowe ze względu na zawarty w nich cukier,
- nie jemy owoców takich, jak banany.
Zamiast glukozy na keto diecie korzystamy z innych źródeł energii, ponieważ dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową. To właśnie zwiększenie podaży tłuszczów jest jedną z głównych zasad na diecie ketogenicznej. Komórki czerpią z ciał ketonowych energię (4,2 kcal z 1 g ciał ketonowych). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest keto dieta, ketoza oraz poznać inne terminy z nią związane, przeczytaj wpis pod adresem: https://ostrovit.com/pl/blog/dieta-ketogeniczna-na-czym-polega-i-jak-dziala-1620627355.html
Dieta ketogeniczna: co jeść na diecie keto?
Na diecie ketogenicznej można natomiast jeść w rozsądnych ilościach produkty takie, jak tłuste mięsa, owoce morza, olej lniany, oliwa z oliwek, olej kokosowy. Należy jednak mieć świadomość, że ten sposób odżywiania nie będzie dla każdego. Wprowadzenie diety ketogenicznej należy przeprowadzić pod kontrolą lekarza lub doświadczonego dietetyka.
Skuteczność i zalety diety ketogenicznej
Organizm ludzki musi przystosować się do określonej diety. Przestawienie organizmu i jego przyzwyczajenie się do diety ketogenicznej szacuje się na czas od około tygodnia do nawet miesiąca. Zalety diety ketogenicznej i jej stosowania doceniane jest głównie przez osoby chcące spalać tłuszcz i planujące utratę wagi. Dieta ketonowa sprawia również, że zmniejsza się ciśnienie krwi. Ponadto znaczne ograniczenie węglowodanów przyczynia się do spadku cukru we krwi. Jeśli będziemy korzystać z diety ketogenicznej, wysoce prawdopodobne, że będziemy pełni energii, a nasze samopoczucie ulegnie poprawie. Wskazuje się również, że dieta ketogenna odpowiada za wspomaganie walki w insulinoopornością. Jednocześnie na diecie ketogenicznej zmniejsza się uczucie głodu.
Wady diety ketogenicznej
Stosowania diety ketogenicznej powinny unikać osoby cierpiące na refluks żołądka. Dieta ketogeniczna mimo wielu swoich zalet, nie jest bowiem dietą uniwersalną, którą stosować może każdy. Z diety ketogennej nie powinno korzystać się również, jeśli występują problemy z poziomem cukru. Duża ilość tłuszczu może po pewnym czasie spowodować również spadek energii, a także dolegliwości jelitowe. Warto zatem starannie rozważyć, czy dieta ketogeniczna pomimo swoich zalet, będzie dla nas odpowiednia.
Materiał promocyjny
Napisz komentarz
Komentarze