Bezpieczeństwo nad wodą
Przed Tobą urlop nad wodą? Niezależnie od tego, czy wybrałeś leniwe wylegiwanie się na plaży, czy jesteś fanem aktywnego spędzania wolnego czasu, pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo. Przede wszystkim wybieraj odpowiednio oznakowane kąpieliska, na których bezpieczeństwa strzeże ratownik. Dzikie plaże mają swój urok, jednak nieznane dno i groźne wiry wodne mogą stanowić śmiertelne zagrożenie, dlatego lepiej wybierać sprawdzone miejsca.
Podczas wypoczynku na łódkach, jachtach i innych jednostkach pływających należy bezwzględnie korzystać z kapoków ratunkowych, które w razie wypadku utrzymają tonącego na powierzchni wody. Kamizelki powinny być podstawowym wyposażeniem każdej łodzi, a używanie ich zapewni bezpieczeństwo zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Do wody nie można wchodzić bezpośrednio po jedzeniu, a także będąc pod wpływem alkoholu. Żeby uniknąć szoku termicznego, po długim przebywaniu na słońcu należy unikać gwałtownych skoków do wody. Lepiej stopniowo ochładzać ciało, pamiętając o szczególnym uwzględnieniu okolicy serca, karku oraz twarzy.
Odpowiednie buty do wody chronią stopy przed otarciami i uszkodzeniami spowodowanymi np. przez ostre krawędzie kamieni, żwir czy tropikalne jeżowce. Gwarantują bezpieczeństwo w czasie uprawiania sportów wodnych, sprawdzą się również podczas wypoczynku na plaży – nad rzeką i jeziorem, gdzie często nie można liczyć na piaszczystą linię brzegową, tylko kamieniste podłoże.
Bezpieczne zwiedzanie
Nie lubisz siedzieć na plaży? Chcesz eksplorować nieznane tereny, zwiedzać okolicę i kolekcjonować wspomnienia? Pamiętaj o tym, żeby nie schodzić z wyznaczonych szlaków, zwłaszcza w miejscach, w których jesteś pierwszy raz. Zawsze zabieraj ze sobą naładowany telefon komórkowy, a także podstawową apteczkę zawierającą np. plastry czy wodę utlenioną. Uważaj na owady i kleszcze, stosuj odpowiednie preparaty odstraszające. Do plecaka spakuj wodę i jedzenie, np. batoniki proteinowe. Zadbaj również o bezpieczeństwo podczas przemieszczania się po górach, lasach czy wyspach, na których wypoczywasz. Niezależnie od tego, czy wybierasz hulajnogę Segway, rower elektryczny czy quad, podczas wakacyjnych wycieczek chroń głowę za pomocą kasku.
Przed Tobą długo oczekiwany wyjazd do egzotycznego kurortu, np. Zjednoczonych Emiratów Arabskich lub Egiptu? W miejscach, w których temperatura często przekracza 40 stopni Celsjusza, musisz szczególnie troszczyć się o odpowiednią ochronę. Bez kremu z wysokim filtrem (na przykład SPF 50) wypoczynek w upale może skończyć się poparzeniem. Wkładaj ubrania wykonane z przewiewnych, jasnych tkanin, np. lnu. Noś nakrycie głowy, ponieważ jej przegrzanie może doprowadzić do udaru słonecznego. Najlepiej sprawdzi się słomkowy kapelusz z szerokim rondem lub czapka z ochroną karku.
Podczas wypoczynku za granicą stosuj się do miejscowych zwyczajów dotyczących np. zwiedzania świątyń – ważny jest odpowiedni ubiór i zachowanie. Pamiętaj o poszanowaniu lokalnych społeczności i ich tradycji, bo to pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych, a często również groźnych sytuacji. Przed wyjazdem zaszczep się na tropikalne choroby, np. malarię czy dur brzuszny – sprawdź, jakie zakaźne schorzenia występują w regionie, do którego się udajesz. Skorzystaj z ubezpieczenia turystycznego – wykup dodatkową polisę, która zapewni dostęp do opieki medycznej podczas wycieczek zagranicznych, a nawet transport medyczny do Polski. Warto także rozważyć ubezpieczenie bagażu podróżnego, sprzętu sportowego lub elektronicznego. Może się ono przydać na wypadek zagubienia walizek lub kiedy masz w planach aktywne formy wypoczynku.
Niezależnie od tego, czy przed Tobą trekking na szlakach wędrownych w Portugalii, zwiedzanie indonezyjskich świątyń czy wypoczynek nad Bałtykiem, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa, które pomogą Ci uniknąć wielu problemów. Nawet gdy planujesz aktywne i pełne wrażeń wakacje, możesz wypoczywać z głową!
Materiał promocyjny
Napisz komentarz
Komentarze