Ruszyła czwarta już edycja budżetu obywatelskiego i druga według tych samych reguł. Każde osiedle dostanie własną pulę pieniędzy i to mieszkańcy zdecydują, na co ją wydać. Najwięcej w tym roku przypadnie Pogorzelecowi, najmniej – osiedlu Zachód.
Kędzierzyn-Koźle był jednym z pierwszych polskich miast, które umożliwiły mieszkańcom wskazywanie, na co wydać część pieniędzy z budżetu gminy. Formuła nie była idealna. W pierwszych dwóch edycjach budżetu obywatelskiego wybierano tylko jedno zadanie – najpierw w puli 400 tys. zł, później 1 mln zł. Wygrały inwestycje w Sławięcicach (ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Sławięcickiej), a w kolejnym roku budowa terenu rekreacyjnego na osiedlu Piastów, która niedawno się zakończyła. To zadanie budziło wątpliwości. Pojawiały się głosy, że realizacja tak kosztownego zadania na jednym osiedlu poza centrum, gdy w innych częściach miasta mieszkańcy często przez lata nie mogą doprosić się załatwienia drobnych spraw, nie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi. Dlatego nowe władze Kędzierzyna-Koźla wprowadziły zmienione reguły. Milion złotych przeznaczony na budżet obywatelski został proporcjonalnie rozdzielony pomiędzy wszystkie osiedla. Wygląda na to, że ta formuła w mieście o rozległości Kędzierzyna-Koźla sprawdziła się lepiej. Procedura wyboru zadań właśnie rozpoczęła się po raz drugi.
Droga jest wieloetapowa. Propozycje wydatków rady osiedli przyjmują do 1 lutego –namiary na plakacie poniżej.
- Zgłosić zadanie do budżetu obywatelskiego – tylko jedno – na piśmie lub mejlem może m.in. każdy mieszkaniec osiedla, organizacja pozarządowa czy samorząd osiedlowy. Najlepiej skorzystać w tym celu z przygotowanego formularza. Proponowane zadanie musi dotyczyć nieruchomości, którymi gmina zarządza lub do których może uzyskać dostęp – wyjaśnia Jarosław Jurkowski z urzędu miasta.
Od 2 do 22 lutego rady osiedli będą weryfikować zgłoszenia oraz określać ich szacunkową wartość. Jeśli pomysł wydatku będzie możliwy do realizacji, trafi on na zatwierdzoną przez prezydenta listę, która następnie będzie poddana konsultacjom mieszkańców. W praktyce mają one formę głosowań. Zadanie, które zdobędzie największą liczbę głosów, zostanie skierowane do realizacji. W zeszłym roku mieszkańcy wybierali remonty chodników, ustawienie ławek, rewitalizację skweru, wykonanie siłowni plenerowej, budowę altany biesiadnej, remont placu zabaw czy też termomodernizację.
Reklama
Mieszkańcy kędzierzyńsko-kozielskich osiedli znów zdecydują, na co wydać pieniądze z budżetu obywatelskiego
- 13.01.2016 12:13
Napisz komentarz
Komentarze