Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 02:43
Reklama
Reklama

Hosting www – od taniej usługi współdzielonej po serwery dedykowane

Hosting www – od taniej usługi współdzielonej po serwery dedykowane
Każdy serwis internetowy czy sklep online, a nawet prosta strona wymaga dla poprawnego działania połączenia trzech niezależnych usług: udostępnienia domeny internetowej, wizualnej reprezentacji (np. osiągniętej przy pomocy kreatora stron) oraz hostingu. Bez hostingu witryna będzie niewidoczna w sieci, a jeśli usługa jest, lecz słabej jakości, wystąpią trudności z prawidłowym wyświetlaniem strony oraz szybkością działania. Czym jest hosting i na czym polega? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Hosting – co się kryje za tą nazwą?


Każda strona internetowa jest częścią wirtualnej rzeczywistości w globalnej sieci. Fizycznie, strona www to zapis cyfrowy, określona porcja danych, które muszą być umieszczone w jakimś miejscu, skąd użytkownik internetu może je „wywołać” w określonym momencie. Strony internetowe znajdują się na serwerach udostępnianych przez firmy, których działalność polega właśnie na „wynajmowaniu” zasobów swoich fizycznych maszyn klientom.

Teoretycznie, rolę takiego serwera może pełnić zwykły komputer, jednak ma to swoje ograniczenia. Urządzenie musiałoby być przede wszystkim stale włączone, co już samo w sobie jest problematyczne i nieopłacalne. Tym bardziej, że zwykle już nawet tani hosting współdzielony oferowany przez znanych na rynku dostawców usług zapewnia dodatkowo inne istotne udogodnienia, np. ochronę antywirusową czy ciągłość dostępu do usług na wysokim poziomie.

Jakie formy hostingu oferują dostawcy usług internetowych?


Zasoby serwerów udostępniane są odbiorcom w ramach usługi hostingowej realizowanej na trzy sposoby:

  • serwery dedykowane;

  • usługa VPS;

  • hosting współdzielony.


Każda z form hostingu jest odpowiedzią na różne potrzeby klientów i przeznaczone jest dla innej grupy odbiorców.

Serwery dedykowane


Serwery dedykowane to najdroższa usługa, która gwarantuje jednak najwyższy stopień bezpieczeństwa oraz możliwości zarządzania. Rozwiązanie to jest polecane takim instytucjom i firmom, które szczególnie muszą dbać o ochronę danych osobowych i inne istotne dane, a także z reguły dysponują dużą liczbą tych danych. Przykładem mogą tu być banki, urzędy, szpitale, uczelnie czy inne organizacje państwowe.

Serwer dedykowany jest fizyczną maszyną, na której przechowywane są wyłącznie dane klienta, który wykupił taką usługę.

Vps - prywatny serwer wirtualny


Wirtualny serwer prywatny VPS (ang. Virtual Private Server), to rozwiązanie przeznaczone dla dużych serwisów internetowych oraz sklepów online. Na serwerach fizycznych usługodawca wyodrębnia określoną umownie pojemność przestrzeni wirtualnej i udostępnia ją do dyspozycji użytkownika, który zarządza nią dowolnie, tak jak w przypadku serwerów dedykowanych.

Do tego celu może używać różnych przydatnych narzędzi, np. bardzo popularnego obecnie panelu Plesk Obsidian, który jest przyjazny dla użytkownika i nie wymaga znajomości poleceń Linux.

Hosting współdzielony


Hosting współdzielony jest najczęściej wybieraną i najtańszą usługą, co nie oznacza, że gorszą niż VPS czy serwery dedykowane. Dzięki temu, że w przypadku hostingu współdzielonego to dostawca usług decyduje o sposobie udostępniania własnej przestrzeni serwerów klientom, może to czynić w bardziej elastyczny, a zarazem ekonomiczny sposób. To dlatego taki hosting jest stosunkowo tani przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usługi.

Co powinien zapewnić usługodawca w ramach hostingu współdzielonego?


Wybierając hosting współdzielony, należy zapoznać się z ofertą dostawcy usług internetowych, oceniając ją pod kątem zawartości, którą zamierzasz umieścić na hostingu oraz oszacowując ruch na stronie. Warto sprawdzić przede wszystkim:

  • gwarantowaną pojemność serwera;

  • pojemność bazy danych;

  • liczbę możliwych do zarejestrowania domen;

  • możliwość uruchomienia poczty we własnej domenie;

  • możliwość tworzenia odpowiednio długich list mailingowych;

  • warunki backupu;

  • obecność ochrony antywirusowej i antyspamowej;

  • możliwość konfiguracji autorespondera.


Wśród parametrów usługi, dobrze jest zapoznać się również ze współczynnikiem SLA, który określa ciągłość dostępu do usług. Choć 100 % wartości SLA nie zagwarantuje żaden dostawca hostingu, to już z 99-procentowym SLA w skali miesiąca kalendarzowego można się spotkać jak najbardziej.

Materiał partnera

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ