Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych odwiedziła Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyczek” w Kędzierzynie-Koźlu, aby poznać potrzeby osób niepełnosprawnych oraz inicjatywy pomocowe. Rada odwiedziła również Zakład Aktywności Zawodowej w naszym mieście.
25 maja Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych, jako organ opiniodawczy i doradczy w sprawach związanych z integracją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, gościła na zaproszenie Anny Brągiel, dyrektor i członkini rady w Środowiskowym Domu Samopomocy „Promyczek” w Kędzierzynie-Koźlu.
- Wokół nas pojawia się wiele inicjatyw, dzięki którym możemy wspólnie pomagać potrzebującym. Tym bardziej cieszy nas fakt, że w ostatnich latach powstały w naszym województwie trzy nowe zakłady aktywności zawodowej, w tym także Zakład Aktywności Zawodowej w Kędzierzynie-Koźlu. Główną ideą przyświecającą zakładowi jest uzmysłowienie, że osoby niepełnosprawne są rzetelnymi, kompetentnymi i profesjonalnymi pracownikami. Co więcej, w oparciu o szkolenia, staże czy warsztaty stale mogą podnosić swoje kwalifikacje, rozwijać się zawodowo, a także - radzić sobie ze stresem, problemami lub uczyć się dobrych praktyk - mówi Anna Brągiel.
W wizycie w Zakładzie Aktywności Zawodowej, brali udział: Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz Józef Gisman, wicestarosta. Rada zapoznała się z rynkiem pracy osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie. Mateusz Smołucha, prezes ZAZ opowiedział o planach rozwoju zakładu oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jego pracownikami. Członkowie rady udali się do miejsc, w któych zatrudnieni są pracownicy ZAZ, czyli w remontowanych mieszkaniach oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.
Kolejnym punktem było spotkanie w "Promyczku", gdzie procedowano wybory prezydium na rok 2022/2023. Dyrektor ŚDS „Promyczek” zapoznał radę z działalnością „Promyczka”, członkowie rady wizytowali zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne, uczestnicy „Promyczka” zaprezentowali swoją twórczość artystyczną. W części posiedzenia uczestniczyła prezydent miasta Sabina Nowosielska wraz z zastępcą Wojciechem Jagiełło.
- Od września 2019 roku „Promyczek” prezentuje się w nowej odsłonie dzięki pozytywnym działaniom wielu osób. Członkiem rady jest także Pan Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Zdrowia i Powiadomienia Ratunkowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego dzięki, któremu „Promyczek” pozyskał pomoc finansową na remont ośrodka. Dzisiaj ośrodek może zająć się rehabilitacją 60 osób niepełnosprawnych intelektualnie, chorych psychicznie lub posiadających inne zaburzenia czynności psychicznych. Uczestnicy „Promyczka” po zakończonym procesie rehabilitacji między innymi i mogą ubiegać się o możliwość przejścia do Warsztatu Terapii Zajęciowej lub starać się o zatrudnienie w Zakładzie Aktywności Zawodowej - dodaje Anna Brągiel.
foto: Zakład Aktywności Zawodowej w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
Poznawali, jak wygląda życie zawodowe osób niepełnosprawnych i jakie są ich potrzeby. Spotkanie w "Promyczku"
- 29.05.2022 14:53
Napisz komentarz
Komentarze