Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 20:30
Reklama
Reklama
Reklama

Zabytkowy dworek w Komornie idzie pod młotek. Cena wywoławcza to ponad dwa miliony złotych. ZDJĘCIA

Zabytkowy dworek w Komornie idzie pod młotek. Cena wywoławcza to ponad dwa miliony złotych. ZDJĘCIA
Wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku dworek w Komornie został wystawiony na sprzedaż. Wraz z nim pod młotek idzie budynek byłego internatu szkoły rolniczej oraz zabytkowy park. Całość leży na działce o powierzchni blisko sześciu hektarów.

Nieruchomość na sprzedaż wystawił urząd gminy w Reńskiej Wsi. Cena wywoławcza za dworek, budynek byłego internatu oraz zabytkowy park romantyczny z imponującymi platanami i stawem ze sztuczną wyspą wynosi 2 miliony 370 tysięcy złotych. Gmina weszła w posiadanie nieruchomości cztery lata temu, kiedy przejęła ją od starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Dworek i park były dodatkowymi wartościami przekazanymi gminie wraz ze szkołą w Komornie. Powiat nie chciał dłużej prowadzić szkoły ponadgimnazjalnej, a na ratunek placówce przyszła gmina. Warunkiem przejęcia placówki było pozyskanie zabytkowego dworka, który po zagospodarowaniu miał wynagrodzić Reńskiej Wsi koszty ponoszone w związku z prowadzeniem szkoły. Wcześniej starostwo planowało remont obiektu. Miało tam powstać centrum szkoleniowo konferencyjne, ale te plany nigdy nie doszły do skutku.

- Nabywca musi liczyć się z tym, że zarówno pałacyk, jak i park są wpisane do rejestru zabytków i ich zagospodarowanie musi być skonsultowane z konserwatorem. W przypadku budynku byłego internatu nie ma takich obostrzeń – zaznacza wójt Reńskiej Wsi Marian Wojciechowski.

Po czterech latach dworek wciąż stoi pusty, więc władze gminy zdecydowały się wystawić go na sprzedaż. Na mocy porozumienia ze starostwem połowa pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży dworka wróci do powiatu. Przetarg zostanie rozstrzygnięty 18 lutego, cena wywoławcza nieruchomości oraz zabytkowego parku wynosi 2 miliony 370 tysięcy złotych.

W historii dworku są ciekawe epizody. Przed ponad 200 laty podczas oblężenia Koźla bronionego przez Prusaków służył on jako kwatera wojskowa, w której rezydowali generałowie bawarscy służący u boku Napoleona, a przebywać miał także Hierionim Bonaparte, młodszy brat cesarza Francji.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ