Urządzenia do pomiaru wagi znajdziesz w domowej łazience, sklepie, laboratorium i na hali produkcyjnej. Co pewien czas sprzęt warto skalibrować, a pomogą w tym wzorce masy.
Nieprawidłowo działająca waga niesie za sobą ryzyko potencjalnych kosztów. W przypadku pracy farmaceutów to kwestia prawidłowo przygotowanego leku. Jeśli waga wskazuje błędne wyniki, to substancja może nie pomóc, a nawet zaszkodzić. Dlatego warto systematycznie kalibrować wagi, aby mieć pewność, że pomiar jest prawidłowy. W tym procesie potrzebne będą wzorce masy.
Czym jest wzorzec masy?
Wzorce masy wykorzystuje się do kalibracji i sprawdzania wag. Producenci dostarczają tego rodzaju wyposażenie, który spełnia wymagania stawiane przez Urząd Miar lub Akredytowane Laboratorium Wzorcujące. Jeżeli chcesz wybrać odpowiedni wzorzec masy do wagi, która jest w Twojej organizacji, należy sprawdzić tabelę danych technicznych, którą znajdziesz w instrukcji obsługi narzędzia.
Wzorce masy – rodzaje:
E1, E2 – używane do wag dużej rozdzielczości, najczęściej analitycznych I klasy;
F1 – stosowane do wag analitycznych i precyzyjnych I i II klasy;
F2 – wykorzystuje się je do precyzyjnych wag laboratoryjnych i technicznych II klasy;
M1 – używane przy wagach przemysłowych i handlowych III klasy;
M2, M3 – wzorce masy dla wag technologicznych i przemysłowych III klasy;
wzorce masy specjalne – szczelinowe, z hakiem, do podwieszania i sprawdzania nietypowych i technologicznych wag.
Wzorce masy a odważnik kalibracyjny
Odważnik kalibracyjny służy wyłącznie do kalibracji wagi. Adiustację zewnętrznym odważnikiem stosuje się w niższej klasy wagach laboratoryjnych. Warto podkreślić, że od klasy i dokładności odważnika zależy precyzja wskazań wagi. Dla przykładu, do wag II klasy powinno się stosować odważnik o błędach, który wyznacza klasa wzorca F1.
Warto podkreślić, że waga adiustowana odważnikiem 100 g, która wykazuje 100,00 g po położeniu na wagę, nie oznacza, że sprzęt działa prawidłowo. Weryfikacja wyników metrologicznych tym odważnikiem informuje jedynie, jak przebiegał proces adiustacji sprzętu, ale nie wskazuje informacji o błędach. W związku z tym do sprawdzania wag należy używać tylko wzorców masy, a nie odważników kalibracyjnych.
Jak często sprawdzać wagę?
Ważny jest powód przeprowadzenia diagnostyki i systemy zarządzania jakością. Te ostatnie wskazują na częstotliwość kontroli, ale sam możesz ustalić harmonogram sprawdzania wag. Najlepiej zaplanować jeden termin kontroli. Jednak, gdy niektóre urządzenia są częściej używane, a przy tym ważne dla procesu, dobrze zwiększyć częstotliwość badań. Dobrym momentem na sprawdzenie wagi jest moment zmiany ustawień, przenoszenie urządzenia, czy rotacja pracowników. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na jej prawidłowy odczyt. Regularna kontrola pomoże wyeliminować potencjalne błędy i straty.
Kontrola wag przy użyciu wzorców masy daje Ci pewność, że Twój sprzęt jest prawidłowo skalibrowany. W ten sposób ograniczasz ryzyko pojawienia się nieprawidłowości. Warto postawić na dobrej klasy akcesoria, bo dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt działa prawidłowo.
Materiał promocyjny
Data dodania:
04.05.2022 11:55
Napisz komentarz
Komentarze