Piętnaście drużyn z całego województwa wzięło udział w tegorocznej, jedenastej już odsłonie konkursu "Chemiczna głowa". Organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół nr 3, a jego głównym sponsorem Grupa Azoty ZAK S.A.
W tym roku młodzi pasjonaci chemii rywalizowali w dwudniowych zmaganiach. Wczoraj rozwiązywali testy w formule online, a dziś przyjechali do Sławięcic, aby w budynku szkoły kontynuować potyczki z chemią. Na miejscu młodzież przywitał dyrektor szkoły Adam Kania oraz wicestarosta Józef Gisman.
- Po dzisiejszym konkursie wszyscy będziecie wygrani, niezależnie od osiągniętego wyniku. To, że startujecie w tym miejscu, jest waszym sukcesem. Uczestniczenie w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach znacznie ułatwia późniejsze zdawanie egzaminów, będziecie już zahartowani. Życzę wam sukcesów i wszystkiego dobrego. Dziękuję natomiast dyrektorowi i nauczycielom za trud włożony w organizację imprezy i sponsorowi - Grupie Azoty ZAK - powiedział wicestarosta powiatu Józef Gisman.
To właśnie ZAK od pierwszej edycji imprezy wspiera ją finansowo, fundując nagrody dla uczestników konkursu. Firma od lat prowadzi też program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży uczącej się na kierunku chemicznym w Zespole Szkół nr 3. Jej przedstawiciel podkreślał, że takie wsparcie ma na celu budowę zaplecza kadrowego, ale chemia sama w sobie może być niezwykle ciekawą dziedziną.
- Można powiedzieć, że chemia ma dwa aspekty. Pierwszy jest praktyczny, czego przykładem jest przemysł chemiczny bardzo mocno reprezentowany w Kędzierzynie. Zakłady azotowe są tym podmiotem, który powoduje, że Kędzierzyn jest nadal miastem chemików. Chemia ma też charakter poznawczy - pomaga w rozumieniu świata, nas samych i naszego otoczenia. Warto ją poznawać i rozwijać swoją wiedzę. Tu bardzo duży ukłon w kierunku nauczycieli, bo organizowanie tego typu imprez ma za zadanie rozwijanie pasji i zainteresowania chemią, co może przełożyć się na wasze życie i kariery zawodowe - mówił prof. Bolesław Goranczewski, członek zarządu Grupy Azoty ZAK, dodając, że firma mocno angażuje się w rozwój nauki, czego przykładem jest realizowanie programu doktoratów wdrożeniowych.
Podczas dzisiejszych zmagań młodzi chemicy mogli liczyć na wsparcie swoich koleżanek i kolegów ze szkół. W czasie gdy finaliści konkursu brali udział w części praktycznej zmagań organizowanej w przyszkolnym laboratorium, pozostali uczestnicy imprezy rywalizowali w grze terenowej.
Reklama
Młodzi pasjonaci nauki znów spotkali się w Sławięcicach. Jedenasta edycja konkursu "Chemiczna głowa"
- 25.03.2022 11:08
Napisz komentarz
Komentarze