https://youtu.be/TJHnHPPygHs
Na najbliżej sesji rady miasta przedstawiony zostanie aktualny stan pomocy dla uchodźców, jak i projekty działań pomocowych.
Władze miasta, starostwa i gmin z powiatu ustaliły plan działania na naszym terenie. Powołani zostali koordynatorzy, wyznaczono miejsce zbiórki darów oraz przedstawiono formy niesienia pomocy.
1. Koordynatorzy
Na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego uruchomiono punkty zakwaterowania kryzysowego dla uchodźców, którzy nie mają gdzie się zatrzymać. Takie osoby powinny kontaktować się z koordynatorem akcji pomocowej. Starostwo będzie również podpisywało umowy z przedsiębiorcami, którzy mogą świadczyć usługi noclegowe. Chodzi o właścicieli kwater, hoteli, pensjonatów, zajazdów i obiektów, które są w stanie zapewnić także wyżywienie.
- Koordynatorem akcji pomocowej na terenie całego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego jest Patrycja Palt.
Numer telefonu: 534 781 319 - Koordynatorem akcji pomocowej ze strony gminy Kędzierzyn-Koźle jest zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło.
Numer telefonu: 506 482 721
2. Punkt Zbiórki
Oficjalny punkt zbiórki w naszym mieście działa na kozielskiej przystani "Szkwał". Z tego miejsca dary będą przekazywanego do głównego, wojewódzkiego magazynu w Krapkowicach i dalej na granicę polsko-ukraińską. Część z zebranych rzeczy zostanie przekazanych potrzebującym rodzinom, które trafiły do Kędzierzyna-Koźla. Listę najpotrzebniejszych obecnie rzeczy można pobrać TUTAJ.
- Numer telefonu do oficjalnego punktu zbiórki na przystani "Szlwał": Janusz Nowak - 606 322 394
3. Wsparcie finansowe
Dla mieszkańców, którzy chcą finansowo wesprzeć akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy uruchomiony został specjalny rachunek bankowy. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie potrzebujących przebywających w naszym mieście.
Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Potrzebującym "Trampolina"
BNP Paribas Bank Polska S.A. 58 1600 1462 1029 8069 5000 0002
Tytuł przelewu: POMOC UKRAINA
4. Oświadczenie dla uchodźców
Osoby z Ukrainy muszą wypełnić oświadczenie, które zostanie przekazane wojewodzie. Zwracamy się do wszystkich, by przekazywać sobie informacje o konieczności wypełnienia formularza i dostarczenia go osobiście do wydziału zarządzania kryzysowego urzędu miasta lub starostwa. Druk można pobrać TUTAJ.
Ponadto Opolski Urząd Wojewódzki informuje, że uchodźcy przekraczający granicę powinni posiadać przy sobie jeden z dokumentów:
- paszport ze stemplem, potwierdzającym przekroczenie granicy;
- zaświadczenie Straży Granicznej o przekroczeniu granicy;
- w przypadku braku wyżej wymienionych dokumentów należy wypełnić oświadczenie o przekroczeniu granicy RP. Można je pobrać TUTAJ.
Wszyscy uchodźcy są uprawnieni do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ośrodkach, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.
5. Baza danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
MOPS tworzy bazę informacji o uchodźcach z Ukrainy przebywających w Kędzierzynie-Koźlu. Posłuży ona do skoordynowania działań na terenie miasta. Dzięki niej potrzebujący skorzystają również z dodatkowej pomocy. Aby uzyskać wsparcie należy przesłać na adres: [email protected] zgłoszenie o pobycie na terenie miasta osób uciekających przed wojną.
6. Zabezpieczenie medyczne
Wszyscy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską uciekając przed konfliktem zbrojnym mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. To oznacza że mogą korzystać z publicznej służby zdrowia, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Trzeba mieć ze sobą paszport lub dokumenty wydane w punkcie recepcyjnym albo oświadczenie o przekroczeniu granicy. W sytuacji nagłej można dzwonić na telefon alarmowy 112. Pomocą służy też kozielski Szpitalny Oddział Ratunkowy.
7. Tłumacz języka ukraińskiego
W razie problemów komunikacyjnych starostwo powiatowe dysponuje kontaktem do tłumacza języka ukraińskiego.
8. Punkt recepcyjny dla uchodźców w Opolu
Dom Studenta przy ul. Małopolskiej w Opolu stał się pierwszym w regionie punktem recepcyjnym, do którego kierowani są uchodźcy z Ukrainy. Czynny jest on przez całą dobę. W koordynację jego działań włączyli się pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wolontariusze Politechniki Opolskiej. W „Sokratesie” przygotowano sto miejsc odpoczynku. To pokoje wyposażone w łóżka, zaplecze sanitarne oraz kuchnię.
9. Więcej informacji
Warto zajrzeć również na rządowy portal #PomagamUkrainie. Opublikowane tam zostały wiadomości, zarówno dla osób potrzebujących, jak i oferujących pomoc: https://pomagamukrainie.gov.pl/.
lista_najpotrzebniejszych_rzeczy.docx
oswiadczenie_o_pobycie.doc
Napisz komentarz
Komentarze