Wyciągarka ręczna, mechaniczna czy elektryczna?
Najpierw zastanów się, do czego dokładnie będzie Ci potrzebna wyciągarka. Są one głównie wykorzystywane do wyciągania aut z grząskich kałuż lub rowów, ale mogą być używane także do wodowania łódek, przesunięcia niewielkiego drzewa, które zagradza drogę lub na budowie do przesuwania ciężkich obiektów. Od tego, w jakim celu ma służyć Twoja wyciągarka, zależy to, na jakie parametry powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę. Jakie wyciągarki są najbardziej efektywne w terenie?
Nie każdy wie, że wyciągarki dzielą się na kilka rodzajów pod względem tego, w jaki sposób pobierają moc do pracy. Najprostszym i najmniej awaryjnym rozwiązaniem są wyciągarki ręczne, które wprawia się w ruch siłą mięśni. Niestety niesie to za sobą pełne minusy, ponieważ razem z małą wagą wyciągarki jest związana jej mała moc uciągu. Przez to może sobie nie poradzić przy cięższych samochodach lub przy ich ustawieniu pod dużym kątem. Następnym typem są wyciągarki mechaniczne, które są zbudowane na ramie, posiadają silnik spalinowy oraz zazwyczaj mają stalową linę. Są one doskonałym rozwiązaniem na budowie, gdyż są stabilne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze, jednak są zdecydowanie odradzane w przypadku podróży samochodowych ze względu na swoją wielkość i wagę. Optymalnym rozwiązaniem dla kierowców jest wyciągarka elektryczna. Pobiera ona energię z akumulatora samochodowego, dzięki czemu jej obsługa jest także banalnie prosta.
Waga wyciągarki i maksymalny udźwig
Kolejnym parametrem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie wyciągarki, jest jej masa własna. Za ciężka wyciągarka zajmie dużo miejsca w bagażniku albo nawet zbytnio dociąży koła, przez co samochód nie pokona większych przeszkód na drodze. Jeśli zamierzasz używać wyciągarki w samochodzie, to musisz sprawdzić, jaki jest jej maksymalny udźwig, aby nie okazało się, że masa pojazdu go przekracza, przez co zastosowanie jej jest niemożliwe.
Czy sposób mocowania wyciągarki jest istotny?
Ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie wyciągarki mają wiele sposobów mocowania. Na budowie najlepiej sprawdzi się ta na sztywnej ramie, natomiast w podróżach samochodowych dobrym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania jej na przednim zderzaku lub schowania do bagażnika. Zamocowanie wyciągarki z przodu samochodu nie tylko jest bardzo praktyczne podczas akcji ratunkowej, ale także stanowi dodatkową ochronę przed zarysowaniami. Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że samochód z wyciągarką od razu wygląda bardziej poważnie i wzbudza zazdrosne spojrzenia przechodniów. Jeśli jednak nie chcesz być w centrum uwagi, a wyciągarkę mieć tylko na wszelki wypadek, to wybierz taką, którą łatwo schowasz do bagażnika i będziesz w stanie zabezpieczyć przed przemieszczaniem się na wyboistych drogach.
Wybór odpowiedniego sprzętu offroadowego jest niezbędny do tego, aby móc cieszyć się z wytyczania nowych szlaków, ale nie martwić się o utknięcie samochodu w rowie. W większości samochodów sprawdzi się wyciągarka elektryczna ze względu na jej prostą obsługę i dużą moc, jednak dopiero po przeanalizowaniu wszystkich wymienionych powyżej cech będziesz w stanie podjąć właściwą decyzję.
Materiał promocyjny
Napisz komentarz
Komentarze