W swoim piśmie poseł Jakub Kulesza powołuje się na przyjętą strategię Grupy Azoty na lata 2021-2030. Jak pisze, w nieopublikowanej części dokumentu zaplanowano likwidację Zakładów Azotowych Puławy, Zakładów Azotowych Kędzierzyn oraz Zakładów Chemicznych Police, aby na ich bazie utworzyć spółki produktowe. Te informacje, przekazane także w stanowisku działających w puławskiej spółce związków zawodowych, wywołały spory niepokój, szczególnie wśród pracowników.
W piątek publicznie pytania w tej sprawie zadał także radny sejmiku województwa Robert Węgrzyn.
https://youtu.be/QFKEhcB1SPw
- My dziś nie wiemy, jakie są prawdziwe zamiary wicepremiera Sasina, który z ramienia Skarbu Państwa nadzoruje Grupę Azoty i jakie są planowane działania (...) Informacja, która znalazła się w stanowisku związków zawodowych w Puławach o tym, że strategia rozwoju Grupy Azoty na lata 2021-2030 w części została utajniona, to jest zrozumiałe, że strategicznych celów spółka do publicznej wiadomości nie podaje. Jednak chcielibyśmy wiedzieć, jaka przyszłość czeka Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu (...) Jeżeli jest nieprawdą, że te zakłady mają ulec przekształceniu, bo nie mówimy o fizycznej likwidacji (...) to prosimy bardzo, aby te informacje zostały udzielone mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla - mówi Robert Węgrzyn, który zapowiedział skierowanie do zarządu Grupy Azoty pytań związanych z przyszłością spółek.
Jednocześnie już w czwartek zarząd Grupy Azoty wydał oświadczenie, którym zaprzecza planom likwidacji spółek, a informacje w tym zakresie określa jako szkodliwe "fake newsy". Poniżej publikujemy je w całości:
W związku z tezami rozpowszechnianymi przez jeden ze związków zawodowych, dotyczącymi rzekomych planów likwidacji wiodących spółek Grupy Kapitałowej tj. Grupa Azoty Puławy, Grupa Azoty Police, Grupa Azoty Kędzierzyn, stanowczo zaprzeczamy, aby w przyjętej nowej Strategii Grupy Azoty istniały plany likwidacji wymienionych spółek i plany zwalniania pracowników z tego tytułu.
Informacje te traktujemy jako szkodliwy „fake news” i prosimy o ich niepowielanie. Takie działanie negatywnie wpływa na ład społeczny w Spółkach oraz powoduje niepotrzebny niepokój wśród naszych pracowników.
Informujemy, że nowa Strategia Grupy Azoty na lata 2021-2030 została jednogłośnie przyjęta przez Zarząd Grupy Azoty S.A. i zatwierdzona przez Radę Nadzorczą Spółki. Ostateczny dokument zawiera oczywiście rozdział o zarządzaniu całą Grupą Kapitałową, konkretnie również część o Zarządzaniu Segmentowym. Warto przypomnieć, że procesy konsolidacyjne oraz poszukiwanie synergii zainicjowane zostały z udziałem strony społecznej w ramach Grupy Azoty po 2013 roku i wciąż stanowią potencjał generowania dodatkowych korzyści dla całej Grupy Kapitałowej.
Podkreślamy, że Strategia Grupy Azoty na lata 2021-2030 powstawała w procesie szerokich konsultacji w ramach całej Grupy Kapitałowej. Jej założenia przygotowało ponad 100 zespołów merytorycznych, w skład których wchodzili pracownicy i członkowie zarządów wszystkich spółek z Grupy Kapitałowej oraz doradcy - łącznie kilkaset osób. W trakcie prac nad Strategią, która swoim horyzontem obejmuje przyszłe 10 lat rozwoju Grupy Kapitałowej pojawiały się różne racje, opinie i poglądy, również takie które ostatecznie decyzją Zarządu nie znalazły się w przyjętej wersji dokumentu.
Aktualnie prowadzone są prace nad implementacją strategii we wszystkich Spółkach Grupy. Do tych prac - wg decyzji członków zarządów każdej Spółki – wielu osobom udostępniona została edytowalna wersja zawierające materiały robocze, które pojawiały się na różnych etapach prac zespołów merytorycznych.
Szczegółowy dokument Strategii zatwierdzony przez organy korporacyjne Grupy Azoty S.A. nie jest i nigdy nie był specjalnie „utajniony” jednak, co oczywiste dla całego rynku kapitałowego nie może być powszechnie dostępny, ponieważ stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. Jego upublicznianie osłabiłoby rynkową konkurencyjność Grupy Azoty S.A. i byłoby de facto działaniem na szkodę Spółki i Grupy Kapitałowej w interesie naszej konkurencji.
Należy podkreślić, że dostęp do w/w dokumentu mają wyłącznie w ramach stosunku służbowego osoby odpowiedzialne za proces operacjonalizacji, implementacji i realizacji strategii, które nie są upoważnione do jego zewnętrznego rozpowszechniania lub upubliczniania jego zawartości.
Przypominamy, że w dniu 29.10.2021 r. zaprezentowane zostały dla wszystkich interesariuszy, zgodnie z przyjętym standardem giełdowym i ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa, kluczowe, najważniejsze elementy przyjętej nowej Strategii.
Ze strategią Grupy Azoty można zapoznać się tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze