Cały ubiegły rok w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu naznaczony był trwającą pandemią koronowiriusa. Aż do końca czerwca szpital przyjmował tylko pacjentów zakażonych.
"Podsumowując ubiegły rok 2021 w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej
w Kędzierzynie-Koźlu można powiedzieć, że obfitował on w wiele trudności i zwrotów wydarzeń, trzymając nas w niepewności niemal do samego końca. Rozwijająca się trudna sytuacja związana z COVID-19 spowodowała, że do 30 czerwca 2021 pracowaliśmy jako szpital „covidowy”, dopiero w drugiej połowie roku otrzymaliśmy możliwość leczenia pacjentów niezakażonych koronawirusem SARS-CoV-2" - informuje SP ZOZ.
• W 2021 roku przyjęto 18 320 pacjentów podlegających hospitalizacji.
• W pracowniach i poradniach pomocy udzielono w ponad 106 tys. przypadków.
• Na Oddziale Ginekologii i Położnictwa przebywało 2018 pacjentek, wykonano 934 zabiegi.
Średni czas przebywania na tym oddziale to tylko niespełna 4 dni (3,78). Czas oczekiwania
(poza przypadkami nagłymi) skrócono tylko do 16 dni.
• Odbyło się 441 porodów (w czasie kiedy szpital nie był covidowy).
• Ortopedia udzieliła pomocy 864 pacjentom, z czego blisko 700 osób było operowanych.
• Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej przyjął 900 pacjentów, przy czym ogólna liczba
zabiegów wyniosła ok. 900. Tutaj także szybki czas do przeprowadzenia zabiegu wpływa
bardzo na możliwość podjęcia intensywnego leczenia onkologicznego.
• Na Oddziale Neurologii – 587 pacjentów, z czego w 283 przypadkach były to udary.
• Na Oddziale Wewnętrznym mieliśmy w ubiegłym roku 698 pacjentów.
• Na SOR pomocy średnio udzielano aż 54 osobom w ciągu każdej doby (tylko w okresie
tzw. niecovidowym) co daje łączną liczbę 9860 osób.
• Na oddanym do użytku, częściowo zmodernizowanym w 2021 roku i nowoczesnym bloku
operacyjnym wykonano 5236 zabiegów operacyjnych.
• Pediatria przyjęła 118 dzieci zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2 i 621 Małych
pacjentów z innymi schorzeniami.
- Pamiętajmy także, że stale znajdujemy się w czasie światowej pandemii COVID-19 i koronawirus naszego szpitala także nie oszczędza. Łącznie przyjęliśmy prawie 1500 pacjentów z COVID-19. Sama tylko liczba zrealizowanych w 2021 roku badań wymazowych to ponad 19 tys. Intensywnie apelujemy w społeczeństwie o szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 –nie bezpodstawnie! Skutki braku szczepień widzimy codziennie na naszych salach. Szczególnym wyzwaniem dla nas jest stale utrudniona możliwość odwiedzin u naszych pacjentów. Jesteśmy świadomi tych ograniczeń. Sytuację może poprawić jedynie spadająca ilość zakażonych koronawirusem i wzrastająca liczba szczepień. Sami wykonaliśmy ponad 53 tys. szczepień we wszystkich naszych punktach i akcjach. Bazując na naszych obserwacjach możemy zauważyć znaczny wzrost pacjentów z problemami onkologicznymi (tylko na Oddziale Urologii Onkologicznej było to w ubiegłym roku 139 pacjentów) - podaje szpital.
Jednocześnie SP ZOZ boryka się z trudną sytuacją na rynku pracowników medycznych. Placówka stara się stale pozyskiwać specjalistów i szkolić swoich medyków, by móc sprostać wyzwaniom. Wychodzi naprzeciw sytuacji zdrowotnej, uczestnicząc lub inicjując akcje profilaktyczne i wszelkiego typu programy medyczne zmierzające do poprawy sytuacji zdrowotnej naszych mieszkańców. Wykonano badania dla prawie 3000 pacjentów w ramach samego tylko programu Profilaktyka 40+. Te działania są kontynuowane.
"Zdecydowanie możemy się pochwalić intensywnym rozwojem w obszarach nowoczesnych metod leczenia małoinwazyjnymi zabiegami laparoskopowymi. Tylko na „Ginekologii” odsetek takich zabiegów przekracza aż 80% wszystkich operacji. To jeden z najlepszych wyników w kraju. Podobnie jest na „Urologii”. Takie zabiegi zdecydowanie wpływają na fakt skrócenia czasu przebywania w szpitalu i lepsze samopoczucie pacjentów po zabiegu, a co za tym idzie także większą liczbę osób, którym możemy pomóc. Staramy się mocno rozwijać te nowoczesne metody leczenia" - zapewnia SP ZOZ.
SP ZOZ rozpoczął także działania zmierzające do rozbudowy placówki. Jest na etapie finalizacji dokumentacji projektowej i wspólnie z władzami powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego pozyskuje finansowanie na rozbudowę i wyposażenie.
"Szpital to skomplikowany organizm zależny od wielu różnych czynników, doświadczamy tego codziennie. Pokazując ten wycinek naszej rzeczywistości w statystykach, pamiętamy, że za każdą liczbą stoją konkretne ludzkie dramaty i bardzo trudne procedury medyczne, decyzje lekarzy, poświęcenie pielęgniarek i personelu pomocniczego! Wszystko co robimy, robimy w myśl naszej misji.: ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO PACJENTÓW NASZYM CELEM, A JAKOŚĆ ŚWIADCZONYCH USŁUG NASZĄ AMBICJĄ" - deklaruje SP ZOZ.
Reklama
Ponad 18 000 przyjętych pacjentów. Szpital w Kędzierzynie-Koźlu podsumował ubiegły rok
- 16.01.2022 11:19
Napisz komentarz
Komentarze