Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:45
Reklama
Reklama
Reklama

Święta to okres wzmożonych włamań – ubezpiecz mieszkanie i świętuj bez stresu

Święta to okres wzmożonych włamań – ubezpiecz mieszkanie i świętuj bez stresu
Święta to czas radości i spotkań z rodziną. Niejednokrotnie wiąże się to z wyjazdami. Nasze mieszkania pozostają wtedy bez opieki, a to prawdziwa gratka dla włamywaczy i złodziei. Podpowiadamy, w jaki sposób się przed nimi uchronić.

Pandemia ma wpływ na to, w jaki sposób spędzamy Boże Narodzenie. Z corocznego badania firmy Deloitte wynika, że w 2021 roku trzy czwarte Polaków zamierza spędzić święta w domu, 23% rodaków wybiera się w tym czasie do rodziny lub znajomych, natomiast 3% planuje w święta podróż. Brak domowników w okresie Bożego Narodzenia to duża gratka dla włamywaczy. Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń pokazują, że włamania to drugie po zalaniach źródło strat w mieszkaniach, wyprzedzając pożar, wandalizm, przepięcia elektryczne i wichury.      

Włamania – czy jest się czego bać?

Czy rzeczywiście jest się czego bać, jeśli chodzi o włamania do mieszkań w czasie świąt? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba odwołać się do statystyk prowadzonych przez policję. Okazuje się, że od lat liczba włamań rośnie. W 2017 roku było ich 65,5 tys., rok później – już 69 tys., a w 2019 roku – ponad 71 tys. Nawet w 2021 roku, gdy obowiązywały lockdowny i wiele osób spędzało więcej czasu w domu, liczba włamań wzrosła aż do 74,5 tys., czyli o 5 pp. Najczęściej kradzież z włamaniem jest dokonywana w województwie dolnośląskim, śląskim, mazowieckim i pomorskim. Wynika to z dużego zaludnienia tych regionów i poziomu zamożności mieszkańców. W samej tylko Warszawie w okresie od 24 grudnia 2020 roku do 1 stycznia 2021 roku odnotowano łącznie 29 kradzieży z włamaniem. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niewiele, ale straty po takich zdarzeniach bywają naprawdę ogromne. Czy jest sposób, żeby ograniczyć zagrożenie włamaniem do mieszkania lub straty z tego wynikające?

Co zrobić, żeby mieszkanie było bezpieczne?

Aby dobrze zabezpieczyć mieszkanie przed włamywaczami, najlepiej podjąć działania w tym zakresie na długo przed świątecznym wyjazdem. Nie oznacza to jednak, że nie można podjąć skutecznych kroków także na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Możliwości jest naprawdę dużo.

Z informacji przekazywanych przez Komendę Główną Policji wynika, że złodzieje najczęściej dostają się do mieszkania przez drzwi. Należy zatem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie antywłamaniowe. Warto zaopatrzyć się w solidne drzwi z co najmniej dwoma zamkami z atestem (wielozatrzaskowe). Przydadzą się także szyby antywłamaniowe, a tam, gdzie jest łatwy dostęp do okien, także kraty lub rolety antywłamaniowe. Warto pomyśleć również o instalacji alarmowej. Dostępne są także symulatory obecności, które włączają i wyłączają światło o wybranych godzinach. Do tego trzeba pozbyć się nawyków, które mogą ułatwić dostanie się złodzieja do mieszkania lub zwiększyć szkody, np.:

  • nie zostawiać kluczy pod wycieraczką lub w innych łatwo dostępnych miejscach,

  • nie trzymać wartościowych przedmiotów i dużej ilości gotówki w mieszkaniu – pieniądze są bezpieczniejsze w banku,

  • wychodząc z mieszkania, zawsze sprawdzać, czy drzwi zostały zamknięte na wszystkie zamki.


Warto także powiadomić sąsiadów, że wyjeżdżamy na święta. Z drugiej strony nie należy się chwalić publicznie (np. w mediach społecznościowych), że wyjeżdżamy, bo to zachęta dla włamywaczy. Do tego należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie mieszkania.

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Nawet najlepsze zabezpieczenia antywłamaniowe nie dają stuprocentowej gwarancji, że włamywacz nie dostanie się do naszego mieszkania. Należy zatem mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci polisy mieszkaniowej. Jej zakres może być różny. Możemy ubezpieczyć mieszkanie od zdarzeń losowych (np. pożar), wykupić assistance, OC w życiu prywatnym, a przede wszystkim ubezpieczyć się od kradzieży z włamaniem i rabunku. Taka ochrona dotyczy nie tylko stałych elementów mieszkania oraz ruchomości domowych, ale i różnych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Ubezpieczyciel z pewnością określi minimalne wymagania w zakresie zabezpieczeń antywłamaniowych, żeby polisa mogła zadziałać.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dobre ubezpieczenie mieszkania? Najważniejszy jest oczywiście zakres ochrony. Trzeba się upewnić, czy obejmuje on także kradzież z włamaniem oraz kradzież mienia, do którego może dojść bez uszkodzenia okien czy drzwi. Istotna jest też suma ubezpieczenia – powinna być odpowiednia w porównaniu do wartości przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Trzeba się upewnić, czy ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie wartościowe przedmioty. Należy to sprawdzić w wyłączeniach znajdujących się w OWU, a w razie wątpliwości zapytać agenta ubezpieczeniowego.

Gdzie szukać dobrego ubezpieczenia mieszkania?

Jak łatwo znaleźć dobre ubezpieczenie mieszkania? Głos oddajmy ekspertowi.

– W przypadku ubezpieczenia, które ma chronić mieszkanie i znajdujące się w nim wartościowe rzeczy, istotna jest nie tylko cena polisy, ale również zakres ochrony. Co z tego, że znajdziemy najtańsze ubezpieczenie, skoro nie pokryje ono w odpowiednim stopniu strat w przypadku ewentualnego włamania i kradzieży? – zwraca uwagę ekspert Punkta. – Trzeba zatem znaleźć złoty środek między kosztem ubezpieczenia a zakresem ochrony i sumą ubezpieczenia. Umożliwi to ubezpieczenie nieruchomości w Punkta.pl. Wystarczy podać podstawowe dane o nieruchomości, a porównywarka błyskawicznie wyświetli najlepsze oferty różnych ubezpieczycieli. Potem już łatwo porównamy zakres poszczególnych polis i ich ceny – dodaje ekspert.

Co robić, gdy okradną mieszkanie?

Gdy po powrocie ze świąt stwierdzimy, że dokonano włamania do naszego mieszkania i zniknęły różne wartościowe rzeczy, należy:

  • uspokoić się, wziąć kilka głębokich oddechów, bo oto pozwoli nam działać dalej w sposób racjonalny,

  • wezwać policję – przed przyjazdem funkcjonariuszy najlepiej niczego nie dotykać, żeby nie zatrzeć śladów. Już na tym etapie warto ułożyć listę tego, co zostało ukradzione,

  • skontaktować się z ubezpieczycielem – należy to zrobić jak najszybciej,

  • odebrać odszkodowanie – na jego wypłatę ubezpieczyciel ma 30 dni.


Święta to dobra okazja, żeby wypocząć i spędzić czas z rodziną. Należy jednak zadbać o bezpieczeństwo pozostawianego na ten czas bez opieki mieszkania. Jednocześnie nawet najlepsze zabezpieczenia antywłamaniowe mogą nie wystarczyć. Dlatego właśnie należy dodatkowo ubezpieczyć mieszkanie, w szczególności od kradzieży z włamaniem. W takim przypadku w razie włamania będziemy mogli liczyć na odszkodowanie.

Materiał partnera
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dawid 30.01.2022 06:12
Skoncza sie zaklady chemiczne , bergery i ceratizit , slabo placa , wiec ci ludzie co pracuja jak woly i nie boja sie pracy fizycznej beda mieli dostatek w eko oknach brawa

P55 29.01.2022 21:23
Czy ktoś w końcu pomyśli gdzie mają mieszkać pracownicy . Kiedy zacznie się budować mieszkania bez tego po ucieka reszta młodych z naszego miasta . Czy to jest takie trudne do zrozumienia gdzie jest powód wyludnienia naszego miasta.

prawdziwy realista 28.01.2022 16:15
Ty Realista zmień nick na ignorant ! Z ciebie taki realista jak ze mnie chińczyk. Jesteś zwykłym głupkiem leśnym który plecie od rzeczy co mu ślina na język przyniesie. Nie wiesz co to praca chroniona i obrażasz ludzi niepełnosprawnych którzy w tym systemie pracują. Widać że ty leserze się migasz i za darmo bierzesz forsę bo masz czas o godz. 9:58 pisać ten stek bzdur. Szef powinien cie pozbawić conajmniej połowę poborów i mieć cię na oku.

Sterowniczy 28.01.2022 10:40
Jak mi zapewnią takie warunki do spania jakie mam tutaj to idę bez zastanowienia.

Realista 28.01.2022 09:58
Tak, tak! Pracownicy zaksy, zanim zaczniecie się zwalniać, uświadomcie sobie że w eko żeby zarobić trzeba się narobić. To nie jest zakład pracy chronionej gdzie płacą za darmo, za to że się przychodzi do pracy. A tak przy okazji mam nadzieję że pieniądze że sprzedaży pójdą na porządne remonty dróg, a nie budowę przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych czy innych pierdół których nie idzie rozliczyć.

Prawda 27.01.2022 18:52
Nie chwalcie słońca przed jego zachodem... Jeszcze nic nie wybudowali... Jeszcze nikogo nie przyjmują a już z ZAKu chcą się zwalniać. Ludzie pomyślcie nim coś napiszecie. Niewiadomo ilu tak naprawdę będą potrzebowali ludzi i kiedy. Jakie będą kryteria i na jakich warunkach... Także uspokujcie się i nie podniecajcie sie tak bo czas pokaże.

Miejscowy 27.01.2022 15:28
I gra gitara! Byle szybko wybudowali i z azot wiekszosc młodych ucieknie, patrząc ile dostaje się rękę w trybie zmianowym.Powodzenienia i oby fabryka była zbudowana jak najszybciej!!!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ