Przed wchodzeniem na lód przestrzega również Państwowa Straż Pożarna. Oficer prasowy mł. kpt. inż. Piotr Krok zaznacza, że nigdy nie znamy struktury zbiornika wodnego, przez co nie możemy stwierdzić bezpiecznej grubości lodu.
- Pamiętajmy, że pod powierzchnią mogą płynąć inne ruchome cieki, które zaburzają tworzenie warstwy lodu. Każdy świadek zdarzenia widząc, że pod kimś załamuje się lód, w pierwszej kolejności powinien zadzwonić na numer alarmowy. Pozwala to skrócić czas reakcji służb ratunkowych. Nie należy samodzielnie wchodzić na warstwę lodu - mówi mł. kpt. inż. Piotr Krok z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.
- Pierwsza pomoc przy wychłodzeniu polega na zapewnieniu możliwie ciepłego i suchego pomieszczenia. Priorytetem jest zdjęcie mokrych ubrań, aby wtórnie nie powodować wyziębienia organizmu. Pamiętajmy, że w apteczkach samochodowych znajduje się koc ratunkowy, czyli złoto-srebrna folia, która zapobiega utracie ciepła - dodaje Piotr Krok.
Najważniejsze zasady, gdy zarwie się pod Tobą lód:
- W przypadku załamania się lodu należy zachować spokój jednocześnie nawoływać donośnie pomocy.
- W miarę możliwości należy się położyć płasko na wodzie i starać się wydostać na lód, oszczędzając jednocześnie maksimum energii.
- Po wydostaniu się na lód, zawsze poruszamy się w pozycji leżącej w kierunku brzegu.
Najważniejsze zasady, gdy zauważysz osobę tonącą, pod którą zarwał się lód:
- Zaalarmuj Centrum Powiadamiania Ratunkowego – telefon 112.
- Pamiętaj, że skoro lód załamał się już pod inną osobą, pod Tobą również może się załamać i należy zachować maksymalną ostrożność.
- Poruszając się w kierunku osoby, pod którą załamał się lód, rozłóż ciężar ciała na jak największej powierzchni – poruszaj się w pozycji leżącej (czołgając się).
- Jeżeli masz wokół siebie szalik, gałąź lub inny długi przedmiot, podaj go osobie, pod którą zarwał się lód i zmniejsz dystans do brzegu.
- Po wyciągnięciu osoby z wody, stale monitoruj stan osoby poszkodowanej, jednocześnie ściągając mokre ubranie i zapobiegaj dalszej utracie ciepła.
- Możesz poszkodowanemu podać słodkie i ciepłe napoje do picia.
Napisz komentarz
Komentarze