piątek, 17 maja 2024 06:11

Parabadmintoniści z Kędzierzyna-Koźla podsumowują niezwykle udany rok

Od lipca, 10 zawodników z niepełnosprawnościami trenuje badmintona w ramach programu „Bądź AKTYWNY! 2021”. Autorem programu jest Polski Komitet Paraolimpijski, który informuje, że zajęcia w zorganizowanych sekcjach mogą być wstępem do przygody ze sportem zarówno w aspekcie rekreacyjnym, jak i wyczynowym.

Program dedykowany jest osobom z niepełnosprawnościami, które poprzez sport chcą zwiększyć swoją aktywność i samodzielność w codziennym życiu lub podnieść poziom sportowy. Program jest współfinansowany przez PFRON. Zajęcia odbywają się regularnie 3 razy w tygodniu w hali sportowej Azoty i są prowadzone przez doświadczonych trenerów: Tomasza Zioło i Annę Szczerską-Drążek. Trenerom pomagają wolontariusze, zawodnicy MMKS: Jacek Matula i Karol Krzych. Przed świętami cała grupa otrzymała sprzęt sportowy: rakietki i stroje. Treningi badmintona są jednymi z 60 zajęć sportowych programu „Bądź AKTYWNY! 2021”, ale jedynymi w tej dyscyplinie sportowej w Polsce.

Uczestnicy zajęć, od rozpoczęcia treningów odnieśli już sporo sukcesów w zawodach. Julia Bolibrzuch, wózkarka, jest srebrną medalistką Mistrzostw Polski w deblu, Łukasz Dąbrowski, również grający na wózku, zdobył na Mistrzostwach Polski w deblu brązowy medal, Denis Grzesiuk przywiózł z Hiszpanii srebrny medal uzyskany w deblu, Dominika Tomańska zdobyła w Mistrzostwach Polski brąz w mixta, a Zuzanna Jerzyk brąz w singlu i srebro w deblu. Nika Laszkowska wygrała Regionalny Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych, Marcin Bodnar w tych zawodach zdobył brązowy medal. Oskar Żyra w Powiatowych Igrzyskach Dzieci U9 zajął 4 miejsce i zakwalifikował się do zawodów wojewódzkich. Najwięcej sukcesów ma na swoim koncie Kristoph Paczuła, który jest złotym medalistą zawodów Olimpiad Specjalnych, ponadto wygrał dwa turnieje ogólnopolskie U11 i jest mistrzem powiatu w kategorii U11.

Obecna edycja programu kończy się w marcu. Do uczestnictwa w kolejnej, która rozpocznie się w lipcu 2022 już teraz zachęcamy, proponując kontakt z trenerami w hali Azoty.