Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 05:40
Reklama
Reklama
Reklama

Miejska spółka ciepłownicza kupi tańszy gaz. Od przyszłego roku niższe rachunki za ogrzewanie

Miejski Zakład Energetyki Cieplnej od przyszłego roku będzie kupował tańszy gaz, co korzystnie przełoży się na wysokość rachunków płaconych przez część mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. W niektórych budynkach zmniejszą się one nawet o ponad 2 tysiące złotych.

Dysproporcje w cenach energii cieplnej z miejskiej spółki to problem wracający od lat. Znaczna część mieszkańców płaci prawie dwukrotnie więcej za ogrzewanie swoich domów w porównaniu do szczęśliwców w zasięgu ciepła z Grupy Azoty ZAK. Obecnie jedyna realna możliwość zmniejszenia dysproporcji to tańsze zakupy gazu. To właśnie cena błękitnego paliwa w największym stopniu determinuje wysokość rachunków płaconych przez mieszkańców Koźla i Blachowni. To ich dotyczy problem. I tu dobre wiadomości – od nowego roku MZEC będzie kupował tańszy gaz, a więc i stawki za energię cieplną produkowaną w opalanych nim kotłowniach spadną.

- Gdy jeszcze nie byłam prezydentem, docierały do mnie informacje, że koszty ogrzewania w Koźlu i w Blachowni są bardzo wysokie w porównaniu z innymi osiedlami naszego miasta. Dlatego obiecałam mieszkańcom, że się temu przyjrzę i że spróbujemy coś z tym zrobić – mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. - Postanowiliśmy przeprowadzić dywersyfikację dostaw gazu. Skorzystałam z doświadczenia nabytego jeszcze w pracy w zakładach azotowych. I o dziwo przetargu wcale nie wygrał PGNiG, choć również złożył ofertę. Dzięki temu możemy przed świętami przekazać mieszkańcom Koźla i Blachowni bardzo pozytywną informację – od 1 stycznia obniżamy ceny ciepła – zapowiada.

Już w październiku tego roku po negocjacjach z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, dotychczasowym dostawcą, udało się wynegocjować niższe stawki za gaz i w efekcie obniżyć o około 5 proc. taryfę obowiązującą mieszkańców. Jak wyjaśnia prezes MZEC Jolanta Gądek-Rypel, na kolejną obniżkę złożą się dwa czynniki – wygaśnięcie obowiązku wnoszenia opłaty zastępczej dotyczącej przesyłu ciepła. Dotyczy to wszystkich odbiorców na terenie Kędzierzyna-Koźla. Drugi czynnik to wspomniane niższe koszty zakupu gazu, co odczują mieszkańcy Koźla i Blachowni.

- Udało się obniżyć cenę gazu o ponad 14 procent. Bezpośrednio przełoży się to na obniżkę ceny ciepła z kotłowni lokalnych w Koźlu i w Blachowni o 10,97 procenta i 3,32 procenta na przesyle. Jestem pewna, że odbiorcy odczują to na swoich rachunkach i w rozliczeniu, które otrzymają od administratorów – zaznacza Jolanta Gądek-Rypel.

MZEC przeprowadził symulację skutków obniżki dla niektórych budynków. I tak na przykład w jednym z bloków przy ulicy Archimedesa 4 w Koźlu koszty będą niższe o 731,230 zł brutto, a w Blachowni przy ulicy Tuwima, gdzie gazem ogrzewana jest także woda użytkowa – aż o 2483,40 zł brutto.

Nowymi dostawcami gazu dla MZEC są spółki Energia dla Firm i Sime. Umowa z nimi została zawarta na rok.

Być może to nie koniec obniżek. Kolejne mogą nastąpić w przyszłym roku. MZEC chce stworzyć grupę zakupową z innymi spółkami ciepłowniczymi i razem kupować większe ilości gazu, co powinno jeszcze zbić jego cenę.




 

Kotłownie lokalne

Obecna cena ciepła: 62,29 zł/GJ

Nowa cena ciepła: 52,88 zł/GJ

Koźle

Obecna cena ciepła: 48,14 zł/GJ

Nowa cena ciepła: 43,53 zł/GJ

Blachownia

Obecna cena ciepła: 52,34 zł/GJ

Nowa cena ciepła: 43,23 zł/G

Blachownia: KKPP, Inkubator +przychodnia

Obecna cena ciepła: 58,08 zł/GJ

Nowa cena ciepła: 48,96 zł/GJ

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ