Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 07:39
Reklama
Reklama

Jak prowadzić korepetycje z polskiego? Praktyczny poradnik

Jak prowadzić korepetycje z polskiego? Praktyczny poradnik
Uczysz języka polskiego, albo dopiero planujesz zacząć? Chcesz być wyjątkowym korepetytorem z języka polskiego, ale nie wiesz, jak prowadzić zajęcia? Przyglądamy się pięciu sprawdzonym sposobom, które pomogą Ci w rozwinięciu swoich umiejętności korepetytorskich. Zobacz, w jaki sposób prowadzić korepetycje z polskiego, by Twoi uczniowie się nie nudzili!

1.      Bądź zawsze dobrze przygotowany do lekcji


Niezależnie od czasu trwania zajęć – najczęściej jest to 45, 60 lub 90 minut – zawsze bądź dobrze przygotowany. Stwórz plan na każdą lekcję, by wypełnić czas zajęć pracą i aktywnością z uczniem. Nie chcesz chyba, żeby na korepetycjach panowała niezręczna cisza, która wymaga szukania rozwiązania na szybko? Wiesz, jak to mówią, „tonący brzytwy się chwyta”, a takie korepetycje zwykle zawodzą. Ty tracisz motywację, dziecko czas, a rodzice pieniądze. Pamiętaj, że to Ty masz być wzorem do naśladowania przez swojego ucznia.

2.      Przygotowuj urozmaicone zadania i zajęcia


Nikt nie lubi nudnych korepetycji, które opierają się wyłącznie na podręczniku i ćwiczeniach. Okazuje się, że nawet korepetycje z polskiego mogą być bardziej ekscytujące. Warto próbować różnych metod nauki i zróżnicowanego podejścia do ucznia. Tylko bez przesady – jeśli widzisz, że poziom koncentracji ucznia spada, widocznie dana metoda nauki nie przynosi efektów. Niech przez Twoje korepetycje polski język stanie się jeszcze bardziej przyjazny.

3.      Słuchaj, nie krytykuj, bądź wyrozumiały


Nie każde dziecko jest prymusem w szkole, a na korepetycje z polskiego zwykle trafiają uczniowie, którzy mają braki w szkole. Dlatego trzeba poświęcić im więcej uwagi, uważnie słuchać ich potrzeb i je realizować. Nigdy nie podchodź do potrzebujących pomocy uczniów arogancko, nie krytykuj ich za błędy, tylko wskaż drogę. Zawsze bądź wyrozumiały i otwarty na inne spojrzenie na świat. Pamiętaj, że dzieci inaczej postrzegają pewne aspekty życia, dlatego warto ich wysłuchać i pochwalić za indywidualizm. W szkole z pewnością takich pochwał nie słyszą na co dzień.

4.      Motywuj, chwal, nagradzaj


Dobre jest spróbować wprowadzić system nagród w ramach przeprowadzanych przez siebie zajęć. Nawet zwykłe słowa, jak „super”, „ekstra” czy „brawo” to dobry krok, by lepiej motywować ucznia. Każdy lubi być chwalony, a w czasie lekcji możesz stosować pochwały nawet za drobne sukcesy. Wówczas uczeń bardziej Cię polubi, będzie chętniej angażował się w zajęcia i wynosił z nich więcej wiedzy. Przy omawianiu lektur czy zagadnień gramatycznych z języka polskiego, dobrze jest motywować ucznia do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Sukcesy w nauce przyjdą same, wystarczy stosować odpowiednie bodźce psychologiczne.

5.      Nie obawiaj się rozmawiać z rodzicami


Po skończonych korepetycjach wielu nauczycieli szybko pakuje rzeczy i wychodzi z domu ucznia. To samo tyczy się zajęć online, a także prowadzonych w domu korepetytora. Jasne, czas to pieniądz, a na Ciebie czekają pewnie kolejni uczniowie i inne ważne zajęcia. Jednakże nie zapominaj, że sponsorami Twoich korepetycji z dziećmi są ich rodzice. To oni inwestują ciężko zarobione pieniądze w przyszłość swoich podopiecznych. Dlatego należy im się choć odrobina szacunku i zainteresowania. Zamiast zrywać się z lekcji, poświęć czasami te 5-10 minut, by porozmawiać o postępach w nauce dziecka. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla nich, jak i dla samego ucznia. Ty też poczujesz się lepiej, zrzucając z barków brzemię lekcji. Poza tym, warto utrzymywać zdrowe relacje międzyludzkie, tak po prostu.

Materiał partnera

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ