Kto dawno nie podróżował koleją, a chciałby na przykład wybrać się z Kędzierzyna-Koźla do pobliskich Gliwic, może bardzo się zdziwić, gdy po drodze kolej zafunduje mu jeszcze wizytę w Opolu, leżącym przecież w przeciwnym kierunku. W najgorszym wypadku podróż może zająć nawet 3,5 godziny. Z pokonaniem 37 kilometrów dzielących oba miasta szybciej poradziłby sobie rowerzysta.
Artykuł ukazał się w Tygodniku Kędzierzyńsko-Kozielskim Dobra Gazeta nr 34.
Świeżo upieczony senator z Kędzierzyna-Koźla Grzegorz Peczkis coś na ten temat wie, bo jeszcze niedawno regularnie dojeżdżał do pracy na Politechnice Śląskiej. Nic dziwnego, że pierwszą sprawą, jaką zajął się w parlamencie, była właśnie kolej. Skierował w tej sprawie oświadczenie do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz do wiceprezesa rady ministrów i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Peczkis nie owija w bawełnę, wprost określając stan kolei na Opolszczyźnie jako katastrofalny.
Lepiej już było?
– Jeżdżąc na co dzień pociągami, obserwuję kolejne zmiany, które zachodziły na przestrzeni prawie dwóch dekad. Dziś do Katowic jedzie się dłużej niż po odbudowie linii kolejowej po wojnie. Kolej z Kędzierzyna-Koźla ewidentnie się zwija – diagnozował zaraz po wyborach, pytany o tematy, którymi zamierza się zająć w parlamencie.
Pierwszy problem, na który zwraca uwagę Grzegorz Peczkis, to likwidacja połączeń InterRegio (pośpiesznych) na trasie Gliwice – Opole przez Kędzierzyn-Koźle. Teraz pociągi jeżdżą przez Strzelce Opolskie. Ograniczono też kursowanie zwykłych pociągów osobowych.
– Pominięcie drugiego co do wielkości miasta na Opolszczyźnie (Kędzierzyna-Koźla) uniemożliwia większości mieszkańców zachodnich rubieży Opolszczyzny (m.in. Głubczyc) korzystanie z transportu kolejowego, który omija skupiska ludności. Strzelce Opolskie są kilkakrotnie mniejsze od Kędzierzyna-Koźla, mają kilkakrotnie mniejszą liczbę mieszkańców, nie posiadają równie rozwiniętego przemysłu. Kędzierzyn-Koźle nie ma połączenia kolejowego ze Strzelcami Opolskimi. Brak sprawnego połączenia z województwem śląskim, Krakowem oraz Warszawą skazuje nasze społeczeństwo z tego obszaru Opolszczyzny na wykluczenie – zwraca uwagę w swojej interpelacji Grzegorz Peczkis, prosząc o przywrócenie pociągów InterRegio przez Kędzierzyn-Koźle.
Różne światy na kolei
To nie wszystkie problemy, jakie czekają pasażerów podróżujących między Opolszczyzną a województwem śląskim. Okazuje się bowiem, jak ustalił senator, że rozkłady jazdy poszczególnych przewoźników nie są ze sobą skoordynowane. A więc jadąc na przykład do Gliwic pociągiem osobowym, może się na przykład okazać, że rozminęliśmy się z pociągiem, do którego zamierzaliśmy się przesiąść w celu dalszej podróży chociażby do Katowic. Taka sytuacja bardzo komplikuje codzienność osobom dojeżdżającym do pracy lub na uczelnię.
– Oczywiście rozumiem, że są to różni przewoźnicy, ale powinni oni współpracować w zakresie konstruowania planu bądź należy to na nich wymusić zapisami prawa. Obecne rozwiązania są szkodliwe dla obywateli – ocenia Peczkis.
Jego zdaniem na absurd zakrawa sytuacja, gdy niektórymi połączeniami z Kędzierzyna-Koźla do Gliwic najpierw trzeba się cofnąć w przeciwnym kierunku aż do Opola, skąd dopiero jedzie się do stacji docelowej przez Strzelce Opolskie. I to w sytuacji, zauważa senator, gdy torowisko prowadzące normalną trasą jest sprawne. W najgorszym wypadku taka podróż trwa 3,5 godziny!
– Doszło do absurdalnej sytuacji, w której wycieczka rowerowa pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Gliwicami przebiega sprawniej i szybciej niż pokonanie tej trasy pociągiem – konkluduje Peczkis.
Na razie nie otrzymał odpowiedzi na swoją interpelację. Oby tylko nie potwierdziło się, że obecne rozwiązania to nowy pomysł na połączenia kolejowe na trasie biegnącej przez Kędzierzyn-Koźle, a nie tylko tymczasowe komplikacje związane z planami inwestycyjnymi kolei. Inaczej z dużej niegdyś stacji zamienimy się w stacyjkę i na nic zda się pięknie odnowiony dworzec.
Pociągiem z Kędzierzyna-Koźla do Gliwic? Tak, przez Opole. Senator Peczkis: to absurd!
- Grzegorz Stępień
- 14.12.2015 10:47
Data dodania:
14.12.2015 10:47
Napisz komentarz
Komentarze