Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:42
Reklama
Reklama
Reklama

Pożar elewacji budynku mieszkalnego. Nocna interwencja straży pożarnej w Starym Koźlu

Pożar elewacji budynku mieszkalnego. Nocna interwencja straży pożarnej w Starym Koźlu
W nocy z soboty na niedzielę dyżurny Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu został poinformowany o pożarze w pobliżu budynku mieszkalnego przy ulicy Księdza Melcza w Starym Koźlu.

Na miejsce skierowano zastępy Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Przybyli na miejsce strażacy potwierdzili pożar elewacji budynku oraz zgromadzonych w pobliżu odpadów. Ogień przedostał się również na pojazd marki renault. Strażacy ugasili ogień oraz wykluczyli rozprzestrzenienie się pożaru. W zdarzeniu nikt nie został ranny.



 

IMG20211107000759

IMG20211107000759

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rychu, taki lepszy Ryszard 24.11.2021 13:49
"wiadomo kto emituje benzen" - zdradź nam tę wiedzę tajemną. A może ten benzen to fikcja i jakiś cierpiący na bezsenność człowiek rozpyla wieczorami przy punkcie pomiarowym - benzen. Taka jest moja koncepcja.

Alina 24.11.2021 09:21
A może do istniejących stacji mierzących PM 10 i PM 2,5 można dokupić moduły benzenowe. Firmy oferujące takie stacje często mają takie opcjonalne wyposażenie. A tak na marginesie, potrafimy wydawać na remonty przejść dla pieszych setki tysięcy złotych więc koszt tych kilku nowych stacji pomiarowych nie powinien zachwiać budżetem miasta.

observer2 23.11.2021 17:23
Rychu, nie pitol z jakimiś czujnikami. Przecież wiadomo kto emituje benzen. Nawet gdyby ktoś te Twoje wymarzone czujnik zmajstrował i uruchomił, i na tej podstawie wskazał emitenta, wskazany stwierdzi że to nie on. Na zasadzie gdy złodzieja złapią za rękę, on powie że nie jego ręka.

nowy komentator 23.11.2021 16:42
Mogę tylko pogdybać. Znów Holding, czy Elektrownia albo jakaś inna firemka? A może piece domowe? Nie ulega wątpliwości, że obrzeża Kędzierzyna-Koźla świecą się gdy jest zimno na mapie pomiarów na inny, niż zielony kolor. To głównie"zasługa" pieców domowych. Samochody mogą zwiększać zapylenie na Energetyków, bo to chyba jedyna droga dotarcia do kilku firm. Czy jeszcze ktoś lub coś piecom pomaga, nie wiem.

Koziolek Matolek 23.11.2021 15:30
Pewnie to przez pierdy emigrantow , na wschodniej flance, nazarli sie baraniny ot I jest benzen!?

alibaba 23.11.2021 15:16
Macie rację. Źródłem benzenu nie są Azoty. Podpowiem dla ułatwienia. Nie jest też mój odbyt. Już dwa potencjalne źródła emisji macie wykluczone. teraz już na pewno pójdzie wam łatwiej z namierzeniem sprawcy.

Alina 23.11.2021 13:11
Dzięki za informacje i uwagi. Pocieszające jest to, że jest nas (podobnie myślących) więcej. A co sądzisz o tych potwornych stężeniach PM na ul. Energetyków?

Rychu, taki lepszy Ryszard 23.11.2021 12:54
Elektronikiem jakimś mocnym nie jestem, mieszkańcy sami mogliby zbudować obywatelską sieć pomiarową, koszty chyba nie zwalą z nóg, bo czujniki Arduino wykrywające benzen cenami nie zwalają z nóg od 25zł (sam czujnik) + płytka główna ok 100zł, a laptopa ma każdy. Nie będzie to pomiar profesjonalny ale gdyby jakiś ogarnięty w platformie ( nie tej o której myślicie) znawca Arduino zbudował gotowy zestaw, a chętny do zainstalowania u siebie prowadził pomiary. Teraz jeszcze pozostaje kwestia zbierania danych i przetwarzania wierzę, że to jest do ogarnięcia przez studenta. Nawet można sobie wymyślić taką pracę końcową w technikum w trzech kolegów. Zrobić zbiórkę crowdfunding lokalnie rozpropagować.

Realista 23.11.2021 10:56
Kędzierzyn podobnie jak Kraków może stanąć na rzęsach a ani smogu ani pyłów zawieszonych się nie pozbędą. W Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia w piecach kominkach i co? Żadnej poprawy w jakości powietrza, u nas to samo, tysiące samochodów stojących w korkach, zakłady chemiczne i pozwolenie na palenie miałem i flotem który dalej można kupić na składowiskach powoduje że nic i nikt nie pomoże w oczyszczeniu powietrza i cała ta nagonka niczego nie zmieni. Niech dalej podnoszą ceny gazu, pradu, oleju opałowego, peletu i ekogroszku a wrócimy do smogu londyńskiego z początku XX wieku i wszyscy wylądujemy na górce.

nowy komentator 23.11.2021 09:49
Phoenix, przed chwilą zamieściłem komentarz, ale przeczytałem Twój i się do niego odniosę. Zgadzam się z jego treścią całkowicie. Kiedyś do pików benzenu dodawaliśmy /Alina i ja, niezależnie/ kierunki wiatru. W przybliżeniu lokalizowaliśmy emitenta. Kilka lat temu prezentowałem wyniki pomiarów zanieczyszczenia wykonane doraźnie przez WIOŚ i ICSO. Wysokie stężenie benzenu zlokalizowano w dwóch miejscach na terenie Holdingu Blachownia. Emisja głownie w nocy i dni wolne? Tak jak piszesz, potencjalni kontrolerzy mają wolne.

nowy komentator 23.11.2021 09:27
Alino, fajnie że masz jeszcze siły na prezentowanie projektu systemu monitoringu w naszym regionie. Ja już od dawna tego nie robię w tym miejscu. Gdzie indziej też nie, tylko kibicuję. Żeby powstało kilka punktów na różnych kierunkach od przypuszczalnych źródeł emisji benzenu potrzeba kasy. Nikt na to się nie zgodzi, nawet silne lobby polityczne nie przeforsuje takiego projektu. Ale tylko w taki sposób w krótkim czasie /kilka miesięcy?/ można udowodnić emitentowi podtruwanie mieszkańców. Inna rzecz to biadolenie /nie Twoje/ że jesteśmy najbardziej zatrutym miejscem - także benzenem - w Polsce, co jest nieprawdą. Warto jednak walczyć o zmniejszenie każdego zanieczyszczenia. O stacji na Piastach - tak, zmieniono sposób prezentacji wyników. Piszesz jednak tylko o jednym miejscu. Jest jednak inna strona GIOŚ, gdzie masz podgląd wyników 1 dzień, 3 dni, 10 i 30. Prezentowana jest tabela i wykres. Byliśmy przyzwyczajeni do poprzedniego sposobu /i tamten był wg mnie lepszy/ prezentacji, mamy nowy. Na stronie jest narzędzie w zielonym pasku: Bank danych pomiarowych. Klikasz w to, następnie wybierasz zanieczyszczenie, okres w historii pomiarów i klikasz "szukaj". Wybierasz w wykazie stacji "naszą" stację i klikasz w prezentację. Masz do wyboru tabelę lub wykres. Za dużo klikania, ale wreszcie mamy wyniki. A więc "zabawy" życzę w poznawaniu strony. Jeśli redakcja kk24.pl pozwoli, podaję skrócony link do naszej strony W GIOŚ https://bit.ly/3DLcXFG

Phoenix 23.11.2021 07:27
Bez badań wiadomo, że za emisję benzenu jest odpowiedzialna któraś ze spółek na terenie Holdingu Blachownia. I to jest pewne. Wystarczy rozstawić kilka czujników benzenu na około Blachowni, porównać notowane stężenia z kierunkiem wiatru i poprzez analizę wektorowa stężeń i przepływów wiatru zlokalizować źródło. Ale trzeba chcieć i mieć specjalistów, a nie urzędników. Nawet przeciętny użytkownik google :-) może nałożyć kierunki wiatru z notowaniami przekroczenia benzenu i wysnuć oczywiste wnioski. W celu dokładnego pomiaru trzeba posłużyć się dronem wyposażonym w czujnik i rejestrator. Bardzo szybko można znaleźć truciciela, ale trzeba chcieć. Emisja trucizny następuje nieprzypadkowo często w środku nocy i w dni wolne od pracy (sobota, niedziela). Aby wykryć truciciela trzeba grupy naprawdę zaangażowanych ludzi.

Alina 22.11.2021 19:45
Na początek (ale na cito) trzeba zrobić sieć stacji mierzących stężenie benzenu w kilku miejscach Kędzierzyna-Koźla. Głównie osiedle Azoty, Sławięcice, Śródmieście, Kłodnica, Koźle, Cisowa, Pogorzelec. Pomiary stacji oprócz stężenia benzenu powinny zawierać również informację o kierunku wiatru. Wszystkie te dane powinny być zbierane i dostępne przez Internet w celu umożliwienia porównania ich w czasie. Dopiero takie pomiary dadzą obraz rzeczywistego zagrożenia i trucia nas wszystkich. Dzisiejsze pomiary tylko w jednym miejscu, na Piastach, nie dają możliwości oceny gdzie w tym czasie, gdy pomiary tej stacji są niskie, dochodzi do zawyżonych stężeń, gdyż tam wiatr właśnie teraz nawiewa benzen. Dodatkowo, zmieniono dotychczasowy sposób prezentacji pomiarów stacji na Piastach i w Zdzieszowicach. Dotychczas oprócz bieżących pomiarów dostępna była możliwość sięgania po dane historyczne. Teraz można tylko zobaczyć bieżące stężenie benzenu i koniec. Żadnych danych sprzed godziny, doby, tygodnia czy miesiąca. Lobby benzenowe zadziałało. Pozbawiono nas, mieszkańców dostępu nawet do tych, skąpych informacji. Całkowicie rozumiem zniechęcenie i rozgoryczenie działaczy Komitetu Ochrony Powietrza, których dzielnie wspomaga Pan Senator Godyla. Opór materii jest potężny co potwierdza przypuszczenia, że jest dużo gorzej niż myślimy. Np. ostatnio (od ponad tygodnia) stężenia PM 10 i 2,5 na ul. Energetyków osiągają i przekraczają 1000 µg/m³ (a 100 µg/m³ to już katastrofa). I co? I nic. Wszyscy nabrali wody w usta.

Luśka 22.11.2021 19:37
Brawo specjaliści. Mozolna praca zaowocowała. Chyba, że czegoś nie rozumiem.

Obserwator 22.11.2021 18:38
Podszywaczku pisz pod własnym nickiem !!! :) Skoro według z "analiz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że emitentem benzenu nie są zakłady w Azotach" to czy GIOŚ potrafi na podstawie tych analiz podać kto jest "emiterem benzenu." ??? W artykule napisano, że podczas spotkania Sabina Nowosielska, prezydent miasta stwierdziła "Problemem, z którym boryka się Kędzierzyn-Koźle, jest średnioroczne stężenie benzenu. Wystarczyło zamknąć jedną instalację w Zakładach Azotowych, aby zobaczyć na wykresie, jak korzystnie wpłynęło to na jakość powietrza." Wniosek taki: Zakłady Azotowe winne emisji benzenu. Co z resztą instalacji ??? :)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ