Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 07:02
Reklama
Reklama

Krematorium w byłym obozie po pracach konserwatorskich. Nadal będzie świadectwem mrocznej historii. WIDEO

Krematorium w byłym obozie po pracach konserwatorskich. Nadal będzie świadectwem mrocznej historii. WIDEO
https://youtu.be/iBsVD6P0Hf4

Przejmująca wystawa w wyjątkowym miejscu, które samo w sobie jest bezpośrednim świadkiem tragicznych wydarzeń z czasów II Wojny Światowej. W pobliżu krematorium w Sławięcicach można oglądać ekspozycję upamiętniającą losy więźniów filii byłego niemieckiego podobozu KL Auschwitz III – Blechhammer.

Przygotowana wystawa będzie dostępna przez okres około trzech tygodni. Znajduje się ona w pobliżu odrestaurowanego w tym roku budynku krematorium. Ten szczególny obiekt podtrzymuje pamięć o zbrodniach i ofiarach II Wojny Światowej. Remont zabytku został zrealizowany przy dofinansowaniu ze środków unijnych.

Organizatorem uroczystości oraz samej wystawy jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej, a jej parterem Stowarzyszenie Blechhammer 1944. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Tekst: UM

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
polikarp 10.11.2021 10:50
Ale na takiej rozkopce wału można zarobić o wiele więcej, niż na odwiertach.

Alina 10.11.2021 10:12
Ale szpital w Koźlu podnosić o dwa piętra to umieją. Zamiast zainwestować, wyremontować i rozbudować szpital przy ul. Judyma. W przypadku powodzi lub jakiejś fali pandemii mielibyśmy gdzie się leczyć. Jedna lokalizacja to totalna bzdura.

Mieszkaniec Starego Miasta 05.11.2021 11:30
Wał ten powstał w 2000 roku. Część po stronie ulicy Łukasiewicza robiła firma „Energopol 7” z Poznaniaoraz firma z Krakowa. Od strony parku to już różne, m.in.”POLWOD”Opole. Pamiętam było robione korytowanie podstawy pod konstrukcję wału i stopniowe nanoszenie warstw i każdorazowe zagęszczanie mechaniczne. Więc ktoś chyba trzymał się dokumentacji oraz zastosowanych materiałów i technologii. Ktoś też odbierał ten obiekt częściowo i całkowicie. Poza tym w międzyczasie były wyższe stany Odry w tym powódź 2010 i wał wytrzymał. Przez lata zaniedbywał zarządca ten wał nie kontrolując jego stanu technicznego i wizualnego. Przez niekoszenie bujnej roślinności. Doprowadzając do samo zasiania drzewek które mogły poprzez układ korzeniowy uszkadzać konstrukcje wału. A teraz nagle ekspertyza i to taka że będą rozbierać część konstrukcji. A co jak w trakcie przebudowy stan Odry się podniesie ? Zaleje Koźle i kto za to będzie odpowiadał ? Ekspertyza wykonana na zlecenie zarządcy wału wykazała, że znajduje się on w złym stanie technicznym- fragment z artykułu w tym celu chcą to rozebrać. Nie wiem na jakiej podstawie zdecydowali o rozbórce. Tym bardziej że nie wykonali kontrolnych odwiertów skośnych w celu zbadania próbek podbudowy ? Chyba taniej było wykonać odwierty niż rozwalać konstrukcję wału tym samym narażać miasto na niebezpieczeństwo. Do tego zniszczą już i tak zaniedbane kozielskie planty.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ