Nadanie imienia Publicznej Szkole Podstawowej nr 16 jest wciąż sprawą problematyczną. Patron został wybrany przez społeczność szkoły, mimo długiej debaty radni miejscy również go zaakceptowali. Utrudnienia pojawiły się, gdy uchwała trafiła na biurko wojewody opolskiego.
Szkoła niestety wciąż nie może cieszyć się z wyboru Jana Pawła II na swojego patrona, nie może przygotowywać się do uroczystości z tym związanych, ani dostosowywać planów edukacyjnych. Niestety po wielu perypetiach, proteście radnego Tomasza Schellera wypowiadającego się w imieniu części mieszkańców osiedla - uważa, że szkoła nie liczyła się przy wyborze patrona ze społecznością Sławięcic - większość radnych zatwierdziła wybór szkoły.
Do przewodniczącego rady miasta wpłynęło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody opolskiego stwierdzające nieważność uchwały w zakresie przepisu promulgacyjnego, czyli przepisu o wejściu w życie. Podstawą do zaskarżenia tego rozstrzygnięcia jest decyzja radnych miejskich.
Radna Ewa Czubek zadeklarowała, że nie zagłosuje za uchwałą zaskarżającą, ponieważ uważa, że niepotrzebnie utrudni to życie szkoły.
- To bezsensowne, abyśmy się kopali po sądach, aby dowiedzieć się, kto miał rację, czy radcy prawni wojewody, czy urzędu miasta. Nie jest istotne, czy my dowiedziemy swojej racji, że uchwała powinna być opublikowana w dzienniku urzędowym województwa opolskiego, czy nie jest aktem prawa miejscowego, jak określił to wojewoda. Jestem przeciwna uchwale, powinniśmy spojrzeć przez pryzmat społeczności uczniowskiej i dać im realizować czynności. Co oni mają teraz zrobić? Zmienić cały plan szkoły? Ta sprawa jest z mojego punktu widzenia śmieszna - mówiła podczas sesji radna Ewa Czubek.
Prezydent miasta Sabina Nowosielska zaznaczyła, że nie została podważona nazwa szkoły, a uczniowie i grono pedagogiczne mogą realizować wszystkie plany. Zaskarżenie rozstrzygnięcia wojewody nie blokuje działań placówki.
Inne zdanie na ten temat ma radny Michał Nowak, który przytoczył argumenty stawiające na ważność legalizacji nazwy patrona szkoły.
- Rozstrzygniecie wojewody jest jasne, uchwała o nadaniu imienia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 16 jest nieważna w całości. Co to oznacza? Że jej po prostu nie ma, a imię szkole nie zostało nadane. Dyrekcja i nauczyciele nie mają więc podstawy prawnej do kontynuowania procedury wprowadzania patrona. Powinniśmy poruszać się na gruncie legalizmu. Patrząc jako prawnik, chętnie sprawdziłbym w sądach administracyjnych, czy rację ma wojewoda, czy prawnicy urzędu. Obawiam się jednak, że społeczności Sławięcic nie interesuje, czy taka uchwała powinna być publikowana w dzienniku urzędowym, czy nie. Im chodzi o to, aby to imię szkole w końcu skutecznie nadać. Dobro społeczności szkolnej jest ważniejsze niż ambicje prawnicze, dlatego zagłosowałem przeciw uchwale - mówił Michał Nowak.
Do sprawy ustosunkował się również radny Tomasz Scheller, który uważa, że wybór patrona w szkole z taką historią powinien przebiegać w konsultacji ze wszystkimi mieszkańcami osiedla Sławięcice, a tego w tym przypadku nie było.
- Dzień przed sesją dowiedziałem się o tym od mieszkańców Sławięcic, a nie ze strony urzędu miasta. Ludzie nie wiedząc, o co konkretnie chodzi, już wiedzieli, że Jan Paweł II został unieważniony jako patron. Kiedy prosiłem o jeden miesiąc czasu, abyśmy w Sławięcicach merytorycznie przedyskutowali i zaopiniowali, to usłyszałem, że jestem osobą robiącą szopki. Teraz okazuje się, że można odwlec to w czasie i nie ma przeciwskazań. Zagłosuję przeciw i ustaliłem to ze społecznikami w Sławięcicach, mimo, że chętnie, tak jak Michał Nowak poszedłbym dalej. Jednak szkoda tego wszystkiego, co dotychczasowo zostało zrobione, trzeba ten temat już zamknąć - mówi Tomasz Scheller.
Zdecydowaną większością głosów 19 osób za i 1 przeciw, radni odrzucili uchwałę o wniesieniu skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze. Po upływie miesiąca prezydent miasta przedłoży radzie nową uchwałę. Nie będzie tam wzmianki o jej publikacji w dzienniku urzędowym województwa opolskiego.
"Szesnastka" wciąż bez patrona. Wojewoda zakwestionował uchwałę rady miasta
- Redakcja
- 05.10.2021 16:19
Napisz komentarz
Komentarze