Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od 4 października będzie jedną z dwóch placówek w województwie, w których realizowany będzie program lekowy dotyczący leczenia cukrzycowego obrzęku plamki DME. Choroba może dotyczyć ponad 400 tysięcy pacjentów w kraju, nieleczona prowadzi do utraty wzroku.
Szpital wystartował w konkursie ogłoszonym przez opolski oddział NFZ w sierpniu i jest jego głównym beneficjentem w regionie. Jak poinformował dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, świadczenia będą realizowane w przychodni okulistycznej przy szpitalu.
- W konkursie finansowanie uzyskały dwa ośrodki: Nysa, która uzyskała niewielką jego część i szpital w Kędzierzynie-Koźlu, który w tym momencie jest wiodącym ośrodkiem, jeśli chodzi o leczenie cukrzycowego obrzęku plamki i zabezpieczenie programu lekowego. Mieszkańcy nie będą już musieli wyjeżdżać poza nasz region, ale zrealizują program lekowy w województwie opolskim - przekazał Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ.
W Polsce około trzech milionów osób choruje na cukrzycę, z czego około 14 proc. ma powikłania w postaci retinopatii cukrzycowej z obrzękiem plamki. Cukrzyca w dużej mierze dotyczy osób młodych - w grupie pacjentów wymagających leczenia jest około 40 proc. osób poniżej 45. roku życia, młodych i czynnych zawodowo. Nieleczenie powikłań ocznych w cukrzycy prowadzi do nieodwracalnej ślepoty.
- Cieszy nas to, że jesteśmy jednym z dwóch szpitali z terenu województwa zakwalifikowanych do programu. Pokazuje to poziom i klasę naszych lekarzy, ale też zaufanie do naszego szpitala. Cały czas pracujemy nad poprawą zdrowia i jakości życia naszych mieszkańców - powiedział starosta powiatu Paweł Masełko.
Istnieje kilka metod leczenia cukrzycowego obrzęku plamki. Jednymi z najnowocześniejszych są iniekcje doszkliste lekami anty-VEGF. Zabiegi, które będą przeprowadzane od października w naszym szpitalu, są bezbolesne i nie wymagają hospitalizacji pacjenta: - Lek jest podawany za pomocą igły o średnicy 0,9 milimetra, co jest nieodczuwalne dla pacjenta i nie pozostawia żadnego śladu w miejscu ukłucia. Pacjent po podaniu iniekcji jeszcze tego samego dnia może wrócić do normalnych czynności, nie wymaga to żadnej absencji w życiu zawodowym czy osobistym - wyjaśnia doktor Anna Banaś-Cebula, kierownik oddziału okulistyki kozielskiego szpitala.
Program zapewnia długofalową opiekę nad pacjentem. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, niektórzy z pacjentów mogą wymagać leczenia powtarzanego co kilka tygodni, podczas gdy u innych jeden zabieg może hamować rozwój choroby nawet na kilka lat.
- Program rusza od 4 października. Jesteśmy przygotowani, by przyjmować pacjentów od poniedziałku do piątku, ale w okresie początkowym będziemy przyjmować we wtorki i piątki, aby zoptymalizować wykorzystanie personelu. Pacjenci będą przyjmowani na podstawie skierowania, szczegółowe informacje mogą oni uzyskać już teraz pod numerem 77 40 62 540 - informuje doktor Jacek Mazur, zastępca dyrektora ds. medycznych.
Oddział okulistyczny kozielskiego szpitala zrealizuje aż 80 proc. łącznej wysokości kontraktu zleconego przez opolski oddział NFZ. Pozostała część środków zostanie przeznaczona na realizację programu przez szpital w Nysie.
Reklama
Kozielska okulistyka zrealizuje nowatorski program leczenia cukrzycowego obrzęku plamki
- Redakcja
- 27.09.2021 11:24
Data dodania:
27.09.2021 11:24
Napisz komentarz
Komentarze