Ograniczenia wiekowe wprowadzone przez Klub Nieprofesjonalnych Artystów wywołały oburzenie wśród osób powyżej 50. roku życia. Miejski Ośrodek Kultury wyjaśnia, dlaczego podjęto taką decyzję i jednocześnie podkreśla, że niemal każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie.
Klub Nieprofesjonalnych Artystów to grupa zrzeszająca ludzi o zamiłowaniu artystycznym, ale takich, którzy swoje małe dzieła tworzą w zaciszu domowym i nie czerpią z tego korzyści finansowych. O naborze do kluby pisaliśmy kilka dni temu. Obowiązują ograniczenia wiekowe - mogą zapisać się osoby od 25. do 50. roku życia. To wywołało dyskusję w komentarzach pod naszym artykułem. Z redakcją kontaktowały się również osoby po 50. roku życia i pytały, dlaczego są wykluczone. Postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię.
- Mamy zakaz wstępu. Przykre. Chciałabym się czegoś więcej nauczyć, a tu masz! Magiczna granicą 50 i szlaban! Wychodzi na to, że po pięćdziesiątce to już tylko szykować się na warsztaty malowania twarzy nieboszczyka - czytamy w komentarzach pod artykułem.
Zajęcia Klubu Nieprofesjonalnych Artystów będzie prowadziła Agnieszka Mirkiewicz, która na co dzień odpowiada za wizualno-artystyczne oblicze Miejskiego Ośrodka Kultury, artystka realizująca się w sztuce nowoczesnej.
- Schlebia mi, że tyle osób chce mi zaufać i uczęszczać na zajęcia do klubu. Pamiętajmy jednak, że to są zajęcia dodatkowe, które odbędą się raz w miesiącu, w niewielkiej przestrzeni, którą udało się nam wygospodarować w tych celach, a ja jestem tylko jedna. Nie spotkałam się jeszcze nigdy z rekrutacją, która miałaby nieograniczoną grupę wiekową i dotyczyła edukacji. Zróżnicowanie na poszczególne grupy wiekowe ma swoje uzasadnienie w sposobie nauczania, formie przekazu, trybie życia (dostępność) i każda z nich rządzi się odmiennymi potrzebami. Biorąc to i parę innych czynników pod uwagę postanowiłam stworzyć nowy klub. Klub, który różni się od tego utworzonego lata temu przez ś.p. Leszka Panicza. Proszę pamiętać, że Leszek był opiekunem klubu, ja zaś chcę dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i uczestniczyć bezpośrednio w tworzeniu, będąc integralną jego częścią. Nowe zapotrzebowania, nowe spojrzenie na temat, nowy klub, modernistyczne kierunki w sztuce - mówi Agnieszka Mirkiewicz
Przypominamy, że Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu prowadzi sekcję plastyczną dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury "Chemik", sekcję plastyczną dla dzieci przedszkolnych i młodszoszkolnych oraz sekcję rzeźby dla osób dorosłych w Domu Kultury "Koźle". Przy MOK istnieje również sekcja malarstwa "Alla Prima", której członkami są seniorzy.
piątek, 22 listopada 2024 23:08
Napisz komentarz
Komentarze