Jesień w Kędzierzynie Koźlu rozbrzmiewa dźwiękami muzyki dawnej. Śladem historii pogranicza Śląska i Moraw przechadzamy się już po raz szósty. W tym roku między 17 a 19 września w Festiwalu Mikołaja z Koźla ponownie wezmą udział znakomici artyści, a wykonywany repertuar będzie skoncentrowany wokół ulubionej przez franciszkanów tematyki maryjnej.
Koncerty odbędą się w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie Koźlu. Tematem przewodnim wydarzenia jest werset allelujatyczny ku czci Najświętszej Marii Panny „Maria Rubens rosa”.
VI Festiwal Mikołaja z Koźla zainauguruje koncert białostockiej Scholi Gregoriana Sancti Casimiri z programem „Cantus Mariales”, w którym usłyszymy m.in. prawykonanie w światyni kozielskiej staroczeskiej kolędy „Stalať sě jest věc divná”, odnotowanej w rękopisie naszego Patrona na karcie fol. 30r.
Koncert zaprosi słuchaczy do kontemplacji muzyki liturgicznej pochodzący w większości ze źródeł czeskich (Kodeksu Specialnik), a także innych części Europy i Polski. Zgodnie z tradycją Festiwalu, zespół wykona również zachowane maryjne utwory z rękopisu Mikołaja z Koźla.
Drugiego dnia wystąpi zespół wrocławskich kameralistów Stoltzer Ensemble w programie „Skarby muzyki sakralnej XV wieku”, a w niedzielnych koncertach barokowych usłyszymy cenionego przez kozielską publiczność wirtuoza organów - Jana Bokszczanina, w programie „Z muzyką organową przez wieki”, który następnie w koncercie finałowym zasili legendarny zespół Camerata Vistula z towarzyszeniem solistki Marty Czarkowskiej (sopran). Program „Maria Rubens rosa” zawiera także orkiestrowe opracowanie średniowiecznej sekwencji, pochodzącej z rękopisu Mikołaja z Koźla.
Organizatorzy: Miasto Kędzierzyn-Koźle, Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej.
Zapraszamy we wspólną podróż po świecie muzyki dawnej.
Gramy bezpiecznie – maseczki, dezynfekcja, odstępy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze