W pierwszej kolejności ruszą prace na jezdni południowej w kierunku Katowic, na odcinku o długości 8,24 km, wraz z remontem węzła Kędzierzyn-Koźle. W tym czasie wjazd i wyjazd na ten węzeł nie będzie możliwy. Objazd zostanie wyznaczony DK88, DK94 i DW426.
W czwartek rozpoczęło się ustawianie barier ochronnych, które oddzielą przeciwne kierunki ruchu na jezdni północnej. Ustawianie tych barier spowoduje lokalnie zwężenia do jednego pasa ruchu. Od wtorku 17.08 rozpoczną się faktyczne prace na jezdni południowej na wysokości MOP-u Góra św. Anny do odcinka na wysokości węzła Kędzierzyn-Koźle. Na tym odcinku zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, w ramach których kierowcy będą mieli do dyspozycji tylko jezdnię północną, na której ruch w obu kierunkach będzie odbywał się po dwóch pasach. Remont będzie prowadzony na całej szerokości południowej jezdni autostrad.
W ramach zadania jezdnia południowa (w kierunku do Katowic) zostanie wyremontowana na odcinku o długości około 17,5 km, a jezdnia północna (w kierunku do Wrocławia) na odcinku o długości około 12,1 km. Wyremontowana zostanie także nawierzchnia na dwóch węzłach drogowych: Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie. Ze względu na znaczny zakres prac będzie to zadanie dwuletnie. Prace podzielono na pięć etapów robót, z których każdy będzie trwał maksymalnie dwa miesiące.

Wykonawca remontu wymieni warstwę wiążącą i ścieralną nawierzchni, a w niektórych miejscach również podbudowę. Na przejazdach awaryjnych zamontowane zostaną bariery linowe, a na nowej nawierzchni pojawi się oznakowanie poziome wykonane w technologii grubowarstwowej. Remont obejmie również system odwodnienia drogi oraz obiektów mostowych.
Prace dla tego zadania prowadzone będą z wyłączeniem okresu zimowego przypadającego od 15 grudnia do 15 marca, a zakończą się w IV kwartale 2022 r.
Na przestrzeni kilkunastu lat GDDKiA wyremontowało około 150 km autostrady A4 z całego liczącego ponad 170 km odcinka (w podziale na jezdnię północną i południową) w woj. opolskim. Konieczność przeprowadzania sukcesywnych remontów to standardowa procedura po kilkunastu latach eksploatacji. Na nawierzchni pojawiły się spękania podłużne, poprzeczne i siatkowe, wymagające coraz częstszych interwencji. Remont to przede wszystkim poprawa warunków jazdy, zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom autostrady i wysoki komfort dalekobieżnego ruchu drogowego.
Napisz komentarz
Komentarze