Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:17
Reklama
Reklama
Reklama

Sprawdzone narzędzia do walki z muchami, osami i szerszeniami

Sprawdzone narzędzia do walki z muchami, osami i szerszeniami
O ile muchy, osy i szerszenie są owadami bardzo uciążliwymi dla człowieka, ale o ile muchy tylko denerwują swoim bzyczeniem, ale nie gryzą, o tyle ukąszenia os i szerszeni są bolesne i w przypadku osób uczulonych stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego jak w okolicy miejsca wypoczynku w ogrodzie pojawią się te insekty, zamiast bagatelizować sprawę, trzeba zacząć działać. Jakie są skuteczne sposoby zwalczania much? Jak pozbyć się os i szerszeni ze swojego otoczenia? Podpowiadamy!

Sposoby na muchy – jak pozbyć się much?


Zacznijmy od much, bo z wszystkich trzech owadów wydają się one najmniej groźne, choć wcale nie łatwe do pokonania. Choć warto się zaopatrzyć w klapkę na muchy, to raczej nie ma co liczyć na to, że na dłuższą metę sposób ten się sprawdzi – muchy są szybkie, a w obliczu zagrożenia zmieniają kierunek lotu, dlatego trudno je upolować. By pozbyć się much z domu, warto wykorzystać takie metody jak:

  • lepy – metoda znana i ceniona od lat, wystarczy rozmieścić po mieszkaniu kilka lepów, by zmniejszyć skalę problemu związanego z muchami

  • pułapki na muchy – zwabiają i niszczą muchy, świetnie sprawdzają się nie tylko na muchy, ale także na muszki owocówki (do kupienia tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/muszki-owocowki/)

  • płytki i odstraszacze – płytki rozstawia się po domu, a odstraszacze włącza do kontaktu. Substancja czynna, którą nasączony jest wkład, stopniowo uwalnia się do powietrza, likwidując muchy.


Co odstraszy szerszenie? Domowe sposoby na szerszenie


Obecność szerszenia niekoniecznie oznacza, że gdzieś w pobliżu jest gniazdo i zaraz zaatakuje nas cała ich chmara. Niewykluczone jednak, że owad właśnie szuka idealnego miejsca na jego zaaranżowanie. Gdy szerszenie zaczną coraz częściej zaglądać do naszego ogrodu, nie ma co dłużej zwlekać, trzeba zacząć działać. Jak odstraszyć szerszenie?

  • odstraszanie zapachem – na początek w ogrodzie posadzić można rośliny, które swoim zapachem skutecznie odstraszają szerszenie. Wykorzystać do tego celu można m.in. lawendę, bratki, pelargonie, majeranek, tymianek lub miętę;

  • pułapki na szerszenie – we wnętrzu takiej pułapki znajduje się płyn zawierający zarówno składniki wabiące, jak i likwidujące, dlatego szerszeń po zwabieniu już z niej nie wylatuje. W przypadku dużej liczby szerszeni można liczyć na to, że prędzej czy później pozostałe owady „zwęszą” zasadzkę i po prostu przestaną więcej przylatywać;

  • oprysk – środek cięższego kalibru, który należy stosować w momencie, gdy szerszeni jest tak dużo, że trudno się od nich opędzić. Do oprysku wykorzystać można specjalne do tego środki chemiczne (do kupienia tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-os-szerszenie/).


A co zrobić, gdy szerszeń wleci do domu i nie będzie chciał go opuścić? Wtedy należy zamknąć drzwi do pokoju i otworzyć znajdujące się w nim okno na oścież, by ułatwić owadowi znalezienie drogi do wyjścia. Jeśli to nie pomoże, do uwolnienia się od insekta wykorzystać też można łapkę na muchy. W ostateczności sięgnąć można po preparat chemiczny o toksycznym działaniu, który działa na dużą skalę – wystarczy rozpylić go w powietrzu, będąc kilka metrów od szerszenia, a i tak zadziała.

Likwidacja os – jak usunąć gniazdo i uwolnić się od os?


Osy co prawda nie przerażają tak bardzo, jak szerszenie, ale również stanowią zagrożenie. Gdy wyczują sok, ciasto lub loda zaraz pojawiają się w pobliżu, a odganiane ręką szybko mogą się rozzłościć i ukąsić. Dlatego wiedząc, że w pobliżu są osy, warto zawczasu ustrzec się przed zagrożeniem. Pomocne mogą okazać się:

  • zapachy – osy nie lubią zapachu olejku goździkowego, octu, cytryny, bazylii, mięty, olejku eukaliptusowego, czosnku, majeranku i tymianku, dlatego warto posadzić w ogrodzie wybrane rośliny lub porozkładać wokół nasączone jakimś zapachem waciki;

  • repelenty na osy – to spraye i płyny do aplikacji na skórę i odzież, które skutecznie odstraszają osy;

  • pułapki na osy – działają na takiej samej zasadzie co pułapki na muchy czy szerszenie, jednak unieszkodliwiają wyłącznie osy, a dla pozostałych owadów pozostają niegroźne.


Prawdziwym zagrożeniem dla ludzi jest znajdujące się w ogrodzie gniazdo os. Gdy się je zauważy, przede wszystkim powinno się zachować spokój, gdyż do momentu, gdy nie sprowokujemy owadów, prawdopodobnie nic nam nie zrobią. Gniazdo os zbudowane w ziemi można zalewać wrzącą wodą, z kolei gniazdo w dziupli lub na ścianie budynku można zadymić, np. świecą dymną (zamówisz ją tutaj: https://tedan.pl/sklep/dezynsekcja-zwalczanie-owadow/srodki-owadobojcze/). W ostateczności o pomoc w usunięciu gniazda os poprosić można firmę zajmującą się likwidowaniem os i szerszeni.

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ