Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował o zakończeniu prac remontowych na kilku drogach rzekach i drogach wodnych, którymi administruje. Roboty prowadzone były na jazach, a ich łączna wartość wyniosła blisko siedem milionów złotych.
Jazy to budowle hydrotechniczne, których zadaniem jest piętrzenie wody w celu utrzymania stałego poziomu danego cieku wodnego. Mają one istotny wpływ na żeglowność rzek i kanałów, jak również są istotnym elementem zabezpieczeń przeciwpowodziowych. RZGW w Gliwicach poinformował o zakończeniu prac remontowych na kilku jazach, którymi zarządza.
Roboty były powodowane niezadowalającym stanem technicznym budowli. - Nadgryzione zębem czasu mechanizmy, klapy i segmenty budowli, spękany beton, konieczność modernizacji instalacji elektrycznej i sterowania, czy wykonanie zamknięć remontowych – to główne czynniki, jakie zdecydowały o rozpoczęciu planowanych robót na jazach rzeki Kłodnicy w Gliwicach oraz w Rudzińcu. Roboty o podobnym zakresie miały również miejsce w miejscowości Ujazd, gdzie wyremontowano jaz Kanału Gliwickiego a także w Kędzierzynie-Koźlu na Nowej Odrze – informuje Linda Hofman, rzecznik prasowy RZGW w Gliwicach.
Większość prac zakończyła się jesienią tego roku. Środki finansowe na prowadzenie remontów pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a ich łączny koszt wyniósł blisko 7 milionów złotych.
- Zakres realizowanych remontów jazów jest zbliżony na każdym z nich. Jazy po zakończonych pracach zyskały nowe warstwy betonu, nowe lub wyremontowane klapy, mechanizmy napędowe i uszczelnienia, gruntowną konserwację przeszły segmenty jazów. Starą i wysłużoną sieć energetyczną i sterowania zastąpiła nowa, nowe są również zamknięcia remontowe. Wyremontowano też budynki maszynowni jazów, gdzie znajdują się mechanizmy sterujące budowlą hydrotechniczną. Dodatkowo jaz w Rudzińcu doczekał się nowego budynku maszynowni – wylicza Stanisław Gruszczyński, zastępca dyrektora RZGW w Gliwicach ds. utrzymania wód.
Utrzymanie w pełnej sprawności jazów pozwala administratorowi rzeki na odcinkowe sterowanie wodą w jej korycie. W praktyce sprawdza się to m.in. gdy zachodzi konieczność zasilenia kanału żeglugowego, w którym okresowo występuje niedobór wody. W takiej sytuacji zarządzający rzeką mogą posłużyć się jazem, by przepuścić przez niego odpowiednią ilość wód.
Reklama
RZGW wyłożył miliony na remonty jazów na Odrze, Kłodnicy i Kanale Gliwickim
- 23.11.2015 17:52
Napisz komentarz
Komentarze