Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:06
Reklama
Reklama
Reklama

Czerwone kartki za złą segregację odpadów – „BIO” w woreczkach i inne najczęściej popełniane błędy

Od stycznia 2021 roku segregacja odpadów to ustawowy obowiązek każdego właściciela nieruchomości. Niewywiązywanie się z niego wiąże się z potrójną opłatą za wywóz odpadów. Nowe przepisy określają też postępowanie gminy (lub Związku) oraz podmiotu odbierającego odpady komunalne w przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Związek Międzygminny „Czysty Region”, który w imieniu 12 gmin zajmuje się gospodarką odpadami komunalnymi, stale prowadzi kontrole segregacji. Zgodnie z przepisami, to odbiorca odpadów weryfikuje, czy w pojemniku znajdują się prawidłowo posegregowane odpady. Jeśli stwierdzi naruszenie zasad selektywnej zbiórki, na pojemniku lub worku umieszcza „czerwoną kartkę” – trójkąt informujący o nieprawidłowościach i podwyższeniu opłaty. Pełny zakres tej procedury można znaleźć na stronie Związku:

https://www.czystyregion.pl/news/nieprawidlowa-segregacja-odpadow.html

Od marca br. „Czysty Region” stwierdził ponad 70 naruszeń segregacji odpadów. Większość z nich dotyczy altan śmietnikowych w zabudowie wielorodzinnej. Jak wynika z raportów i dokumentacji zdjęciowej przekazywanej przez firmy wywozowe, największy problem stanowi segregacja odpadów „BIO”. Odpady te wyrzucane są w foliowych woreczkach, które zanieczyszczają frakcje i uniemożliwiają produkowanie kompostu – zamiast stanowić surowiec, trafiają do odpadów zmieszanych. Postępując w ten sposób marnujemy cały trud i sens segregacji tej frakcji, zwiększamy koszty obsługi systemu gospodarki odpadami. Wiąże się to z konsekwencjami finansowymi dla każdego mieszkańca – naliczona zostanie podwyższona stawka opłaty, stanowiąca trzykrotność opłaty podstawowej (75 zł od osoby).



SEGREGACJA ODPADÓW – NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

Nieprawidłowo posegregowane odpady powodują zwiększone koszty zagospodarowania i uniemożliwiają efektywny odzysk surowców. Poniżej przypominamy najczęściej popełniane błędy w segregacji:

! ŹLE: Odpady „Bio” wyrzucane w workach foliowych

Aby segregacja odpadów biodegradowalnych spełniała swoją funkcję, nie należy ich wyrzucać w workach foliowych, ale wprost do pojemnika. Woreczki powodują „zaparzenie się” bioodpadów i stanowią zanieczyszczenie kompostu, który produkowany jest z naszych bioodpadów na kędzierzyńsko-kozielskiej instalacji i stanowi cenny nawóz dla roślin.



! ŹLE: Stłuczona zastawa, szyby w pojemniku na szkło opakowaniowe

Ceramiki, stłuczonych szklanek i kieliszków, naczyń żaroodpornych, luster, żarówek, szyb, zniczy, szkła zbrojonego nie wyrzucamy do pojemników zielonych, przeznaczonych na szkło opakowaniowe. Część z nich (np. żarówki) stanowi odpad niebezpieczny, który można oddać np. w PSZOK-u (lub MPSZOK-u). Pozostałe mają inną temperaturę topnienia niż słoiki i szklane butelki, co utrudnia proces recyklingu. Znicze, lutra, ceramikę czy szkło stołowe klasyfikujemy jako odpady „zmieszane” czyli resztkowe, które wrzucamy do czarnych pojemników.



! ŹLE: „Kartony” po mleku, sokach i napojach wrzucane do „papieru”

Opakowanie tzw. wielomateriałowe, oprócz celulozy, zawiera także warstwę aluminium i folii - dlatego powinno trafiać do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli je tam wrzucimy, możemy być pewni, że wszystkie surowce z tego rodzaju opakowań zostaną odzyskane.

! ŹLE: Słoik po majonezie, butelka szklana po oliwie w pojemniku na odpady zmieszane

Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w zielonym worku lub pojemniku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

! ŹLE: Resztki mięsne oraz żwirek w pojemniku na odpady „Bio”

Tylko surowe resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe. Do „BIO” nie wrzucamy także chleba, ciast, nabiału.

! ŹLE: Paragony, chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe w „papierze”

Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony, a także ręczników i chusteczek papierowych nie należy wrzucać do pojemnika na papier. Ponieważ nie nadają się do recyklingu, wrzucamy je do odpadów zmieszanych.

! ŹLE: Żarówki, baterie, akumulatory, przeterminowane leki, sprzęt RTV, AGD wyrzucane jako „odpady zmieszane” lub „tworzywa sztuczne”

Wszystkie te odpady należy oddawać albo w miejscu specjalnie do tego przeznczonym w marketach, aptekach albo w PSZOK-u (lub MPSZOK-u). Odpady te należą do grupy odpadów niebezpiecznych, które zawierają liczne substancje szkodliwe i trujące dla człowieka i środowiska.



! ŹLE: odpady budowlane wrzucane do odpadów zmieszanych

Gruz ceglany, płytki, inne odpady poremontowe, także opakowania po farbach i klejach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.



Poza błędami w klasyfikowaniu danego odpadu, popełniamy też błędy przygotowując odpady do segregacji. Pamiętajmy, że:

– nie trzeba myć segregowanych opakowań, ale należy je opróżnić. Bardzo zabrudzone opakowania czy woreczki wrzucamy do odpadów zmieszanych;

– nie trzeba zdzierać etykiet z butelek, słoików;

– należy zgnieść wyrzucany karton, plastikową butelkę – pozwoli to zaoszczędzić miejsce w pojemniku lub worku, a także w śmieciarce.

Jeśli mamy wątpliwości w jakim pojemniku umieścić dany odpad możemy sprawdzić to w „Wyszukiwarce odpadów” dostępnej na stronie www: http://www.czystyregion.pl/wyszukiwarka-rodzajow-odpadow.html

Pamiętajmy, dzięki segregacji zmniejszamy zużycie cennych surowców, oszczędzamy energię, dbamy o środowisko naturalne, zmniejszamy ilość trudno rozkładających się odpadów na wysypisku, dajemy odpadom kolejne życie, oszczędzamy pieniądze.

Materiał partnera

2 segregacja bio

2 segregacja bio

budowlane w zmieszanych

budowlane w zmieszanych

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Alina 23.05.2021 19:05
W poniedziałek wszystko z lodówek i zamrażarek do wyrzucenia! Żeby jakiś chytrusek nie pozatruwał dzieciaczków.

Chopek Roztropek 23.05.2021 17:48
Nawet Straz Miejska wyskoczyla z kapci , niesamowite ! ?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ