To nie jest pomyłka, to nie są żarty. Skarpetki nie do pary założone w tak wyjątkowym dniu jak dziś są oznaką jedności z osobami z zespołem Downa. Pod starostwem powiatowym na placu Wolności odbył się dziś wyjątkowy happening zwiększający świadomość społeczną dotyczącą problemów ludzi borykających się z tą niepełnosprawnością.
Kochają, wzruszają się, cieszą i smucą tak samo jak my wszyscy. Czują akceptację, ale i odtrącenie, potrafią dać tak wiele, mimo że wciąż borykają się negatywnym postrzeganiem. Niestety życie osób borykających się z zespołem Downa nie jest łatwe, głownie z powodu niskiej świadomości społecznej.
To właśnie dlatego skarpetki nie do pary stały się symbolem osób z niepełnosprawnością, jaką jest zespół Downa. Dlaczego? Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach.
Na placu Wolności zorganizowano wyjątkowy happening w związku z obchodami Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Przed starostwem spotkali się przedstawiciele szkoły specjalnej, przedszkoli integracyjnych, uczniowie, przedszkolaki i wiele innych osób, które chciałaby być częścią wydarzenia, wśród nich wójt Reńskiej Wsi Tomasz Kandziora.
Współorganizatorem akcji była Tatiana Gromada, sama od lat wychowująca syna z zespołem Downa, który ma na swoim koncie wiele sukcesów sportowych.
- Chcemy pokazać, że osoby z zespołem Downa są wśród nas, są częścią społeczeństwa. Chcą, abyśmy je akceptowali i integrowali się z nimi. Są nieco inne, inaczej wyglądają, ale tak naprawdę nie różnią się bardzo od nas. Skarpetkami pokazujemy, że jesteśmy, że zasługujemy na akceptację, że dzieci chore spotykają się z wieloma problemami i zasługują na wsparcie społeczne - mówi Tatiana Gromada.
W ramach obchodów na placu przed starostwem zawieszano kolorowe skarpetki. Każdy, kto przyniósł skarpetkę i zawiesił ją na sznurku, wziął udział w losowaniu nagród. Współorganizatorem akcji było Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, które przygotowała dla uczestników dodatkowe upominki.
Reklama
Skarpetki nie do pary na znak jedności! Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa uczczony na placu Wolności
- 22.03.2021 12:35
Napisz komentarz
Komentarze