Wydaje Ci się, że umiejętność negocjowania jest potrzebna tylko przedsiębiorcom? Nic bardziej mylnego. Dzięki odpowiednio poprowadzonej rozmowie można kupić bardzo wiele rzeczy po dużo niższej cenie. Warto negocjować nie tylko ceny jabłek czy samochodu, ale także mieszkania!
Jak się przygotować do negocjacji?
Jeśli zależy Ci na uzyskaniu rabatu, przed rozmową z właścicielem mieszkania lub deweloperem i oględzinami nieruchomości, musisz odpowiednio się przygotować. W tym celu:
- przeanalizuj dostępne oferty w pobliskiej lokalizacji – porównaj ceny, oceń stan nieruchomości oraz atrakcyjność układu pokoi. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy mieszkanie, którym jesteś zainteresowany, jest warte swojej ceny,
- naucz się nie okazywać emocji – zbytni zachwyt może sprawić, że właściciel nie będzie skłonny do negocjacji,
- przygotuj listę pytań oraz argumentów odnośnie do stanu mieszkania, zastosowanych technologii czy udogodnień – dzięki temu o niczym nie zapomnisz i będziesz wyglądać bardziej profesjonalnie.
Na spotkanie przyjdź z kimś, kto pomoże Ci ocenić stan techniczny mieszkania i będzie bardziej obiektywny niż Ty. Więcej wskazówek na temat negocjacji znajdziesz tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jak-mozna-negocjowac-cene-mieszkania.
Jak zachować się podczas negocjacji?
Aby negocjacje przyniosły oczekiwany sukces, postaraj się wypowiadać rzeczowo i zwięźle. Należy przedstawiać tylko konkretne argumenty za zbiciem ceny, które są oparte na faktach, a nie na emocjach. W negocjacjach można wykorzystać takie kwestie jak:
- brak miejsca parkingowego, balkonu lub innych udogodnień,
- niekorzystne położenie mieszkania,
- bliskość innych zabudowań,
- wysoka lub niska kondygnacja,
- niski standard wykończenia.
Należy pamiętać, że właściciel nie ma obowiązku obniżać ceny mieszkania. Jednak warto spróbować, ponieważ im tańsza nieruchomość, tym np. niższa składka za ubezpieczenie.
Co jeszcze można negocjować?
Jeśli kupiłeś mieszkanie, powinieneś je jak najszybciej ubezpieczyć. Dzięki temu unikniesz problemów w przypadku zalania lub uszkodzenia w wyniku losowych zdarzeń. Jednak cena ubezpieczenia może wynieść nawet kilkaset złotych! Aby obniżyć wysokość składki, wejdź na stronę np. https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl, gdzie znajduje się kalkulator ubezpieczeń i uzupełnij formularz. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do wszystkich aktualnych polis wraz z ich cenami oraz OWU. Aby zaoszczędzić, wystarczy wybrać tę najtańszą.
Możesz wynegocjować obniżenie wysokości składki, jeśli wyposażysz swoje mieszkanie w dodatkowe zabezpieczenia, np. antywłamaniowe, skorzystasz z pakietu lojalnościowego lub zrezygnujesz z dodatkowej ochrony – choćby tej na wypadek włamania. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z sezonowych obniżek cen, które towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują dla nowych klientów.
Nie bój się negocjować, pytać i wyrażać swoje wątpliwości. Krytyczna ocena nieruchomości połączona z asertywnością pomoże Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć na zasłużone wakacje! Sprawdź, jakie to proste!
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze