Internet na wsi wyraźnie staje się coraz ważniejszy dla Polaków. Wynika to m.in. z trendów mieszkaniowych. Coraz więcej osób - również ze względu na możliwość pracy zdalnej - decyduje się na przenosiny na tereny podmiejskie. Dzięki temu, jak rozpowszechniony jest internet mobilny, realizacja zadań wprost z działki przestaje być problemem. Zakładając internet na wsi, trzeba wziąć jednak pod uwagę kilka detali.
Sprawdzenie zasięgu pod miastem
Choć LTE teoretycznie obejmuje już 99,88 proc. Polski, a operatorzy prześcigają się w deklaracjach, gdzie można bezproblemowo surfować w sieci, to tylko deklaracje. W praktyce może okazać się, że np. w samym centrum kraju istnieją jeszcze swoiste dziury w zasięgowe, w których ściągnięcie danych wymaga wręcz spacerów po okolicy w poszukiwaniu choćby cienia jednej kreski LTE. Warto więc sprawdzić tę kwestię przed podpisaniem umowy z operatorem. Coraz więcej osób korzysta również z opcji testów łącza mobilnego w danej lokalizacji. W ten sposób można sprawdzić, czy szybkość internetu i jego stabilność jest odpowiednia.
Mobilny czy stacjonarny?
Wybór właściwego typu internetu jest szczególnie ważny. Sieć mobilna teoretycznie jest łatwiejsza w dostępie. Jednak to internet stacjonarny zapewni zdecydowanie większą stabilność połączenia. Będzie jednak trudniejszy w organizacji - operatorzy nadal stosunkowo rzadko podciągają okablowanie na tereny wiejskie. Trzeba więc rozważnie przeanalizować korzyści i wady obu opcji.
Porównanie ofert internetu
Do Waszego domu na wsi trafiła ulotka jednego z dostawców? Nie warto się spieszyć. Lepiej porównać wszystkie oferty pod kątem danej lokalizacji. Nie trzeba do tego żmudnego sprawdzania witryn operatorów. Świetnie sprawdzi się w tym celu porównywarka ofert internetu. Tak działa serwis PanWybierak.pl, w którym - na podstawie danej lokalizacji - można sprawdzić, jakie są aktualne propozycje dostawców dla danej lokalizacji.
Współpraca z sąsiadami
Marzysz o tym, by w Twojej wsi był światłowód? Nie warto czekać na inicjatywę ze strony operatora. Być może rozwiązaniem jest przejęcie jej i zgłoszenia mu oczekiwań potencjalnych klientów? Oczywiście nie wystarczy do tego wyłącznie informacja od symbolicznego Kowalskiego. Jeśli jednak deklarację chęci podłączenia się do światłowodu wyrazi np. kilkaset gospodarstw, być może operator rozważy taką opcję. Warto też podkreślić, że mieszkańcy są gotowi wziąć na siebie część kosztów inwestycji.
Analiza pakietów operatorów
Internet nie musi być jedyną usługą, którą zamówisz od danej firmy. Dobrym rozwiązaniem jest pakietowanie ich w konkretne zestawy - np. z telefonią lub telewizją. Dzięki temu możliwe jest realne obniżenie ceny za komplet usług. TO rozwiązanie, dzięki któremu można liczyć nawet na kilkadziesiąt proc. obniżki względem wyjściowej kwoty. Może się więc okazać, że internet na wsi wcale nie musi kosztować tak wiele, jak się pierwotnie wydawało.
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze