Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 07:08
Reklama
Reklama

Komendanci policji i straży miejskiej odpowiadali na pytania radnych. Temat bezpieczeństwa na sesji

Komendanci policji i straży miejskiej odpowiadali na pytania radnych. Temat bezpieczeństwa na sesji
Kwestie bezpieczeństwa poruszali radni na ostatniej sesji rady miasta. Pojawiły się zarzuty dotyczące funkcjonowania straży miejskiej nadzorowanej obecnie przez wojewodę oraz pytania pod adresem komendanta policji. 

Bezpieczeństwo w mieście było jednym z tematów poruszanych na ostatniej sesji rady miasta. Komendant straży miejskiej Aleksy Ptaszyński i komendant policji podinsp. Hubert Adamek odpowiadali na pytania radnych. Tomasz Scheller poruszył ważną dla wszystkich mieszkańców miasta kwestię zwierzchnictwa policji nad strażą miejską.

- Niepokoi mnie to, co dzieję się w naszym mieście. Patrole straży miejskiej są zarządzane przez wojewodę. Proszę mieć świadomość, że gdy w weekend zadzwonimy z interwencją do straży miejskiej, to usłyszymy, że patrol nie przyjedzie, bo jest potrzebny do innych spraw, na przykład pilnowania zbiorników z chemią (nielegalne magazyny w Porcie - red.). Wojewoda zabrał nam szpital, nie pytając się nas o zdanie, a teraz zarządza naszym potencjałem, który de facto sami stworzyliśmy do innych tematów. Ja się na to nie zgadzam, bo nie po to podejmowaliśmy decyzję o finansowaniu straży miejskiej, aby wojewoda siedzący w Opolu zarządzał naszymi zasobami ludzkimi. Jak długo to będzie trwało? - pytał radny Tomasz Scheller.

Komendant straży miejskiej Aleksy Ptaszyński przypomniał, że policja na podstawie ustawy covidowej ma prawo do zwierzchnictwa nad jego formacją, a wojewoda wydał umożliwiające to zarządzenie.

- Gdy zadzwoniła do mnie mieszkanka Sławięcic informująca o niebezpiecznej dziurze na placu zabaw, bała się, że wpadnie tam dziecko. Poinstruowałem ją, aby zadzwoniła na straż miejską, bo to oni mają obowiązek zabezpieczenia terenu. Kobieta usłyszała, że nie ma wolnych patroli i mogą zareagować za dzień lub dwa. Zadzwoniłem do komendanta, który rozdzielił patrol pilnujący zbiorników, wyznaczył jednego strażnika miejskiego i udało się zabezpieczyć plac zabaw. Tak powinno być. Nie może być sytuacji, że mieszkańcy osiedli dzwonią i odbijają się od ściany. Straż miejska jest dotowana przez nas, może być przez nas zlikwidowana, więc nie może być czegoś takiego, że wojewoda zarządza sobie naszymi ludźmi. Co będzie, jak coś się wydarzy? Jako radny się na to nie zgadzam - mówił Tomasz Scheller.

Tomasz Szcheller zasugerował radnym, aby zacząć  działać w temacie i interweniować u wojewody.

- Musimy ochronić naszą straż, ponieważ powinna być tylko do naszej dyspozycji - podkreślił radny.

Do dyskusji włączył się radny Grzegorz Chudomięt. Zapytał, jakie czynności wykonywali strażnicy miejscy, odkąd zaczęli być zarządzani przez wojewodę.

- Jeśli chodzi o pierwszy etap związany pierwszą falą pandemii, były to takie czynności, jak na przykład informowanie społeczeństwa o pandemii, czy też pilnowanie, aby nie dochodziło do zgromadzeń ludzi. W ostatnim czasie strażnicy miejscy zajmowali się głównie kontrolami osób przebywających na kwarantannach - mówił Aleksy Ptaszyński, komendant straży miejskiej.

Radny Chudomięt miał dużo zastrzeżeń, co do legalności mandatów, które otrzymują osoby niestosujące się do obostrzeń. Jak przekonywał, w wielu przypadkach sądy w efekcie orzekają na korzyść obywateli.

Podinsp. Hubert Adamek przypomniał, że policja nie jest od weryfikowania danego przepisu, lecz od realizowania obowiązków, jakie ten przepis nakłada.

- To jest właśnie przywilej sądu, że jest niezawisły, niezależny i może interpretować przepisy jak uzna za stosowne. Policja ma robić swoje i tak się dzieje (...) Każdy, kto nie zgadza się z decyzją policjanta, może mandatu nie przyjmować, sprawa trafi wówczas do sądu - tłumaczył podinsp. Hubert Adamek.

Podinsp. Hubert Adamek poruszył również temat podjęcia przez radę miasta uchwały o wyznaczeniu dwóch miejsc, w których, bez wcześniejszego zgłaszania, będzie można organizować protesty. Nie obawia się konsekwencji takich decyzji, lecz jednocześnie przypomina, że w obowiązującej ustawie cowidowej takie zgromadzenie są zabronione.

- Chciałem tylko zwrócić uwagę, że w dalszym ciągu obowiązują przepisy covidowe, które w znacznym stopniu ingerują w ustawę o zgromadzeniach. Zaznaczam, że w tym momencie zgromadzenia powyżej 5 osób nie mogą się odbywać - przypomina komendant.

Radny Michał Nowak, inicjator wyznaczenia w mieście stref umożliwiających demonstracje, zapytał o podziały obowiązków między strażą miejską a policją.

- Uchwała nie ma wpływu na przepisy covidowe, niezależnie jak jej konstytucyjność oceniamy. Ja już miałem okazję być spisany przez pana ludzi podczas jednego ze zgromadzeń, jednak na szczęście nie ma dalszego procedowania w tym temacie. Chciałem jednak zapytać, jak wygląda kwestia ruchu drogowego, parkowania na przykład na rynku kozielskim. Czy jest między wami nieformalna umowa, że załóżmy straż miejska jest od parkowania i tak dalej, a policja zajmuje się "poważniejszymi" sprawami? - zapytał radny Michał Nowak.

- Uprawnienia w tym zakresie mają zarówno policjanci, jak i straż miejska. Jako policja mamy zakres reagowania większy. Nie ma podziału, że czymś zajmuje się tylko i wyłącznie straż miejska, realizujemy zadania wspólnie. W ciągu doby przeprowadzamy wiele interwencji, które trwają czasami nawet kilka godzin. To świadczy o ogromnej pracy, jaką trzeba wykonać. Gdy straż miejska pomaga nam w tych zadaniach, to my możemy interweniować w innych miejscach - odpowiedział podinsp. Hubert Adamek.

straz miejska

straz miejska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mm 22.03.2021 12:45
Opel to nazwa własna, pisane z dużej litery... jakie miasto taka redakcja, drogi, urząd itd... ;d

takasprawa 22.03.2021 09:34
Ale dziarsko się podpisuje i to się liczy.

Alina 22.03.2021 00:00
A może to porsche nie dostosowało prędkości do warunków pogodowych i za mocno zahamowało?

Alina ***** ** 21.03.2021 23:56
Nie kupię.

Tom 20.03.2021 19:40
Dwa auta się zderzą w konkretnym miejscu na konkretnym skrzyżowaniu to chyba nie trzeba doktoratu ze "zderzologii" żeby ocenić kto zawinił. Po co piszecie "policja ustala okoliczności" jak mandat został wypisany zanim kk24 dowiedziało się o zdarzeniu....

OBYWATEL 20.03.2021 18:52
Nie ma jak Fiat 125 p.

... 20.03.2021 17:49
Natyna jest jedyny w swoim rodzaju jednym słowem gwiazda po prostu

observer 20.03.2021 13:45
Co, już wyklepany?

takasprawa 20.03.2021 13:43
Autor reportażu jeździ składakiem dwukołowym marki Wigry i stąd to zboczenie.

Koźlak Centrum ***** *** 20.03.2021 12:29
Sprzedam Opla.

Ela 20.03.2021 11:11
Porsche jak porsche po co od razu ze luksusowe! Auto jak auto. Widać ze autor reportażu te markę uważa za luksus.

takasprawa 20.03.2021 07:57
Porche się wyklepie, odpowiedni paint i nadal będzie świeża jak dziewica z podstawówki. Gorzej z opelem.

Wszelkie 20.03.2021 07:09
Dajcie znać jak już policja wyjaśni "wszelkie" okoliczności tego zdarzenia!

PORSZE CZY JAKOS TAK 19.03.2021 22:46
pORSZE BYLO JEDNAK GORSZE, MOZE Z TEKTURY JAK WODA WYPLYWA??

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ